Skocz do zawartości

Zmiękczanie wody do akwarium


danielcio23a
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Miałem jak do tej pory jeden problem czyli glony w moim nowym 500l akwarium. Teraz pojawil mi sie następny :x. Ponieważ chce hodować ryby lubiące miękka wode a w moim mniejszym akwarium które wcześniej miałem stosowałem do jej zmiękczania filtr odwróconej osmozy, to teraz jak na złość filtr mi nawalił ponieważ był dosyć stary. W kranie mam twardą wodę, zawsze używałem do zmiękczania RO, a teraz do takiego zbiornika na filtr który sporo kosztuje narazie sobię nie mogę pozwolić. Jak zatem najskuteczniej zmiękczać wodę domowymi sposobami?? Nie mówie tutaj o łapaniu do zbiorników deszczówki, czy gotowaniu w czajniku wody, bo żeby wygotować 500l musiałbym mieszkać chyba na wulkanie :D:D Zatem jak jeszcze według was skutecznie zmiękczać wode do akwarium???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że gotowanie wody Ci nie zmiękczy. Destylacja tak, ale to trochę co innego.

Deszczówki, przy obecnym stanie zanieczyszczeń w powietrzu, do baniaka też lać nie wolno.

 

Może w kwestii podstawowych, konkrety:

- Jakie ryby chcesz hodować.

- Jakie masz parametry wody w kranie.

Często/gęsto okazuje się że to całe zmiękczanie nie jest aż tak bardzo konieczne.

 

Czy zrobienie z wody herbatki, takiej jak do BW wchodzi w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a kolor wody?? Nie chce mieć wody w kolorze coca coli, albo herbacianej.....?????

Tak się składa, że to właśnie taka woda jest w naturalnym biotopie neonów, zbrojników, czy palet...ale niekoniecznie musisz taką zapewniać. Pytałem bo jedyny skuteczny domowy sposób jaki znam wiąże się właśnie z garbnikami i torfem, które zmienią kolor wody.

Natomiast jeśli chodzi o ryby zamierzam hodować neony, zbrojniki, ramirezy, bystrzyki, akalary,

O ile zbrojniki to nie L-ki, to nie będzie tak źle. Z paletkami dużo gorzej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tworzył nowego tematu, więc zapytam tutaj ciebie o jeszcze pewną rzecz odnośnie podłoża. No więc, zastosowałem na dno pod żwir 1,5cm warstwe podłoża które sam robiłem. Zrobiłem je z taniej ziemi ogrodowej bez nawozów, zmieszałem z keramzytem, zawierającym żelazo. Posypałem to wszystko na dno tak jak mówiłem, warstwa 1,5cm, potem przykryłem moskitierą i nasypałem na wszystko żwir 5cm. Jak myślisz, czy takie podłoże spełni swoją role w moim akwarium i w żaden sposób nie bedzie negatywnie wpływać na wode i ryby???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja też myślałem nad zmiękczaniem wody kationitami, ale to dosyć kłopotliwe i nie zmiękcza jednej i drugiej twardości wody. Armatki torfowej nie będe robił bo do akwarium 500l również byłoby to kłopotliwe. Ja zastosuje do zmiękczenia torf. Włoże go do filtra kubełkowego oddzielony z jednej i drugiej strony gąbką, żeby nie brudzić wody. Co jakiś czas będe wymieniał zużyty torf. Myślałem również żeby umieścić torf w koszyczkach przy wylocie z filtra, gdzie jest spory ruch wody.... Myśle że to dobry sposób na zmiękczanie wody. Co wy na to???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...