Skocz do zawartości

[200L] ogólne (moje początki), restart str.3


Gozi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No więc chciałem pokazać moje "dzieło". Jest to moje pierwsze akwarium, bo mojej wcześniejszej "kałuży" nie liczę :P, więc nie ma cudów.

 

Akwarium 200l 100x40x50

Pokrywa firmy Diversa ze standardowymi świetlówkami 2x30W (w najbliższym czasie mam zamiar je zmienić).

Filtr zewnętrzny JBL CristalProfi e900 + napowietrzanie "brzęczkiem :P" (włączane przeważnie na noc).

Podłoże to zwykły drobny żwirek plus do tego nawóz z postaci kulek (nie pamiętam na chwile obecną nazwy a opakowanie gdzieś chwilowo zaginęło).

W planach stworzenie "bimbrowni".

 

Mieszkańcy:

:arrow: Mieczyki 5 szt. 1+4

:arrow: Molinezje 7 szt. 2+5 (najprawdopodobniej wydam)

:arrow: Skalary 5 szt. - wiem, że za dużo, ale miałem większego samca i nie mogłem dokupić do niego samicy, więc dokupiłem 4 mniejsze z nadzieją na trafienie samicy, jeśli się uda to zostanie parka. (Na razie nie zaobserwowałem znacznej agresji ze strony większego samca).

:arrow: Zbrojnik (gibiceps) ok.20 cm - wiem, że odradzacie to jakże piękne stworzonko na taki zbiornik ale na chwile obecną musi zostać.

:arrow: Neon Innesa 20 szt. - myślałem nad dokupieniu jeszcze 10 szt. ale czy nie będzie za dużo ?

:arrow: Kiryski 9 szt. - 2x Panda, 3x Spiżowy, 4x Pstry.

:arrow: Krewetki filtrujące 2 szt.

 

Co do roślin przyznaje się bez bicia, że się po prostu nie znam i kupowałem w ciemno, z czasem jak będe się uczył zapewne będą roszady.

 

Na koniec foto:

 

Jak to wyglądało na początku.

Dołączona grafika

 

 

A jak na chwilę obecną.

Dołączona grafika

 

Na koniec ulubieniec rodzinki która uważa je za "dziwne stworzonko" ;)

Dołączona grafika

 

Zamierzam dodać kokosa jako ozdobę i zarazem kryjówkę, i coś w stylu kryjówki z kamieni umieszczonej z lewej strony.

To na razie tyle, jutro może porobię zdjęcia mieszkańcom.

 

Czekam na sugestię i krytykę ludzi takich jak wy, czyli z doświadczeniem którego mi jeszcze brakuje ;)

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obsada sam wiesz że zła ;)

No tak jak pisałem molinezje odejdą, skalary docelowo ma zostać jedna parka. O ile w śród tych młodych jest samica. Nie bardzo wiem jeszcze jak poznać że one dobiorą się w parę, bo przecież może być że z małych skalarów się dobiorą a wtedy większy poleci do jakiegoś innego właściciela. No ale będę obserwował może coś wypatrzę ;)

 

Jak możesz to pokaż te mniejsze skalary, bo jakos tak inaczej wygladają niz wszystkie maluchy. (albo to przez czas jaki jest mi sie wydaje).

Proszę bardzo:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Przydałby się spory korzeń i czarne tło.

Tło będzie ale myślałem na jakimś odcieniem niebieskiego.

 

Fajnie wygląda ale neony bym sobie odpuścił że względu na białe podłoże i skalary.

Hmm co do podłoża to właśnie coś wyczytałem że jasne podłoże nie bardzo, ale czy to jest jakiś większy problem ? W sumie to nie myślałem nigdy, że kolor podłoża może mieć wpływ na samopoczucie rybek :P.

Co do skalarów no to jak narazie nie ganiają, a później zostaną dwa.

Ale jeśli jestem przy neonach, otóż zawsze gdzie je widziałem to buszowały po całym akwarium. U mnie są dzisiaj drugi dzień i trzymają się praktycznie tylko dna i przepływają z pod jednej rośliny pod drugą, jakby się chowały. Żadna z ryb ich nie zaczepia i nie wiem, boją się po prostu większych ryb czy może jeszcze się nie zaaklimatyzowały?

