Jump to content

PIerwsze akwarium- 140l

cristiano934
 Share

Recommended Posts

Witam. Jest to moje pierwsze akwarium, które ma już 2 dni. Proszę o cenne rady ponieważ póki co brak mi doświadczenia ;) Odrazu mam pytanie co do fitra, bo on chlapie górna pokrywę i świetlówki co widać na zdj, jest źle umieszczony czy co go boli że tak robi ? jest to filtr aqua szut turbo 750n. Mam zamiar jutro także wlać antychlor. Oświetlenie 2*18w t8, grzałka 200w

http://zapodaj.net/6ca6930b3995.jpg.html

Hej,

To może po kolei

Witam. Jest to moje pierwsze akwarium, które ma już 2 dni.

Mi to wygląda na zaniedbane akwa przez jakiś czas. Tak nie wygląda akwa dwa dni po zalaniu.

Proszę o cenne rady ponieważ póki co brak mi doświadczenia ;)

Spokojnie od tego tu jesteśmy by pomagać. Jest wiele mądrych głów ale nikt nie lubi się powtarzać dla tego lepiej usiąść przed forum i szukać czytać i czytać.

A jak nadal się będzie robić błędy to zapytać co jest nie tak przecież wiem o co chodzi ale chyba robię coś nie tak.

Odrazu mam pytanie co do fitra, bo on chlapie górna pokrywę i świetlówki co widać na zdj, jest źle umieszczony czy co go boli że tak robi ? jest to filtr aqua szut turbo 750n.

Może chlapią pękające bąbelki powietrza. Ja bym przykręcił dopływ powietrza do filtra. Powinno być takie czarne cuś na tym wężyku. Albo odczepił to zupełnie bo ruch wody natleni Ci zbiornik a tak to psuje to wizualny efekt bąbelki.

Mam zamiar jutro także wlać antychlor.

Jak już chcesz to wlewać to zawsze do wody w naczyniu która będzie do podmiany i niech odstoi sobie 24h jak ma niby tam być chlor. Ja wiem jakie mam ujęcie w domku i nie stosuje 24 godzinnego odstawiania. Mieszam RO z kranem i mi stoi z 2 h bo chce mieć pewność że się dobrze wymiesza :P (ale to jakaś wewnętrzne urojenie, z chemicznego pkt widzenia jest inaczej :P)

Oświetlenie 2*18w t8, grzałka 200w

w 140stce 2x18 to tak na proste rośliny jak chcesz coś lepszego to trzeba będzie trochę się podszkolić w tej kwestii. No i nie porywaj się na super ładne rośliny bo mogą być wymagające i tylko stracisz kase i będziesz się irytował że marnieją.

Grzałka dla mnie ok nawet za duża rzekł bym.

Ja bym proponował dolać wody do równego poziomu z pokrywą.

Wyłączyć napowietrzanie

Nie wiem co to za korzenie ale jakieś dziwne ogniska jasne mają, mi kojarzy się to od razu z moim który był raczej iglakiem i puszczał żywicę tymi miejscami.

Z roślinkami Ubogo trzeba popracować nad rozmieszczeniem i niektóre większa ilość szczególnie te pojedyncze przód prawa strona.

Jakieś tło, Wstępnie brystol folia coś czarnego niebieskiego (tylko nie fototapeta)

Środek Anubias nie widzę dobrze na focie, roślina na korzeń albo gdzieś przymocować. A jak już w podłożu jak masz teraz to tylko te korzonki schować a kłącze teki grube długie nad żwirkiem.

Następne fotki z oświetleniem pokrywy i bez flasha w aparacie.

Jestem Ciekaw nowych fotek i będę starał się pomagać. Ale Zacznij zgłębiać wiedzę sam.

robię to cały czas ;) a co do korzenia to kupiłem go w akwarystycznym i aktualnie nie puszcza soków. Od wczoraj zastanawiam się co wymyślić z tym filtrem żeby nie chlapał po świetlówce bo się zepsuje, nie mam pojecia czemu on tak chlapie.

Wyłączyć napowietrzanie ? w jakim celu i na ile ? ( czyli chodzi o wyłączenie filtra całkowicie)

Tło mam zamiar zakupić we wtorek

Środek Aniubas ? w sensie co masz na myśli, że widzisz na zdj ?

