Skocz do zawartości

Nowe akwarium - podłoże


Jowisz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dążę do zrobienia nowego akwarium 100x40x50. Przyszedł czas pomyśleć o podłożu... może coś poradzicie. Chciałbym jak najmniejszym kosztem mieć w miarę żyzne dno, żeby ryby się dobrze czuły i rośliny ukorzeniały. Ze starego akwarium mam 8L podłoża Aquatic Nature Pro Soil, jest to jednak za mało - w kalkulatorach podłoża wychodzi mi że potrzebowałbym 22L tego podłoża, a to już koszt za wysoki jak na samo podłoże (ok. 170zł). Co poradzicie kupić? Może zrobić jakąś mieszankę z pro soil + coś? Mam jeszcze ok. 10kg dosyć grubego żwiru bazaltowego(o dziwo kiedyś kiryski na nim żyły i się nie kaleczyły), Aqualit substrat (http://www.okazje.info.pl/sh/sport-i-ho ... arium.html).

Znalazłem też w moich okolicach do sprzedania czarny piasek bazaltowy (Ogłoszenie). Poprosiłem o zdjęcie tego piasku, i ma to wyglądać tak: http://img19.allegroimg.pl/photos/orygi ... 08372382_1

Myślałem jeszcze żeby kupić zupełnie inne podłoże jednak wtedy szkoda trochę nie użyć tego pro soil który jednak był drogim zakupem jak na podłoże. Zastanawiałem się nad:

JBL Manado 25L (chyba tyle wystarczy?), Filtus Floran.

Chciałbym żeby podłoże też było łatwe w obsłudze, tj.żeby nawet po sadzeniu wielu roślin zachowało jednolity wygląd (nie tak, jak np. biały żwir jest przysypany czarnym i przy sadzeniu biały wychodzi na wierzch), żeby dawało się łatwo odmulać,czyścić.

To tyle, mam nadzieję że coś doradzicie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja osobista rada jest taka. Nie stosowałbym na twoim miejscu bazaltu który ci został ponieważ ryby moga się kaleczyć. Jeśli chodzi o kiryski to tyby te są bardzo ostrożne i pomimo przebywania stale na dnie ocierają się o nie bardzo delikatnie. Chodzi o inne ryby, takie jak gatunki przekopujące dno albo niektóre pielęgnice. Pielęgnice wychwytują pyskiem często coś co im się nawinie na dnie żeby to spróbować zjeść, często złapią kamyczek żwirku, a gdyby to był ostry bazalt kaleczyłyby sobie go w środku. Natomiast jeśli chodzi o podłoże, możesz kupić ciemne, ale nie musi być to bazalt, są inne ;) Zastosuj mieszanke żwiru grubszego z drobnym, czyli 4-6mm z tym 2-3mm, pół na pół. W takim podłożu rośliny bardzo dobrze sie ukorzeniają i staję się ono zwarte po czasie dobrze służąc odżywianiu. Zamiast podłoża akwarystycznego możesz zrobić tańszą kombinacje czyli: kupić najzwyklejszej ziemi ogrodowej tej bez nawozów rzecz jasna, dosypać do niej i zmieszać keramzytu, który zawiera żelazo, albo zwykłej gliny, porobić z niej małe kulki i zmieszać z ziemią. To wszysko musisz nasypać na dno tylko oddziel przednie i boczne szyby tak z 3cm czymś żeby nie było tego widać. Wsypujesz na dno warstwe ok 1cm, na to kładziesz np moskitierę(siatkę) żeby nie mieszało się ze żwirem, potek wsypujesz ok 5-6cm żwiru i sadzisz rośliny. Zebys mógł wykorzystać podłoże akwarystyczne które ci zostało możesz przed żwirem na wierzch moskitiery to co masz na całej powierzchni i dopiero żwir. Koniecznie potem filtruj i sadz rośliny żeby na bieżąco pochłaniały bogate składniki z dna bo inaczej glony murowane... :shock: Mam nadzieje że ci pomogłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skomplikowana sprawa z twoją propozycją, wcześniej zastanawiałem się nad ziemią ogrodową, ale wolałbym jej uniknąć w akwarium...

Co powiecie na coś takiego:

Na dno Pro soil wymieszany z aqualit substrat + na wierzch Filtus floran 24L (ok. 85zł) lub Manado 25L (80zł).

Lub sam floran/manado?

Druga opcja jaką wymyśliłem to wymieszać ten gruby bazalt z pro soil i przysypać to tym piaskiem z ogłoszenia.

I które podłoże jest lepsze, floran czy manado?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filitus Floran odradzam... mam w 54L 3 cm warstwe i przykryłem ją 1 cm warstwa czarnego piasku, niestety floran jest tak jałowy że głowa boli, rośliny cieżko się ukorzeniają a o wzroście bez nawozów z Aqua Art mogłem zapomnieć. To samo z Mando.

 

Możesz dać pod Mando Aqua base ale dla mnie to za duże kombinowanie. Dozbieraj kase i kup Pro soli Albo Aqua Base.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...