Skocz do zawartości

Moje pierwsze akwarium"na serio"Iwagumi - prosze o pomoc :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Na dzien dzisiejszy posiadam juz akwarium o wymiarach 25x25x40 25l

 

W dordze do mnie jest 6l czarnego zwirku 1-3mm

Mini filtr kaskadowy

maly termometr

mala siatka na ryby

oraz czarna mata pod akwarium

 

Zaszly rowniez pewne zmiany w roslinach oraz bimbrowni. Z powodu czasu ktorego mam bardzo malo nie bede w stanie zajac sie tym akwarium tak jak bym chcial - rezygnuje z niektorych roslin i chce sie pobawic w akwa bez dozowania co2 - czyli nie bedzie to takie typowe iwagumi :)

 

Obsada - jak wczesniej pisalem 6-8 pawie oczko samce oraz red cherry, ale bez ampularii - bo jeszcze wyjdzie i potem gdzies zdechnie

 

Rosliny jakie wybralem to: christmas moss, nurzeniec, kabomba i rogatek sztywny.

 

Swiatlo jakie bede mial to zwykla zarowka energooszczedna z lampki na biorko, badz doczepiana do akwa 20-25w

 

kamienie - zastanawiam sie nad 3 badz 5 fajnymi, ale jak narazie nie moge takich dostac, niebawem bede szedl do skupu kamieni wiec zobacze

 

tlo - pojde do swiata reklamy aby mi zrobili taka mate zebym tylko prysnal nieco wody i przykleil

 

gabeczka - taka na glony, z powodu male akwarium kupie taka zwykla np do naczyn

 

Pytania:

 

Zrezygnowalem rowniez z grzalki, poniewaz stwierdzilem ze jest nie potrzebna - mieszkam w bloku i temeratura waha sie miedzy 22-25 jest naprawde bardzo cieplo

 

gwiazda wodna - czy bede mogl ja rowniez dolaczyc do mojego akwarium bez dozowania ?

 

kamienie - gdzie sie najlepiej udac aby moc sobie powybierac w trojmiescie ?

 

Nozyczki - jakie kupic nozyczki do przycinania roslin ?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania:

 

Zrezygnowalem rowniez z grzalki, poniewaz stwierdzilem ze jest nie potrzebna - mieszkam w bloku i temeratura waha sie miedzy 22-25 jest naprawdę bardzo cieplo

 

gwiazda wodna - czy bede mogl ja rowniez dolaczyc do mojego akwarium bez dozowania ?

 

kamienie - gdzie sie najlepiej udac aby moc sobie powybierac w trojmiescie ?

 

Nozyczki - jakie kupic nozyczki do przycinania roslin ?

 

Pozdrawiam :)

"W Internecie można znaleźć kilka informacji na jej temat i są one powielane na różnych stronach w niemal identycznym brzmieniu. Moim zdaniem warto spojrzeć na gwiazdę wodną pod innym kątem, ponieważ ta roślinka kryje w sobie kilka niespodzianek

 

Najczęściej powtarzane informacje, z którymi ja nie do końca się zgadzam:

 

* Mówi się, że jest to "roślina trudna w uprawie":

Nic podobnego, jest to jedna z najmniej problemowych roślin, z jaką miałam do czynienia, a hoduję ją niemal od roku (od września 2008). Rośnie szybko i w każdej pozycji: może być wkopana w żwirek, może być przymocowana do kamienia lub korzenia, może także swobodnie unosić się w toni wodnej (zapętlona o inne gwiazdki). Rośnie zarówno w zbiornikach bez grzałki jak i w temperaturze 28 stopni (do 30 nawet), w średnim oświetleniu, nie przekraczającym u mnie nigdzie 0,5 w/l. Jeśli chodzi o parametry wody, podejrzewam, że zakres tolerancji ma bardzo szeroki – u mnie rośnie na kranówce, czyli w wodzie twardej, z kolei mój znajomy hoduje ją w akwarium z Red Bee, w wodzie bardzo miękkiej. W Internecie często podkreśla się jej światłolubność oraz to, że najlepiej radzi sobie w oświetleniu od 0,5 do 1,0 w/l.

