Skocz do zawartości

Barwniak czerwonobrzuchy ociera się i jest podskubywany??


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z góry zaznaczę że szukałem na forum ale nie mogę znaleźć odpowiedzi dla tego piszę.

Dziś zauważyłem że mój Barwniak czerwonobrzuchy zaczął się ocierać o korzeń i inne ozdoby w akwarium a także inne barwniaki zaczęły że tak powiem go podskubywać (podgryzać) inne ryby tego nie robią. Nie widać na nim żadnych zmian skórnych, jedyne co to że wydaje mi się że szybciej oddycha od innych barwniaków.Co to może być? Ryba jest już w oddzielnym akwarium.

 

Mam ok 120L

filtr kaskadowy (firmy nie pamiętam)

24 stopnie (podnoszę na wszelki wypadek do 27)

ph w granicach 7,5

innych parametrów nie znam.

obsada to:

15 zwinników blehera

parka prętników karłowatych

4 barwniaki czerwonobrzuche (nie mogłem w sklepie wraz ze sprzedawcą rozróżnić płci dlatego więcej niż 2)

2 kiryski spiżowe

4 ostoski

były 6 krewetek RC

Zaznaczę że wśród barwniaków mam jednego/jedną z czerwonym brzuchem co przegania wszystkie inne barwniaki jak tylko zauważy w pobliżu do innych ryb nie jest agresywna.

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymiary akwarium?

Jakie proporcje Barwniaków? Znaczy ile samców ile samic.

akwa profilowane 80x40x45

płeć tak jak pisałem

4 barwniaki czerwonobrzuche (nie mogłem w sklepie wraz ze sprzedawcą rozróżnić płci dlatego więcej niż 2)

mam je ze 4 dni i do tej pory nie mam pojęcia jaka jest płeć tych ryb. szukałem na necie jak je rozpoznać i według mnie ale mogę się mylić bo są jeszcze młode to wszystkie są tej samej płci i to chyba samice. Próbowałem zrobić im zdjęcia ale są niewyraźne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem jak się ganiają i co jakiś czas rybka rybkę skubnie, ale w życiu nie widziałem czegoś takiego że ryba podpływa do ryby i normalnie ją skupie ok minuty. Do tego te ocieranie się o korzeń co chwila. Jak odłowiłem barwniaka to reszta że tak powiem się trochę uspokoiła, można je spotkać 3 obok siebie bez ganiania (choć też się zdarza że śmigają po akwarium) a ta w oddzielnym akwarium jak by się uspokoiła i o nic się nie ociera. Nie wiem co jest grane, jak by ktoś mógł zerknąć na ten filmik wyżej podany (o ile Wam działa) i powiedział mi jakiej płci mam te ryby byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj źle robisz kolego drogi.

Barwniaczki się dobierają w pary a Ty im to utrudniasz. Są to agresywne ryby, więc i zaloty są dość agresywne.

Zaś ocieranie się to nie dobry znak.

Przeczytaj:

ocieranie się

- białe przezroczyste plamy, wyskakiwanie, kołysanie sie, apatia, brak apetytu, sklejenie płetw, białoniebieskawy nalot - CHILODONELOZA

- śluz, zaburzenia w oddychaniu, uszkodzenie naskórka, śluz, zmętnienie, kołysanie się, postrzępienie płetw, pociemnienie, zblednięcie - ICHTIOBODOZA

- białawo-żółte punkciki (do 0,3mm) - jak posypane proszkiem, śluz, zmętnienie oka, pociemnienie, chudnięcie, brak apetytu, złożone płetwy, posklejane płetwy - OODINOZA (CHOROBA WELWETOWA)

- białe punkciki, brak apetytu, złożone płetwy, płochliwość, apatia, kołyszące ruchy,

pływanie przy źródle ciepła (grzałka, lampa), pływanie pod strumieniem wody, duszenie się, odrywanie płatków skóry - OSPA RYBIA

- szary filcowy nalot (strzępki waty), chudnięcie, brak apetytu, sklejanie płetw, duszenie się - PLEŚNIAWKA

- rozdęcie (puchlina), odchody długie ciagnące, zaczerwieniony odbyt, brak apetytu, wypluwanie pokarmu, kołyszące ruchy, stanie w miejscu, apatia, chowanie się, nerwowość, przyśpieszony oddech, pływanie przy powierzchni, leżenie na dnie, pociemnienie, pojaśnienie - BLOAT (ROZDĘCIE)

Żródło:

viewtopic.php?f=6&t=16197

 

Co do odróżnienia to już widać samce i samice.

W pierwszych sekundach filmu masz samca i samice. Samiczka to ta z czerwonym brzuchem.

Potem w 0:44 masz dwie samice.

 

Wiesz film jak film one cały czas się przemieszczają, więc zrób zdjęcia wszystkim to Ci pomożemy w rozróżnieniu płci, bo masz już duże sztuki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ślicznie za rozróżnienie płci. Wygląda w takim razie że mam 2 pary.

Muszę coś zrobić z małymi bojkami to 1 parę przerzucę do mniejszego akwa (56l).

Co do ocierania się i tych wymienionych chorób to będzie problem bo:

- rybka się tylko ociera

- normalnie pływa, nie ma sklejonych płetw, ma apetyt, brak jakichkolwiek zmian skórnych

w momencie jak przerzuciłem ją do akwarium rozrodczego bojowników, to się uspokoiła i już się o nic nie ociera (nie ma o co?).

Wrzucę ją z powrotem do ogólnego i zobaczymy co się będzie działo.

A takie pytanko czy w tym baniaku 2 pary barwniaków sobie poradzą czy niebardzawo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...