Jump to content

Moje pierwsze akwarium"na serio"Iwagumi - prosze o pomoc :)

Recommended Posts

Witam serdecznie! Z tej strony Marcin. Chcialbym prosic was forumowiczow o pomoc w zakladaniu akwarium - iwagumi. Moze najpierw nieco sie cofne i opowiem o moich doswiadczeniach zwiazanych z akwarystyka :)

Moje pierwsze i jak dotad jedyne akwarium mialem majac 7 lat - czyli ladne 16 lat temu. Oczywiscie wygladalo ono w ten sposob - zwirek, jedna roslinka (teraz wiem ze to byla Zwartka crypyokoryna), zameczek, kamien i wsio. Oczywiscie termometr, oswietlenie i filtr byl. Akwarium mialo 30 litrow byly tam 2 glonojady - zbrojniki niebieskie, gupikow to chyba z ponad 30 - bo sie mnozyly, slimak - ampularia, 2 kiryski i potem chyba z 2 mieczyki jeszcze ... wiec sami wiecie jakie pojecie mialem o akwarium.

Ostatnio cos mnie wzielo na akwarium, jednak zanim sie za nie zabiore to postanowilem troche poczytac - przez ostatnie 2 tygodnie spedzielm okolo 50 godzin podczas lektury w internecie. Przegladalem rosliny, encyklopedie ryb, dowiedzialem sie co to obsada, ze sie dozuje co2 - co bylo dla mnie nie malym szokiem, ze akwarium musi dojrzec, a jak patrzalem na akwarium typu nature to juz wiedzialem ze zlapalem bakcyla.

Na poczatek jednak mojej przygody z akwariami chcialbym zalozyc 25 litrowy zbiornik - niezbyt duzy dlatego planowalem zeby bylo tam jedynie 6 skalarow ... co o tym sadzicie ? Hehe oczywiscie zartuje ;p a co do obsady to zaraz przejdziemy :)

Akwarium 25l - Chcialbym zeby bylo typu iwagumi. Wiec wiadomo max 3 skalki, z przodu trawka, a z tylu cos wyzszego. Ale od poczatku.

Akwarium - chcialbym zeby bylo dluzsze niz wyzsze, jakiej firmy polecacie zbiorniczki/z jakiego szkla ?

Zwirek - chcialbym zeby byl koloru czarnego i gramatura 2-3mm ile kupic kilo ?

filter, grzalka z termostatem, termometr - jakiej firmy ?

oswietlenie - ilu watowa do takiego zbiorniczka - lepiej zeby to byla lampka czy obudowa ze swiatlem ?

tyl akwarium - czarny brystol, tylko czym najlepiej przykleic?, bo juz czytalem o roznych patentach

dozownik co2 - czy bedzie potrzebny, a jak tak to czy wystarczy ten samorobny? - o tym jeszcze poczytam

przybory - siatka do wylowu ryb, odmulacz, czyscik do szyb - jakie i czy cos jeszcze?

Kamienie - jakie najbardziej nadaja sie do iwagumi - chodzi mi o rodzaje?

rosliny - na przod myslalem o sitowie drobne/iglowate, mech jawajski/brazyliski, z tylu to o blyksie japonskiej badz rogatku, na powierzchni o rzesie wodnej - prosze o porady

Ryby obsada - 6 gupikow pawie oczko, 1 ampularia oraz oraz 8 krewetek - i tutaj myslalem o red cherry, jednak znalazlem jeszcze informacje o yellow oraz sakura, ktore mi sie podobaja jednak niewiem czy by sie nadawaly oraz jaka ich cena :)

Mysle ze to by bylo wszystko co by bylo potrzebne aby stworzyc akwarium oczywiscie zwierzatka bym wpuscil po jakis 3-4 tygodniach zeby roslinki sie nieco rozrosly i zeby akwarium dojrzalo.

Prosilbym rowniez jezeli ktos sie orientuje w jakiej cenie jest sprzet/wyposazenie, ktore musze kupic. Poniewaz chcialbym juz po nowym roku zaczac kompletowac i dzialac :)Czy lepiej kupic w akwarystycznym czy np z allegro ?