Druga sprawa jest taka, że powinny one mieć wyraziste kolory, takie jaskrawe, u mnie są jakby troszkę wyblaknięte. Ale to wina oświetlenia czyż nie ?

Dołączona grafika

 

Dzięki za wszelkie opinie i pomoc :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako takich większych zmian nie było, roślinki trochę podrosły, doszło tło, kokos jako kryjówka. W łazience od tygodnia moczy się korzeń w formie "bryły", do którego mam zamiar przyczepić mech jawajski.

Co do rybek to odpadł młody skalar (dopadła go jakaś choroba), gibbiceps trafił do ogólniaka 450l, jako prezent doszedł bojownik. Nadal próbuję wydać molinezje ale jakoś nie mam komu, ale jak coś wymyślę to w ich miejsce dojdzie jeszcze 10 Neonów Innesa. No i jakieś zbrojniki, zapewne niebieskie 1+1 ?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

No to na razie chyba tyle.

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, czy to ehinodorus red indian puszcza takie długachne liściochy?! Dobrze że go oddałam, straszny byk ;P

Akwarium ma troche za prostą aranżację, widać wszystko na przestrzał. Przydałoby się pokombinować trochę żeby to akwarium przestało wyglądać jak rabatka i przywoływało na myśl jakiś kawałek dzikiej natury. Ludwiga, wielkolistna nadwódka i bacopa nie są bynajmniej roślinami pierwszoplanowymi. U ciebie wogóle te plany sie mieszają, zasłaniają się i trochę to denerwuje oko. Pozatym nie podoba mi sie zupełnie ta obsada, totalny misz masz, żyworódki z neonami i skalarami ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Tak więc akwarium przez brak czasu zostało zaniedbane pod względem wizualnym, (rybki mają się dobrze ;) ). Jako, że teraz będę miał wolne od wszystkiego postanowiłem zrobić restart. A żeby miało to ręce i nogi potrzebuję pomocy, dokładnie przy doborze roślin.

 

Oświetlenie jeszcze przez około miesiąc zostanie standardowe z pokrywy, później mam zamiar wymienić świetlówki, na jakie, w sumie jeszcze nie wiem, nie bardzo się znam.

Podłoże zostanie to samo czyli piach, z tym że na spód dam Complete Substrate od Tetry, tu pierwsze pytanie, przykryć to jakąś siatką, czy po prostu dać na to od razu piach ?

Jeśli chodzi o nawożenie to planuję jedynie jakiś nawóz pod korzenie (takie kulki, wiecie o co chodzi ;p ), oraz posiadam Easy Life Profito.

Jeśli chodzi o CO2 to niestety na butle mnie nie stać dlatego planuję zrobić dwie bimbrownie, wiem że nic specjalnego ale zawsze coś.

No i w końcu rośliny, jestem w tym temacie bardziej zielony niż one same. Co w takich warunkach się utrzyma i będzie w miarę rosło, dodam że chodzi mi o rośliny bardziej na środek? W szczególności chodzi i o rośliny które będą tworzyły jakby kępę, drobnolistne, coś takiego jak np. moczarka, czy rotalia okrągłoslistna czyli łodyga od której odchodzi wiele drobnych listków, mam nadzieje że wiecie co mam na myśli, jak nie to będę się starał to jakoś dopowiedzieć ;p. Potrzebuję nazw ponieważ w moim mieście z roślinnością do akwarium bardzo kiepsko, dlatego będę szukał na necie.

Aktualne zdjęcie:

Dołączona grafika

 

Rośliny na środku "echinodorus red indian ?? " dziś się pozbyłem gdyż jej wielkie liście skutecznie zasłaniały dopływ światła.

Również dziś dostałem kryptokrynę (też słusznych rozmiarów) no ale szkoda wyrzucić więc wsadzę gdzieś w rogu oraz kilka odnóżek Nesea Spec. Red Lavend - nie wiem czy się utrzyma ale wsadzę, na razie siedzi sobie w mniejszym akwarium.

