Skocz do zawartości

Glony - wielki problem! Proszę o identyfikację i pomoc


piejus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

prosiłbym o identyfikację glonów widocznych na zdjęciach. Akwarium mam od ok. 2 miesięcy - problem pojawił się ok 2 tygodni temu (w momencie zamiany jednej świetlówki na Philips Aquarrelle). Początkowo zaczęły porastać rośliny przy ścianie tylnej - usuwałem mechanicznie codziennie, jednak nie pomagało, a wręcz nasilało zjawisko.. Skróciłem czas oświetlania z 13h do 8h dziennie, co 2-3 dni podmieniałem ok. 15% wody, jednak wszystko na nic.

Zrobiłem kilka zdjęć i udałem się do "fachowców" w sklepach zoologicznych - w jednym powiedziano mi, że to glony brunatne, w drugim, że to sinice.

 

Zastanawiam się nad kuracją erytromycyną i zaciemnieniem zbiornika, jednak wcześniej chciałbym usłyszeć wasze porady i upewnienie się, że są to faktycznie sinice.

Może zdjęcia dokładnie nie odzwierciedlają wyglądu 'glonów' - jest to brunatne, brązowe "coś" na kształt plechy - taka plątanina nici. Można to było w większości usunąć mechanicznie - po wyjęciu tworzyło ciemną maź. Dodam, że nie ma to żadnego zapachu.

 

Parametry wody:

test paskowy JBL:

NO3 25 mg/l

NO2 0 mg/l

GH ok 15 d

KH ok 3-6d

pH 7,2-7,6

PO4 ok. 0,2 mg/l (test kropelkowy SERA)

 

Obsada:

2 x Kirys Pasiasty

5 x Minor (Bystrzyk Barwny)

4 x Tęczanka neonowa

15 x Neon Czerwony

1 x Zbrojnik Niebieski

 

Bardzo proszę o wszelkie porady - akwarium z każdym dniem wygląda coraz gorzej i nie potrafię poradzić sobie z tym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest świeże - ma ok 2,5 m-ca

druga świetlówka póki co standardowa Aquael - taka co była w pokrywie. Planowałem ją zmienić na świetlówkę o widmie dziennym, ale w momencie pojawienia się glonów postanowiłem nie kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze to nie sa glony tylko cyjanobakterie, a po drugie w zupelnosci wystarczy zaciemnienie calkowite na kilka dni. mozesz zastosowac erytromecyne ale rowniez w trakcie zaciemnienia bo pod wplywem swiatla ulega rozkladowi. Nie bedziesz mial z sinicami wiekszego problemu,pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zdecydowałem się na zaciemnienie akwarium na 5 dni bez stosowania leków.

 

Usunąłem wszystkie najbardziej zaatakowane rośliny - resztę glonów usunąłem mechanicznie, podmieniłem 30% wody...

zobaczymy.

 

Tylko mam teraz kilka pytań do doświadczonych kolegów i koleżanek:

1. czy mam karmić rybki w trakcie zaciemnienia?

2. czy po okresie zaciemnienia powinienem stopniowo oświetlać zbiornik, tzn. np. 3 dni po 6 godzin, kolejne 3 dni po 8 godzin itd.?

3. czy po odsłonięciu powinienem podmienić większą ilość wody, np 40-50%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez 5 dni nie musisz karmic rybek, podmien wode nawet w trakcie zaciemnienia i dobrze napowietrzaj,a po odslonieciu zbierz dokladnie obumarle sinice odmulaczem.I tak jak sam napisales po kuracji stopniowo zwiekszaj czas oswietlania.pozdr i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...