Pozdrawiam serdecznie i prosze o pomoc i porady - pozdrawiam :)

Powiem ci tak na te wszystkie pytania odpowiedz możesz znalezc u wujka google ale dobra.

Te firmy akwa to bez znaczenia tak jak i firma grzałki i filtra.

co2 to wystarczy bimbrownia własnej roboty na zasadzie z 1410 będzie GIT.

Żwirek około 2-3 paczki po 2kg tak zeby bylo okolo 6 kg.

Oświetlenie to powinno wyjść około 0,5 W na litr wody więc sądze że świetlówka 15 W da rade.

A na reszte pytań niech odpowie ktoś inny albo :google:. :P

Ok dziekuje :) Wujek google mi nieco pomogl i poszperalem sobie jeszcze, jednak pare pytanek mi zostalo:

Jezeli chodzi o bimbrownie - bo slyszalem ze dobrze jest zakleic wyloty od wezyka poxipolem, to np przy wymianie tj swiezego zacieru odkreca sie tylko zakretki tak ? Bo dyfuzor to wole kupic

Co do swiatla jezeli bedzie z pokrywa to jak tam zamieszcze np filter ? Czy lepiej odkryty i jakas lampka zamiast swietlowki ?

Obsada mysle ze jest dobra - chcialbym tylko dowiedziec sie nieco o tych sakura i yellow zamiast RC jakie sa wasze opinie

Oraz pytanie o kamienie i rosliny - jakie najlepsze, co na przod, co na tyl :) Pozdrawiam

Ps. Czy wiecie gdzie jest dobry akwarystyczny w gdyni? Czy lepiej z allegro badz przez internet ?

Sprzęt bierz przez internet. Za oświetlenie daj dwie lampki aquael 11wat . I dasz wtedy kaskadę . JEśli chcesz iwagumi . To ja bym dał podłoże Amazonia power sand. Co do krewetek to zaczą bym od rc , a potem poszedł na wyższe klasy . Tak odkreca się tylko zakrętki . Za dyfuzor daj kostkę lipową. Co do kamieni to ja bym jakiś fajnych poszukał w zakładzie kamieniarskim . Co do roślin to mały henio oraz może eleocharis ( ten wyższy) lub blyxa. Co do obsady to ci porponuje na początek : - 7 microrazbora galaxy oraz na krewetki rc

Tak to ta kostka.

Tak to można pod żwirek dać.

Wystarczy solanka ale najlepiej pokaz zdjęcia tych kamieni jak je znajdziesz bo mogą zmieniać wartości wody.

A na pierwszy plan zamiast heńka możesz dać mase innych roślin :

http://allegro.pl/mega-zestaw-roslin-tr ... 80719.html

http://allegro.pl/zestaw-roslin-trawnik ... 15249.html

Jeśli chodzi o trawnikowe a jeśli nie to poszukaj innych :

http://allegro.pl/akwarystyka-rosliny-akwariowe-5337

Wystarczy poszukać.

Eleocharis przy tak małym baniaku oczywiście jako trawa 3 planu

na 1 plan możesz dać małego heńka, hydrocotyle japan, micranthemum umbrosum, pamiętaj że przy takim litrażu trzeba myśleć nad malutkimi roślinkami.

Ja bym na twoim miejscu proponował kupić biogrunt + bimbrownia jak się sprawdzi dokupić butlę i resztę zestawu.

Do iwagumi nie przesadź z wielkością kamieni muszą być w miarę proporcjonalne do tego jak wysoko będą rosły rośliny, chodzi o to żeby nie były to kolosy ani też na tyle małe żeby je przerósł eleocharis chyba że o to ci chodzi.

osobiście w iwagumi nie widzi mi się nic oprócz krewetek amano i rhodostomusów ale masz za mały baniak na to.