 

* Gwiazda wodna jako "roślina trawnikowa":

Owszem, ale nie wyłącznie i raczej do większych litraży, bo w małych zbiornikach świetnie nadaje się na każdy plan, także na drugi a nawet na trzeci plan, piętrowo przymocowana do korzenia/kamienia na przykład. W dużych litrażach Pogostemon rzeczywiście zagwarantuje niezwykle piękny i misternie pokarbowany trawniczek, ale w zbiornikach nano może być niepodzielną gwiazdą całej przestrzeni

 

* Pogostemon helferi "wymaga nawożenia oraz bogatego podłoża":

Stanowczo zaprzeczam. Nie nawożę w ogóle, na spodzie mam bazalt, a na dodatek wszystkie moje gwiazdy w ogóle nie dotykają podłoża. Oczywiście z nawożeniem oraz rozbudowanym systemem korzeniowym (czerpiącym składniki odżywcze z bogatego podłoża) roślinka pewnie będzie wyglądać jeszcze piękniej, ale hodowanie jej bez tego jest jak najbardziej możliwe.

 

ROZMNAŻANIE:

Rozrasta się stosunkowo szybko, wypuszcza boczne pędy, a czasami także nowe roślinki z czubka. Ucięta łodyżka potrafi obsypać się od góry nowymi roślinkami, a odcięty, ładny, kilkucentymetrowy czubek wypuszcza korzonki i rośnie samodzielnie bez najmniejszego problemu.

 

POZOSTAŁE INFORMACJE:

Przy niedoborze światła gwiazdka może przyjąć formę podobną do moczarki (wydłużoną i mniej zwartą), wystarczy wtedy odciąć czubek i posadzić go/przymocować jako nową roślinę w lepiej oświetlonym miejscu. Warto także poczekać, aż pozostała część wypuści nowe gwiazdki.

Lubi nawożenie żelazem, za które odwdzięcza się piękną, nasyconą zielenią.

Przy sadzeniu / mocowaniu należy unikać zgniecenia łodyżki.

Podobno świetnie nadaje się do paludariów oraz hodowli emersyjnej.

W nieodpowiednich warunkach, na przykład w przypadku niedostatecznego oświetlenia lub niedoborów żelaza, roślinka może żółknąć.

 

Pochodzenie: Azja.

Pogostemon helferi został odkryty dla akwarystyki dopiero w 1996 roku gdzieś w wartkim strumieniu w Tajlandii.

W naturze rośnie na podłożach bogatych w żelazo, z dodatkiem gliny i/lub wapieniem."

 

Nie mieszkam w trojmiescie, więc nie wiem.

 

Nożyczki na początek nie bardo się przydadzą, ale jeśli chcesz http://allegro.pl/listing.php/search?st ... 18&order=p wygodne są te zagięte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!! Chcialbym wam przeslac jak narazie 3 fotki ktore prezentuja wszystko co zakupilem do akwarium, a nastepnie juz wlana wode do akwarium :)

 

Chcialem zeby bylo iwagumi ale nigdzie nie moglem znalesc lupka filitoweg(bo bardzo mi sie podobal) w rozsadnej cenie - bo byl po 14zl za 1 kg

Zastanawialem sie zatem nad korzeniem - bylem w 3 zoologach, ale jakos spejcalnie zaden nie przykul mojej uwagi - jednak wchodzac na allegro zostalem oczarowany :) bynajmniej mi sie bardzo podoba :)

 

http://allegro.pl/korzen-pod-mech-bolbi ... tabsAnchor

 

Z roslinek to planuje kupic moczarke, rogatka, kabombe, nurzanca, christmas moss oraz zastanawiam sie nad gwiazda wodna i Sagittaria subulata. Jednak kupie je zapewne w przyszlym tygodniu a na sam koniec gupiki i rc. Wrzuce nastepne zdjecia jak dostane korzen :)

 

Pozdrawiam :)

 

http://img853.imageshack.us/img853/402/akwao.jpg

 

http://img269.imageshack.us/img269/4291/akwa1f.jpg

 

http://img717.imageshack.us/img717/4271/akwa2g.jpg

 

 

Tutaj zamieszam fote jak akwa juz chodzi i jest ustawione:

 

http://img221.imageshack.us/img221/1153/akwa3.jpg

 

Tlo zrobilem z matowego worka na smieci, bo poprzednie bylo z czarnej naklejki jednak bylo tam tyle bąbli ze masakra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...