Jump to content

CO2 a napowietrzanie


Gregor710
 Share

Recommended Posts

Witam.

Mam pytanie - Od niedawna stosuję CO2 firmy FILTUS (dzwon + tzw sprey) - czy chcąc uzyskać odpowiednie stężenie tego gazu w akwa powinienem zredukować napowietrzanie? nie chcę eksperymentować gdyż boje się, że zbyt duże zmniejszenie natlenienia wody może "uśpić" ryby.

Chciałbym jeszcze uzyskać opinie na temat ww zestawu, (sprey + dzwon), czy lepiej skorzystać z popularnej bimbrowni + dyfuzor ze strzykawki z drewnem lipowym?

Akwa 54l (60-30-30) oświetlenie ok 0,5W/l Nie robiłem pomiarów stężenia Co2 w wodzie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Napowietrzanie zredukowane i nie widzę niepokojących objawów u ryb.

Po odpowietrzeniu dzwonu i ponownym napełnienieu go CO2 zauważyłem dużo większą szybkość rozpuszczana się gazu w wodzie (szybciej dzwon wypełnia się wodą). Czy bezpośredni wpływ na to ma mniejsze napowietrzanie, czy to tylko zbieg okoliczności?

Stosuję nawóz w płynie SERA Florena oraz kulki gliniano torfowe JBL.

Rośliny to : Moczarki, Kabomby, Dębówki Meksykańskie, kilka egzemplaży różnych Żabienic i kilka trawek (nie znam dokładnie nazwy) Wybór roślin spowodowany raczej dostępnością w okolicznych sklepach zoologicznych, niż przemyślanym wyborem.

Proszę jeszcze o ewentualne porady co do uprawy roślin, osób doświadczonych w akwarystyce roślinnej :) (wiem, wiem... wszystko mogę znaleść w innych tematach ale może uda mi się "zdobyć" jakąć nową, cenną poradę praktyczną)

PS. kończy mi się butla z CO2 i jutro biorę się z odpalenie bimbrowni :D

Link to comment
Share on other sites

Tylko uważaj na bimbrownie bo to inna para kaloszy niż Co2 z butli :) Daj odetchnąć zacierowi na początku, żebyś nie zagazował mieszkańców, później już sam dojdziesz jak jest dobrze :D

Dzięki z a radę. Będę uważał na początku z tym CO2 z bimbrowni...

 

 

[edit]

 

Bimbrownia już działa i obawiam się, że trochę przesadziłem z zacierem (zbyt mocny (zacier 1410) bombelki lecą jak szalone). Na początku zredukowałem napowietrzanie do min i po ok godzinie kilka ryb wyraźnie było przyduszonych. Pływały przy powierzchni i z trudem "łapały oddech". Rozszczelniłem butle z zacierem i dałem powietrze na max, żeby dotlenic rybki. Jak było już wszystko z nimi ok znów zacząłem dozować co2 z lekkim napowietrzaniem i znów ryby zaczęły się dusić, więc znów powtórzyłem etap z odcięciem co2 i napowietrzeniem. Teraz mam napowietrzanie nustawione na ok 70% i CO2 włączone. Teraz pytanie: Czy to normalne, że wraz z podawanym CO2 napowietrzam wode? Wcześniej nie napisałem, że napowietrzanie jest z filtra wewnętrznego - niektórzy podłączaję bimbrownie pod filtr zamiast napowietrzania i rybki mają się dobrze. Może zacier jest zbyt mocny a ja nie mam możliwości dozowania, czy też muszę ustawić tak napowietrzanie drogą eksperymentowania, żeby nasycenie CO2 było odpowiednie, a może napowietrzanie jest niedopuszczalne, gdyż to usuwa całe CO2 z wody. Proszę o rady :roll:

 

Może tutaj znajdziesz coś pomocnego viewtopic.php?f=40&t=17368&st=0&sk=t&sd=a&hilit=bimbrownia+start

mod. SzaraMysz

Link to comment
Share on other sites

Trochę jeszcze Wam potruję ale... szukałem, czytałem, kombinowałem i... jeszcze chcę popytać :oops:

Lepiej zrobić słabszy zacier (tzn. według mnie, mniej drożdży a więcej cukru - słabsza reakcja ale dłużej działa) i nie napowietrzać (filtr wewnętrzny chodzi ale bez rurki dostarczającej powietrze), czy lepiej klasyczny przepis 1410 (na akwa 54l) i kombinować z ilością napowietrzania?

PS. Pewnie już przynudzam ale znalazłem dużo sprzecznych informacji i mam mętlik co lepsze :help:

Link to comment
Share on other sites

No wiesz na te 50L jednak ten zacier może być za mocny ... bo nasze 112l to jest 2 razy tyle i lepiej sie rozchodzi CO2 i ma wiecej miejsca . Także moim zdaniem wyskutkuje tutaj słabszy zacier.

Nie zgadzam się. Grunt to obserwacja. Warunki hodowlii. A nie rodzaj zacieru ;)

 

ps.Robię Pyszny 8-) (kurw... jak bym się teraz zamiast zacieru napił cytrynówki) :evil:

 

Nie sądzę żeby kogoś w tym temacie interesowało czego byś się teraz napił.

Ostrzeżenie za całokształt Twoich dzisiejszych(nocnych)wypowiedzi.-Sławek121

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...