Filtr tylko kubeł lub kaskada

Grzałka wg mnie jakaś laserówka zdałaby egzamin co by nie szpecić w środku

Tło w iwagumi kwestia gustu dla mnie osobiście tylko białe w tym temacie lub błękitne

czarne optycznie stłumi i zmniejszy zbiornik

Światło co najmniej 0,7W/L jeśli planujesz biogrunt i CO2

Co do sprzętu kupuj w internecie - taniej

Akwarium - szklarz możesz nietypowy wymiar sobie zażyczyć niskie i dlugie i nie jest drogo

Rośliny - allegro w Twojej okolicy lub fora roślinne nie będę tu wymieniał ale jak się postarasz to znajdziesz jakieś holenderskie fora, albo po prostu szukając pod hasłem rośliny akwariowe forum. Ja nie ufam w sprzedaże wysyłkowe z allegro. Chyba że na forum jakimś jest pewniak i udziela się tu i ówdzie.

Co do świetlówek - idź do pierwszego lepszego elektrycznego sklepu i poproś żeby ci zamówili konkretną świetlówkę nie musi być akwarystyczna, wystarczy że spełni parametry te co firmowe drogie świetlówki czyli barwa, moc, lm

Jeśli dobrze pokombinujesz - nie wyjdzie ci to wszystko za więcej niż 250-300zł

Dziekuje bardzo za wskazowki! Wedlug obliczen rowniez oscylowalem w granicach 200-350 zl.

Poszukam jeszcze troche informacji i juz wieczorem bede zamawial rzeczy z neta :)

Pytanie jeszcze o ten biogrunt jakiej najlepiej kupic firmy ? I czy sie go rozdziela jakas specjalna siateczka?

Myslalem jeszcze zeby przy kamieniach jako 2 plan dac christmas moss - cos tego typu.

Pytanko jeszcze jaki najlepiej kupic pokarm - bo beda gupiki i RC oraz czy kupic jeszcze jakies inne specyfiki w plynie ?

Pozdrawiam :)

Dobrze :) W takim razie chcialbym wam przedstawic moje zakupki, ktore jeszcze nie sa sfinalizowane:

Akwarium - pojde do szklarza zeby mi zrobil o wymiarach 40x25x25

Czarny zwirek 2-4 mm - pojde do akwarystycznego bo bede placil wiecej za przesylke bo kupie 6 kg

Filter - myslalem o tym http://allegro.pl/mini-filtr-kaskadowy- ... 17025.html - mysle zeby w zupelnosci starczyl do mego zbiorniczka

Skrobak, siatka oraz mata pod akwarium bym kupil od 1 allegrowicza:

http://allegro.pl/skrobak-czyscik-z-zyl ... 69038.html

http://allegro.pl/siatka-z-bardzo-drobn ... 60257.html

http://allegro.pl/mata-polietylenowa-po ... 39550.html

http://allegro.pl/wezyk-akwarystyczny-d ... 60302.html - kupilbym rowniez wezyk bo wiadomo potrzebny do bimbrowni jednak niewiem czy srednica jest ok? jezeli tak to bym kupil z 4 metry

Termometr, grzalka z termostatem oraz szczypki do roslin od innego allegrowicza:

http://akwarystyka-sklep.na.allegro.pl/ ... 01593.html

http://akwarystyka-sklep.na.allegro.pl/ ... 80754.html

http://allegro.pl/szczypce-do-roslin-ma ... 80779.html

Oświetlenie - pojde do jakiegos elektrycznego zeby bylo od razu z lampka ktora sie mocuje na akwarium, tylko pytanie: orientujecie sie mniej wiecej ile by kosztowalo? - bo nie chcialbym za same swiatlo dac wiecej niz za cale akwarium :D Mowicie ze 2 lampki po 11wat by styknelo ? ;)

Kamienie - poszukam jakieos kamieniarza i sie wybierze jakies fajne skaly z 3 albo 5

co2 oraz rosliny - to juz nieco pozniej jak zakupie wszystko co jest powyzej. Bimbrownie juz wiem jak zrobic tylko pytanie czy ten wezyk nie bedzie za maly co podalem wyzej linka?

elocharis, fissidens fontanus, maly heniek oraz rogatek - mysle zeby taka obsada roslinna bylaby u mnie, pytanie tylko czy czyms sie je potem przycina i jak sie to robi? Kupic jakies specjalne nozyczki ?