Co o tym wszystkim sądzicie ? Pomożecie ? :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz taki aranż tego akwarium, że wygląda na podobnej wielkości co moja 70.

 

Postaw ten korzeń na nogi i wpiernicz go w jeden róg. Moczarkę czy cokolwiek to nie jest wsadź pod ten korzeń - za miesiąc będzie kryjówka pierwsza klasa.

 

Ogólnie masz malutkie elementy akwarium względem dużych roślin, to nie wygląda dobrze.

 

Ogólnie moja opinia jest taka, że najmniejszy element taki jak korzeń czy cokolwiek nie powinien być wyraźnie mniejszy niż największa ryby.

 

Daj tam jakiś WIĘKSZY kamień, GRUBSZY I DŁUŻSZY korzeń. Nie może być tak, że ma się wrażenie że jeden skalar przeciąża całe akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Red Indian na środku w szczególności wizualnie pomniejszał wygląd, już go nie ma i wetknąłem w to miejsce kryptokorynę (na razie tylko tak żeby ją przechować) i już widać różnicę. Oczywiście będę tutaj przestawiał wszystko, tylko najpierw muszę kupić jakieś roślinki na których, nie ma co ukrywać ale się nie znam. Dlatego piszę do was :)

Oczywiście wszelkie sugestię wizualne również wezmę pod uwagę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Aktualka po restarcie.

Zdjęcie zrobiłem po wpuszczeniu ryb, z racji tego woda jeszcze mętnawa, myślę że do jutra się wyklaruję i wrzucę więcej zdjęć. Na razie jedno poglądowe ;)

 

Sprzęt cały czas ten sam.

Jeśli chodzi o roślinność : kryptokoryna oraz żabienice, jeśli się mylę to poprawcie ;)

Mieszkańcy:

-> 30x neon innesa + 2 czerwone

-> 3x skalar

-> 9x kiryski po 4 spiżowe oraz pstre + panda

-> duch amazoński (jeszcze maleństwo, więc na razie 200l spokojnie mu starczy)

-> harem bojownika

-> samiec zbrojnika niebieskiego

-> 2x krewetka filtrująca

 

To tak na szybko, wstawiam zdjęcie i czekam na krytykę ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziękować ;) Kokos dałem żeby w akwarium były jakieś kryjówki, może kiedyś schowam go gdzieś z tyłu ale na razie nie chce grzebać.

Pleyu mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź i odpowiedzieć mi na kilka rzeczy ? Otóż myślałem już nad jakimiś pielęgniczkami dlatego szukam nowego lokum dla bojków, tylko jakie te pielęgniczki. Myślałem nad Ramirezami, Kakadu, lub Agassiza i do tej trzeciej byłbym najbardziej skłonny, gdyż wydaje mi się taką mniej popularną rybką. Chyba, że masz inne propozycje, z chęcią je poznam gdyż nie miałem z pielęgniczkami nigdy do czynienia. Czy do takich pielęgniczek musiałbym usuwać z akwarium sporego już rozmiaru krewetki filtrujące, myślisz że pielęgniczki mogą się na nie połasić ? I czemu usunąć zwartkę ? Co do pistii, to mam w małym akwarium ok. 30 malutkich sadzonek, czekam aż podrosną.

 

Edit: Pytania narastają ;p

Pierwsze dotyczy żabienic, miałem je wcześniej w mniejszym akwa 45L w podłożu który był sam w sobie substratem, nie pamiętam nazwy ale mam nadzieje że domyślicie się o co mniejwięcej chodzi, i oświetleniu 2x9W z aquaela (z zestawów shrimp set). Rosły pięknie, zarosły całe akwarium dlatego dałem je do 200l no i po 3 dniach padły, liście traciły kolor i robiły się dziurawe. z 2 bujnych krzaków zostały krzaczki z 4 listkami, teraz podłożyłem pod korzenie nawóz, może coś pomoże. Posiadam jeszcze nawóz w płynie Easy-Life ProFito, lać, pomoże coś ?

 

No i parametry/testery. Kupować osobno na PH itd. czy np zestawy kilka w jednym się sprawdzają ? Oczywiście kropelkowe.

 

Dziękuję i Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...