Skocz do zawartości

Oświetlenie do akwarium


danielcio23a
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Skończyło się CO2, a to co jest produkowane na bieżąco zużywają rośliny. CO2 jest za mało. Obniżamy twardość/zasadowość. Skąd bierze się więcej CO2?

Obniżyc PH na maxxxxa ;)

 

A poważnie to może kiedyś przemyślę kwestię butli. W przygotowaniu jest nowa 530tka ale nie z bardzo bujną roślinnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość węglanowa, wartość PH i dwutlenek węgla oddziałują na siebie w ten sposób, że podczas niższej twardości węglanowej wody np 1, 2, lub 3wode łatwiej zakwasić. Kiedy mamy w akwarium rośliny lub filtrujemy ją prze torf woda staję się tym łatwiej zakwaszona. Im kwaśniejszy jej odczyn przy małej twardości węglanowej tym więcej wiąże sie ze sobą i pozostaje w niej CO2. Dlatego mowiłem, że nie koniecznie trzeba roślinom dostarczać osobno CO2. W naturalny sposób czyli tak jak przed chwilą powiedziałem też jest skutecznie. Owszem jeśli mamy wode np obojętną, lub lekko twardo to CO2 nie wiąże się w wodzie w takich ilościach jak w wodzie miękkiej więc jak najbardziej powinno sie dozować dwutlenek przy chodowli wymagających roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh...dalej nie rozumiesz. Typowe akwarium. Jakiekolwiek, nawet takie z niewymagającymi roślinami.

 

Fotosynteza. Przez noc rośliny produkują CO2. Ryby produkują CO2 cały czas w mniejszych ilościach. Rano zapala się światło. Do południa po CO2 z nocy nie ma śladu, a co produkują ryby znika na bieżąco. Dodatkowo, jest to składnik zwykle limitujący, czyli gdyby CO2 było więcej, to rośliny rosłyby szybciej. Dochodzi do sytuacji że CO2 jest niewykrywalne. Przy braku CO2, ph wody nie ma znaczenia. Nie ma, to nie ma. Niezależnie od wody. Czy to kwas, czy zasada, naturalnego CO2 jest za mało.

 

Tutaj przedstawiam Ci praktykę, nie wiedzę książkową. ;)

Dozowanie CO2, nie zawsze jest konieczne, ale prawie zawsze daje pozytywny skutek, [bo praktycznie zawsze go brakuje] nawet przy byle jakiej sałacie, która urośnie bez suplementacji i słabym świetle, które wpływa na szybkość wzrostu i pobierania co2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :) Jasno i zrozumiale mi to przedstawiłeś, dzięki. Powiedz mi coś o twojej chodowli, jakie masz akwa i jaki rodzaj sprzętu tam stosujesz?? A co powiesz też na to, że w moim tygodniowym akwarium bez włączania światła, bez rybek i roślin woda zakwitła na zielono (glony), Co na to poradzic według ciebie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie, pisze o tym w tamtym temacie (to ja tamten temat założyłem :D:D ) ale z czystej ciekawości, bo wiedzy i doświadczenia nigdy za wiele pytam też tutaj, Co na to byście poradzili???

Wiem, że założyłeś i dlatego pisze zanim dostaniesz ostrzeżenie od moderatora ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...