Biogrunt, pokarm i inne - jakiej firmy polecacie biogrunt, gdzie najlepiej kupic oraz czy sie oddziela go siatka i potem sypie sie zwirek ? Jaki pokarm dla Gupikow oraz RC? Czy potrzebne sa jeszcze inne specyfiki w plynie czy cos podobnego?

Obstawa - 6 samcow Gupikow pawie oczko, 1 Ampularia, 8 Krewetek RC badz sakura - bo dowiedzialem sie ze znajomy ma ;)

Ps. Prosze o ewentualne korygi, czy jest dobre, to co mam zamiar zrobic/kupic i odpowiedziec na pytania amatora :)

Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

Czarny zwirek 2-4 mm - pojde do akwarystycznego bo bede placil wiecej za przesylke bo kupie 6 kg

Castorama, OBI dział ogrodniczy - kupisz duuuuużo taniej niż w zoologu za grosze dosłownie poza tym jeżeli zdecydujesz sie na biogrunt to żwirek ci nie potrzebny, sypiesz zazwyczaj sam grunt, zalezy co kupisz, ja z tańszych a dobrych polecam biogrunt z aquabotanique.

skrobak? po co? gąbka zwykła taka jak do naczyń 30gr w sklepie idealnie sie nadaje ma strone gladka i szorstka idealna do kamieni

siatka hm... są święta, kup sobie pomarańcze i będziesz mieć siatkę, swoją drogą do czego ci ta siatka?

mata - w castoramie kup panel styropianowy zapłacisz 2-3 zł ew. piankę kupisz również w tym samym sklepie także za śmieszne pieniądze pod taki baniak poproś o ścinki dają ci jak dobrze trafisz nawet za free

Wężyk Fi6 spokojnie kupisz w sklepie motoryzacyjnym lub castoramie.

Świetlówkę do roślin np osram fluora kupisz także w castoramie za ok 15zł

O drugą np 10000k poproś na zamówienie zapłacisz myślę nie więcej jak 25-30zł

Hmm moze faktycznie zdecyduje sie na ten biogrunt - cena to mniej wiecej 30zl za 5l - czyli styknie na moje akwa ? I czy dostane w casto ?

A co do swiatla to rozumiem ze to ma byc lampa z mozliwoscia zainstalowania 2 swietlowek i 1 taka 2 taka ? Ile taka lampa na swietlowki kosztuje ?

biogrunt to już lepiej kupić w zoologu najlepiej jakimś małym sobie zamów będzie taniej niż w sieciówkach typu kakadu czy amazoonia. w castoramie takiego czegoś nie dostaniesz.

co do lampy, ja swoją kupiłem w castoramie za 55zł na 2x18W z zabudową i eleganckim aluminiowym obudowaniem z osłoną na świetlówki myślę że spokojnie znajdziesz coś do 30zł bo co jasne pokrywę będziesz dorabiać zapewne ewentualnie lampę podwiesisz pod jakąś półkę i z doświadczenia wiem, że nie warto inwestować w droższe bryzgoszczelne oprawki. Tak samo jak i ja tak i ojciec od 20 lat "jedzie" na zwykłych lampach i nigdy nie było z niczym problemu, a woda w akwarium przecież nie bulgocze jak nie wiadomo co.

Ja właśnie założyłam małe 25l iwagumi.

Powiem ci tak, dałam podłoże aqua substrate II+ (ok 50-80zł. zależy gdzie... tu akurat za 47zł http://allegro.pl/aquaart-aqua-substrat ... 83693.html), ale po ostatniej konsultacji za jakiś czas zmienię na pro- soil http://allegro.pl/podloze-pod-rosliny-p ... 47917.html.

