Skocz do zawartości

Potrzebuję porady


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam 17 lat i już od 7 lat hoduję rybki. Wiele wiem, wiele przeszedłem, nabrałem trochę doświadczeń, jednak nie mogę sobie poradzić z pewnym problemem.

 

Wyczyściłem przed świętami akwarium (40l), takie gruntowne sprzątanie (przeniesienie ryb, wymiana kamyków, żwiru, umycie ścianek akwarium, roślin , filtru i napowietrzacza).

Moje ryby to: gupiki, mieczyk czerwony i duży glonojad chiński.

Wszystko fajnie, po powtórnym zasiedleniu był piękny, świeży widok. Dostałem na gwiazdkę kolejne rybki: także gupiki, molinezje (czarna i księżycowa), gurami księżycowe i 2 kiryski, które wyjadają wszystko z dna.

 

Problem jest taki, że wczoraj zauważyłem, że ryby się duszą - pływają przy powierzchni i łapią tam powietrze (głównie wrażliwe gupiki), mimo, że w akwarium funkcjonuje filtr z napowietrzaczem i osobno napowietrzacz. Dzisiaj zdechły mi 4 moje samce - gupiki. Cały mój niewielki dorobek pływa przy powierzchni teraz i bardzo się boję. Nie chcę ich stracić. Do wody niczego nie dolewałem, wprowadziłem surową wodę z kranu przy czyszczeniu, nie dolewałem nawet żadnych uzdatniaczy - pierwszy raz, zawsze im dolewam jakiejś chemii. Woda nie jest już klarowna, trochę zmętniona. Widać na ścianach glony, które szybko się utworzyły po sprzątaniu. Nie wykluczam przekarmienia rybek, karmię je OVOVITAMI firmy Tropical. Wyczyściłem im filtr dzisiaj ale nie wiele to dało. Proszę o natychmiastowe porady, jest coraz gorzej, znowu mam wodę wymieniać? Może zrobić podmianę 50%?

Ps. Akwarium myłem płynem do naczyń, ale porządnie go wypłukałem! Kamienie były płukane tylko wodą (kilkakrotnie)

Proszę o pomoc ekspertów,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie: Po co wywalałeś wszystko z akwarium?

 

Akwa jest przerybione a połowa ryb sie nie nadaje do takiego litrażu.

 

Jak już je tak załatwiłeś to lepiej podmień 50% wody.

 

Może reszta się nie zgodzić ale chyba już lepiej im dolać tego uzdatniacza bo wyszstkie padną.

 

Napisz ile i jakie masz ryby bo przydałoby się część jak najszybiej oddać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Akwarium myłem płynem do naczyń, ale porządnie go wypłukałem!

Chłopaku czy Ciebie to Bóg opuścił :?: Skąd Ci przyszło do głowy,że płukanie pomoże??Drobinki detergentu zostaną,nie spłuczesz ich wodą.40 litrów to zbiorniczek na parę drobiazgów a nie taką masę ryb-ten filtr zwyczajnie nie da rady.Proponuję wymienić szkło-na większe od razu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź pierwsza: Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Chciałem zrobić porządki, akwarium było mocno zasyfione, chciałem wymienić w 100% wodę, wyczyścić porządnie ścianki i wpuścić z powrotem rybki do sterylnego wyjałowionego akwarium, co może nie jest dobrym pomysłem, ale już nie mogłem patrzeć na brudne akwarium, nie pomagały podmiany 30-50 % wody i czyszczenie filtra co ok. tydzień.

Odpowiedź dla kolejnych Panów: Tak, wymieniłem w 100% wodę, odczekałem pół godziny (w tym czasie już działały filtr i napowietrzacz) i wpuściłem rybki.

 

Mam w sumie: 15 gupików, 1 glonojada dużego, jednego mieczyka, 2 molinezje, 1 gurami, 2 kiryski. Myślę, że to nie jest chyba dużo jak na ok. 40 litrów?

 

Co ja mam robić? Nie wygląda to najlepiej.

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wymieniłem w 100% wodę, odczekałem pół godziny (w tym czasie już działały filtr i napowietrzacz) i wpuściłem rybki.

P.

Woda którą wlałeś dyrastycznie wpłynęła na ryby. Chodź by tylko momentalna zmiana PH mogła je pozabijać nie wspominając już o temperaturze, chlorze itp. Według mnie jedyne co możesz zrobić to następnym razem dokładnie przeczytać jak wysprzątać zasyfiały zbiornik nie robiąc restartu. Bo ty właśnie zrobiłeś restart. Może któryś z wyjadaczy podpowie ci jakąś złotą radę co teraz zrobić ale jak dla mnie to chyba tylko się modlić o to by reszta rybek przetrwała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumie: 15 gupików, 1 glonojada dużego, jednego mieczyka, 2 molinezje, 1 gurami, 2 kiryski. Myślę, że to nie jest chyba dużo jak na ok. 40 litrów?

 

 

Chyba jednak przez te 7 lat się niczego nie nauczyłeś.

 

Opcja 1. Zostaw 10 gupików 4+6 a resztę oddaj bo się nie nadaje do tego akwarium

 

Opcja 2. Kup akwarium ok 130l

 

Jak na chwilę obecną to wymieniłbym 50% wody i dodał im uzdatniacza bo już gorzej się w ten sposób nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ślicznie za porady.

Jutro z rana polecę do zoologicznego po jakiś uzdatniacz i podmienię wodę. O większym akwarium myślę już od dłuższego czasu, jednak nie mam go za bardzo gdzie postawić. Pomyślę jeszcze.

 

Zastanawia mnie jednak pewna rzecz, gdyby tu chodziło o wodę to chyba już w święta by mi pozdychały, to gruntowne czyszczenie odbyło się 22 grudnia wieczorem, a zaczęły mi padać dzisiaj rano. No ale nic, może teraz zareagowały, jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...