Zaniedbane ? a to dlaczego ? niestety ale moje tak wygląda po 2 dniach i wydaje mi się że nie jest tak źle

Co do roślin to wybierałem z gościem takie żeby na początek nie były trudne w utrzymaniu

Wyłączyć napowietrzanie ? w jakim celu i na ile ? ( czyli chodzi o wyłączenie filtra całkowicie)

Tak, wyłącz napowietrzanie, wystarczy aby był ruch wody w akwarium, a natlenienie wody będzie ok. Filtra nie wyłaczaj ma iść cały czas.

Jeśli będziesz miał tak duże napowietrzanie to z wody ucieka duża ilość CO2 co powoduje słabszy wzrost roślin.

ps. Dolej proszę wody, strasznie to razi...

ps2. Bąbelki wydzielane z filtra nie szkodzą świetlówce.

ps.3 Umyj szybę i rób zdjęcia wieczorem.

ale ja nie mam napowietrzacza, mam sam filtr aqua szut turbo 750n i grzałke 200w. Dolałem już wody, jest równo z pokrywą. Czyli jeśli bąbelki z filtra chlapią świetlówkę to nic się jej nie stanie ? pytam bo dziś z rana już się nie włączyła odrazu dopiero jak wytarłem pod nią wode, która była na pokrywie..

Woda zawsze będzie na pokrywie czy to właśnie z efektu bąbelków czy na skutek parowania.

To co mamy na myśli z poprzednikiem to to byś odłączył tą rurkę od wylotu filtra która wystaje nad powierzchnie wody. To jest właśnie tak zwany napowietrzacz do filtrów wewnętrznych.

Fotki rób jak świetlówki świecą po zmroku tak jak pisał kolega wyżej no i tak jak ja pisałem bez flasha bo wtedy brzydko to wygląda.

Nie ważne czy wszystkie rzeczy były prosto z akwarystycznego. Korzonek przegotowałeś oczyściłeś chociaż lekko ?? Żwirek przed wpuszczeniem był płukany ??

bo tak mi jak na 2 dzień wygląda dziwnie jak to nazwałem zaniedbanie.

Pierwsze dni to powinno wyglądać sterylnie wszystko jaśniutkie piękne. Później pojawiają się osady niechciane glony itp. Woda z kryształu lekko mętna albo coś.

Jak będziesz w stanie zrobić więcej fotek po zdemontowaniu tej rurki i jak już mówiłeś dolaniu tej wody to wypowiem się później.

Pozdrawiam

Podłoże razi . Rośliny widać w złej kondycji . Rosiny posadzone byle jak . Posadź je planami.

posadź je planami tzn jak ? po czym twierdzisz że są w złej kondycji ? moje zdanie jest takie że : wydaje mi się że są posadzone ok, starałem się je dobrze posadzić, widzę że są w coraz lepszej kondycji.

Woda zawsze będzie na pokrywie czy to właśnie z efektu bąbelków czy na skutek parowania.

To co mamy na myśli z poprzednikiem to to byś odłączył tą rurkę od wylotu filtra która wystaje nad powierzchnie wody. To jest właśnie tak zwany napowietrzacz do filtrów wewnętrznych.

Fotki rób jak świetlówki świecą po zmroku tak jak pisał kolega wyżej no i tak jak ja pisałem bez flasha bo wtedy brzydko to wygląda.

Nie ważne czy wszystkie rzeczy były prosto z akwarystycznego. Korzonek przegotowałeś oczyściłeś chociaż lekko ?? Żwirek przed wpuszczeniem był płukany ??

bo tak mi jak na 2 dzień wygląda dziwnie jak to nazwałem zaniedbanie.

Pierwsze dni to powinno wyglądać sterylnie wszystko jaśniutkie piękne. Później pojawiają się osady niechciane glony itp. Woda z kryształu lekko mętna albo coś.

Jak będziesz w stanie zrobić więcej fotek po zdemontowaniu tej rurki i jak już mówiłeś dolaniu tej wody to wypowiem się później.