Kupiłam oświetlenie deco light duo plant 2x11w http://allegro.pl/oswietlenie-deco-ligh ... 17550.html , z nawozów proponuję na początek http://allegro.pl/aquabotanique-planta- ... 62619.html (łatwy w dozowaniu), ja bawię się z suchymi solami.

Filterek aqua clear 20.

I oczywiście bimbrownia (viewtopic.php?f=5&t=38260 prosty i tani sposób na co2) Z roślin to na razie jest tylko mały henio i pogostemon helferi - gwiazda wodna http://allegro.pl/pogostemon-helferi-wo ... 53254.html... ale co do roślin to już twój wybór

Witam serdecznie

Potrzebuje fachowej pomocy i porady doświadczonych akwarytsów

Włąsnie zakładam akwrium dla dzieciaków i trochę się w tym gubię.

Mam 25 litrowe akwa z pełnym wyposażeniem (grzałka, filtr z deszczownią,termometr itp.).

Mamy w tej chwili : 1 glonojad, 1 zbrojnik strzępiasty prawdopodobnie samiec i 1 molinezja black molly. Dzieciaki chciałyby jeszcze neonki i błazenka. Nie wiem czy mogę je połączyć i jeśli tak to w jakich ilościach i co jeszcze powinnam im dołączyć do akwa, czytałam że błazenek potrzebuje ukwiał. Proszę o poradę co mogę jeszcze wsadzić do akwarium żeby rybkom żyło się dobrze i bezpiecznie.

Pozdrawiam gorąco i czekam na wasze wsparcie.

Witam serdecznie

Potrzebuje fachowej pomocy i porady doświadczonych akwarytsów

Włąsnie zakładam akwrium dla dzieciaków i trochę się w tym gubię.

Mam 25 litrowe akwa z pełnym wyposażeniem (grzałka, filtr z deszczownią,termometr itp.).

Mamy w tej chwili : 1 glonojad, 1 zbrojnik strzępiasty prawdopodobnie samiec i 1 molinezja black molly. Dzieciaki chciałyby jeszcze neonki i błazenka. Nie wiem czy mogę je połączyć i jeśli tak to w jakich ilościach i co jeszcze powinnam im dołączyć do akwa, czytałam że błazenek potrzebuje ukwiał. Proszę o poradę co mogę jeszcze wsadzić do akwarium żeby rybkom żyło się dobrze i bezpiecznie.

Pozdrawiam gorąco i czekam na wasze wsparcie.

:o

Oj oj oj ... 25l jest za małe na ryby jakie masz! (czyt. zupa rybna) Nie mówiąc o dokładaniu kolejnych. ( :!: )

Przeczytałeś że błazenek potrzebuje ukwiału Hmmm... a gdzie żyją ukwiały i błazenki? :roll: W morzu. Więc musisz posiadać morskie akwarium...

W 25l to możesz trzymać bojownika albo krewetki, a pozostałej obsadzie wyrządasz krzywdę.

Podejrzewam że moja wypowiedz będzie bardzo łagodna :D

Dzięki serdeczne za odpowiedź. Niestety sytuacja w moim akwa się troszkę zmieniła, bo już nie mam bojownika :(

Molinezja się narazie trzyma ale nie wiem czy przetrwa.Więc poczekam jeszcze z tydzień z dokładaniem czegokolwiek do akwarium, bo jak moli nie wytrzyma to będę musiała od nowa założyć akwarium i tym razem może troszkę rozsądniej. A może molinezja zostać na tydzień sama czy to też nie dobrze???

Pozdrawiam

Może, ale wcześniej czy później musisz ją oddać bo akwarium jest za małe. Nie przesadzaj też z karmieniem, bo zakwasisz wodę, Pare ziarenek czy małych płatków wystarczy. Jeśli nie zmienisz rozmiarów akwarium na większe, możesz kupić np. gupiki endlera (samczyka i dwie-trzy dziewuchy), ale molinezję oddaj bo ją męczysz.

Share

• Create New...