Skocz do zawartości

Oświetlenie do akwarium


danielcio23a
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów :) Założyłem niedawno moje akwarium 500l. Na początku pytnie, czy według was mam odpowiednie oświetlenie dla ryb i roślin. mój zbiornik ma 500l, a wymiary to ( 170cm dł/ 60cm sz/ 50cm wys ). Moje oświetlenie to 2x80w. Czy moje oświetlenie dla takiego zbiornika jest odpowiednie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie dobiera się względem konkretnych gatunków roślin. Nie wiemy co konkretnie chcesz hodować, więc nie wiemy czy to wystarczy. Jednak jak zamierzasz się skupić na pielęgnicach, to pewnie nie będzie to typowe roślinne akwarium i światła nie potrzebujesz zbyt wiele.

 

Poza tym, w kwestii obsady, nie wiem czy neonki z pielęgnicami, szczególnie większymi to dobry pomysł, tak samo jak paleciaki gdy dopiero zaczynasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie jest tak że dopiero zaczynam przygode z akwarystyką, bo mój pierwszy zbiornik założyłem osiem lat temu i miał 94l. teraz od tygodnia mam 500l i co nieco wiem. poprostu chciałem zapytać o porade czy do tej obiętości i litrażu wystarczy 2x80w, dla typowych niezbyt wymagających roślin za to z dość wymagającymi rybami takimi jak neony czy palety, czy jednak moje oświetlenie jest zbyt ubogie????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zamierzam nawozić roślin CO2 ponieważ mam pod żwirem ziemie ogrodowa zmieszaną z keramzytem i cieniutką warstwą podłoża akwarystycznego. mysle że to dla moich przyszłych roślin będzie wystarczająca pożywka... :D

I myślisz że substancje odżywcze zawarte w podłożu, nawet uwzględniając działanie buforujące będą na wieczność? No to się przejedziesz na tym. :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wiem, że nawozy to pierwiastki pokarmowe dla roślin, a CO2 to dwutlenek którym również się odżywiają. Jednak kiedy dobierze sie odpowiednie Ph i twardość wody, można przy tym skutecznie kontrolować ilość rozpuszczonegoCO23 bez dodatkowego jego wpuszczania za pomocą butli. Czy koniecznie musze nawozić rośliny Co2??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak kiedy dobierze sie odpowiednie Ph i twardość wody, można przy tym skutecznie kontrolować ilość rozpuszczonegoCO23 bez dodatkowego jego wpuszczania za pomocą butli.

Złe rozumowanie, zielsko bardzo szybko pobiera całe naturalne CO2 z wody.

Czy koniecznie musze nawozić rośliny Co2??

O ile nie porwiesz się na wymagające gatunki, to nie, ale jakieś nawożenie od czasu do czasu będzie potrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pożyteczną rade :) myślę, że na początku nie wsadze bardzo wymagających roślin, chociaż z czasem tam, np lotosy, albo żabienice. Wtedy tak jak radzisz pomyśle nad CO2 w butli choć to dosyć drogi interes. Na pewno nie da się inaczej kontrolować CO2, np wiążac odpowiednio ze sobą twardość z PH?? Z tego co wiem to da się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie to CO2 w płynie. Nie wiem jak cenowo wychodzi w stosunku do butli ale jest skuteczne.

Widać że tego nie używałeś. Dozowanie tego po kropelce do 54l było uciążliwe, a tu mowa o 10x większym litrażu. Tutaj to się nie sprawdzi. Jeśli CO2 to tylko butla.

Na pewno nie da się inaczej kontrolować CO2, np wiążac odpowiednio ze sobą twardość z PH?? Z tego co wiem to da się...

Dozując CO2 możesz kontrolować PH, ale zmieniając ph wlewając kwas/zasadę nie zwiększysz ilości CO2. To tak nie działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że tego nie używałeś. Dozowanie tego po kropelce do 54l było uciążliwe, a tu mowa o 10x większym litrażu. Tutaj to się nie sprawdzi. Jeśli CO2 to tylko butla.

 

Używam tego od samego początku. Wciśnięcie 10x dozownika nie jest specjalnie uciążliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem najpopularniejsze EC, tego nie dało się dozować inaczej niż po kropelce. Nawet znalazłem opakowanie. 20 kropel dziennie na 50l. On musiałby dzień w dzień 200 kropel. To jakieś 10ml, w stężeniu EC [czyli sporym]. Butelka 100ml kosztuje 25zł. Starcza na 10 dni. 100 dni = 250zł, 200 dni = 500zł i a taniej kupi się zestaw z butlą na lata, nabijany raz na pół roku za 10zł. Nie opłaca się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem najpopularniejsze EC, tego nie dało się dozować inaczej niż po kropelce. Nawet znalazłem opakowanie. 20 kropel dziennie na 50l. On musiałby dzień w dzień 200 kropel. To jakieś 10ml, w stężeniu EC [czyli sporym]. Butelka 100ml kosztuje 25zł. Starcza na 10 dni. 100 dni = 250zł, 200 dni = 500zł i super zestaw z butlą na lata.