Pozdrawiam

odłączyłem rurkę, ale tak mam zostawić na stałe ?

korzenie przygotowane, oczyszczone, wypłukane w cieplej wodzie, tak samo żwir został wypłukany w ciepłej wodzie, mój ojciec jest ogrodnikiem więc myślę że z roślinami tutaj zostało zrobione wszystko dobrze.

woda mnie trochę martwi czy ona nie jest mętna ? gdy patrzę od boku to ledwo co widać filtr a akwa ma długość 80cm

Poniżej dodaje zdjęcie :

http://zapodaj.net/ffb618a63895.jpg.html

Kolega ma na mysli plany od tylu akwarium. Najwieksze i co raz mniejsze i pierwszy plan to male trawki albo plaza. Jak bede przy kompie to odpowiem a tak to na szybko pisze. Jak powstana bakterie i woda zacznie dojrzewac to powoli bedzie robil sie krysztal.

Tylko nie bierz fototapety bo to obciachowo wygląda a jak chcesz wewnętrzne to poczytaj na ten temat.

Fajnie to wygląda ale jak glon na to zacznie siadać to masakra, a tła 3d to zajmują miejsce i powodują miejsca z słabą filtracja wiec trzeba tam trochę pokombinować.

Ale każdy ma to co lubi i na forum nie będziemy nic narzucać. Ja kiedyś miałem zajawkę na lustro :P niby miało to zrobić większą głębię :P hehe ale dziwnie to wszystko wyglądało.

zastanowię się nad tym, ale widziałem już u znajomych z fototapetą i podobało mi się i myślę że przy tym zostanę, na necie też są zdj niektórzy maja i się fajnie prezentuje.

mam jeszcze pyt co do filtra : jeśli miałbym już ryby to czy powinienem założyć wężyk na filtr żeby dawał powietrze czy zostawić tak jak jest teraz ?

i drugie : przed wpuszczeniem ryb co musiałbym zrobić jakie parametry posprawdzać żeby było wszystko ok ?

(pytam żeby mieć już jakąś wiedzę na ten temat)

mam jeszcze pyt co do filtra : jeśli miałbym już ryby to czy powinienem założyć wężyk na filtr żeby dawał powietrze czy zostawić tak jak jest teraz ?

i drugie : przed wpuszczeniem ryb co musiałbym zrobić jakie parametry posprawdzać żeby było wszystko ok ?

(pytam żeby mieć już jakąś wiedzę na ten temat)

Napowietrzanie nie jest potrzebne, wystarczy ruch tafli wody.

Na początek możesz kupić zestaw testów JBL 6w1

to w takim razie nasuwa mi się pytanie: w jakim celu jest ten wężyk, który daje powietrze ?

dostałem od znajomego coś takiego : http://allegro.pl/jbl-test-staly-co2-ph ... 53994.html

co2 nie mam a co do ph to tam są papierki do przyklejenia na szybę, ale nie rozumiem ich bo tam jest różne ph dla poszczególnych kh ? czyli najpierw muszę zmierzyć kh ?a jak zmierzyć to kh? a potem nakleić ten papierek który pasuje temu testowi co wyszło ? co2 papierek w zasadzie też mogę nakleić dla ciekawości będę wiedział.

już teraz się trochę pogubiłem

piszesz że lepiej jak nie ma napowietrzania bo wtedy ucieka więcej co2.. a na 1 stronie kolega o nicku "Drobniczek" napisał zupełnie coś odwrotnego :

Tak, wyłącz napowietrzanie, wystarczy aby był ruch wody w akwarium, a natlenienie wody będzie ok. Filtra nie wyłaczaj ma iść cały czas.

Jeśli będziesz miał tak duże napowietrzanie to z wody ucieka duża ilość CO2 co powoduje słabszy wzrost roślin.

ps. Dolej proszę wody, strasznie to razi...

ps2. Bąbelki wydzielane z filtra nie szkodzą świetlówce.

ps.3 Umyj szybę i rób zdjęcia wieczorem.

i nadal nie wiem kiedy opcja z napowietrzaniem jest potrzebna ?

a najbardziej dziwne jest to dla mnie, że u wszystkich co widziałem ta funkcja jest właczona na stałe. możecie mi to wyjaśnić ?