Skocz do zawartości

CO2 a napowietrzanie


Gregor710
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie - Od niedawna stosuję CO2 firmy FILTUS (dzwon + tzw sprey) - czy chcąc uzyskać odpowiednie stężenie tego gazu w akwa powinienem zredukować napowietrzanie? nie chcę eksperymentować gdyż boje się, że zbyt duże zmniejszenie natlenienia wody może "uśpić" ryby.

Chciałbym jeszcze uzyskać opinie na temat ww zestawu, (sprey + dzwon), czy lepiej skorzystać z popularnej bimbrowni + dyfuzor ze strzykawki z drewnem lipowym?

Akwa 54l (60-30-30) oświetlenie ok 0,5W/l Nie robiłem pomiarów stężenia Co2 w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Napowietrzanie zredukowane i nie widzę niepokojących objawów u ryb.

Po odpowietrzeniu dzwonu i ponownym napełnienieu go CO2 zauważyłem dużo większą szybkość rozpuszczana się gazu w wodzie (szybciej dzwon wypełnia się wodą). Czy bezpośredni wpływ na to ma mniejsze napowietrzanie, czy to tylko zbieg okoliczności?

Stosuję nawóz w płynie SERA Florena oraz kulki gliniano torfowe JBL.

Rośliny to : Moczarki, Kabomby, Dębówki Meksykańskie, kilka egzemplaży różnych Żabienic i kilka trawek (nie znam dokładnie nazwy) Wybór roślin spowodowany raczej dostępnością w okolicznych sklepach zoologicznych, niż przemyślanym wyborem.

Proszę jeszcze o ewentualne porady co do uprawy roślin, osób doświadczonych w akwarystyce roślinnej :) (wiem, wiem... wszystko mogę znaleść w innych tematach ale może uda mi się "zdobyć" jakąć nową, cenną poradę praktyczną)

PS. kończy mi się butla z CO2 i jutro biorę się z odpalenie bimbrowni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko uważaj na bimbrownie bo to inna para kaloszy niż Co2 z butli :) Daj odetchnąć zacierowi na początku, żebyś nie zagazował mieszkańców, później już sam dojdziesz jak jest dobrze :D

Dzięki z a radę. Będę uważał na początku z tym CO2 z bimbrowni...

 

 

[edit]

 

Bimbrownia już działa i obawiam się, że trochę przesadziłem z zacierem (zbyt mocny (zacier 1410) bombelki lecą jak szalone). Na początku zredukowałem napowietrzanie do min i po ok godzinie kilka ryb wyraźnie było przyduszonych. Pływały przy powierzchni i z trudem "łapały oddech". Rozszczelniłem butle z zacierem i dałem powietrze na max, żeby dotlenic rybki. Jak było już wszystko z nimi ok znów zacząłem dozować co2 z lekkim napowietrzaniem i znów ryby zaczęły się dusić, więc znów powtórzyłem etap z odcięciem co2 i napowietrzeniem. Teraz mam napowietrzanie nustawione na ok 70% i CO2 włączone. Teraz pytanie: Czy to normalne, że wraz z podawanym CO2 napowietrzam wode? Wcześniej nie napisałem, że napowietrzanie jest z filtra wewnętrznego - niektórzy podłączaję bimbrownie pod filtr zamiast napowietrzania i rybki mają się dobrze. Może zacier jest zbyt mocny a ja nie mam możliwości dozowania, czy też muszę ustawić tak napowietrzanie drogą eksperymentowania, żeby nasycenie CO2 było odpowiednie, a może napowietrzanie jest niedopuszczalne, gdyż to usuwa całe CO2 z wody. Proszę o rady :roll:

 

Może tutaj znajdziesz coś pomocnego viewtopic.php?f=40&t=17368&st=0&sk=t&sd=a&hilit=bimbrownia+start

mod. SzaraMysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jeszcze Wam potruję ale... szukałem, czytałem, kombinowałem i... jeszcze chcę popytać :oops:

Lepiej zrobić słabszy zacier (tzn. według mnie, mniej drożdży a więcej cukru - słabsza reakcja ale dłużej działa) i nie napowietrzać (filtr wewnętrzny chodzi ale bez rurki dostarczającej powietrze), czy lepiej klasyczny przepis 1410 (na akwa 54l) i kombinować z ilością napowietrzania?

PS. Pewnie już przynudzam ale znalazłem dużo sprzecznych informacji i mam mętlik co lepsze :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz na te 50L jednak ten zacier może być za mocny ... bo nasze 112l to jest 2 razy tyle i lepiej sie rozchodzi CO2 i ma wiecej miejsca . Także moim zdaniem wyskutkuje tutaj słabszy zacier.

Nie zgadzam się. Grunt to obserwacja. Warunki hodowlii. A nie rodzaj zacieru ;)

 

ps.Robię Pyszny 8-) (kurw... jak bym się teraz zamiast zacieru napił cytrynówki) :evil:

 

Nie sądzę żeby kogoś w tym temacie interesowało czego byś się teraz napił.

Ostrzeżenie za całokształt Twoich dzisiejszych(nocnych)wypowiedzi.-Sławek121

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...