Ja używam Carbo Aqua Artu.

 

Dozuje się 1ml na 50 litrów

 

Dokładnie tak samo jak Easy Carbo ale jest tańsze i we flaszkach 500ml, które kosztują ok 20zł ma dozownik. Jedno naciśnięcie to 1ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Carbo Aqua Artu.

Domyśliłem się, jedyny produkt z dozownikiem.

Dozuje się 1ml na 50 litrów

Przy mocno zarośniętych akwariach, a do takich holendrów zwykle to się leje, dawka 2x. Przy kuracji anty glonowej nawet >5x.

Dokładnie tak samo jak Easy Carbo ale jest tańsze i we flaszkach 500ml, które kosztują ok 20zł ma dozownik. Jedno naciśnięcie to 1ml

Jednak policzyłem dobrze, względem EC. Cenę miałem dobrą, bo ją właśnie zdrapywałem. Tak dla ścisłości, dozownik to 1,4ml, ktoś to sprawdził kiedyś. :P

 

Tak czy siak, liczmy dzień w dzień rano dozowanie 10-20 razy tego. Butlę podpinamy i się niczym nie martwimy. Optymistycznie butelka wystarczy na półtora miesiąca, może trochę dłużej. 22zł, o ile jest to dostępne w sklepach u niego. Przez internet liczmy 33zł. 8 butelek rocznie to 176zł, lub 264zł przy zakupach przez internet. W ciągu np. 3 lat jest to już odpowiednio 526zł i 792zł. Dalej uważasz że to się długoterminowo opłaca bardziej niż butla? ;)

 

To jest fajna opcja w małych baniakach, ale nie w 500l. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja używam Carbo Aqua Artu.

Domyśliłem się, jedyny produkt z dozownikiem.

Dozuje się 1ml na 50 litrów

Przy mocno zarośniętych akwariach, a do takich holendrów zwykle to się leje, dawka 2x. Przy kuracji anty glonowej nawet >5x.

Dokładnie tak samo jak Easy Carbo ale jest tańsze i we flaszkach 500ml, które kosztują ok 20zł ma dozownik. Jedno naciśnięcie to 1ml

Jednak policzyłem dobrze, względem EC. Cenę miałem dobrą, bo ją właśnie zdrapywałem. Tak dla ścisłości, dozownik to 1,4ml, ktoś to sprawdził kiedyś. :P

 

Tak czy siak, liczmy dzień w dzień rano dozowanie 10-20 razy tego. Butlę podpinamy i się niczym nie martwimy. Optymistycznie butelka wystarczy na półtora miesiąca, może trochę dłużej. 22zł, o ile jest to dostępne w sklepach u niego. Przez internet liczmy 33zł. 8 butelek rocznie to 176zł, lub 264zł przy zakupach przez internet. W ciągu np. 3 lat jest to już odpowiednio 526zł i 792zł. Dalej uważasz że to się długoterminowo opłaca bardziej niż butla? ;)

 

To jest fajna opcja w małych baniakach, ale nie w 500l. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, moge jeszcze raz się wtrącić?? ;);) Czytaliście może książkę Ulrich Schliewen ,,AKWARIUM" ?? Tam wyraźnie pisze, że czasami zamiast dodatkowego dostarczenia CO2 czy to z butli czy w płynie lepiej jest obniżyć twardość węglanową wody aby więcej CO2 mogło się ze sobą wiązać. To dalej za soba niesie obniżenie zasadowości wody, czyli jej zakwaszenie bo twardość z PH ze sobą się wiąże. Wtedy mamy w wodzie większą ilość CO2. Tak wynika z książki i z tabeli w niej zawartej. Co o tym teraz sądzicie?? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu że masz 500l dozujesz standardowo 1ml / 50 l potrzebujesz około 7 butelek. Flaszka na allegro kosztuje 19zł (na okrągło 20 z przesyłką, zakupy raz w roku) to wychodzi 140 zł

 

A ile kosztuje butla / napełnienie i instalacja?

 

Warto to porównać. Ja butli nie używałem to nie wiem dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile kosztuje butla / napełnienie i instalacja?

 

Sam też nie używam, ale myślę że w 300zł się by zmieścił.

Uzupełnianie butli, to 10zł, raz na pół roku, albo rzadziej, zależnie od wielkości butli, przy czym na tym kończy się zabawa, nie musimy codziennie poświęcać czasu na dozowanie.

 

Tak czy siak, czy to butla, czy aldehyd glutarowy, to raczej do baniaka typowo roślinnego...a tu mają być pielęgnice. To się wyklucza trochę. ;)

Co o tym teraz sądzicie??

Po pierwsze, jeden post wystarczy. Po drugie, ostatni raz to pisze. Naturalne CO2 szybko znika z akwarium. Możesz zwiększyć możliwość magazynowania CO2 w wodzie, ale nie zwiększysz samej ilości CO2. Zresztą codzienne duże skoki twardości i ph są niebezpieczne dla ryb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...