Skocz do zawartości

powracająca choroba


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zaczne od tego, że akwarium mam bardzo krótko, i nie znam się za bardzo na rybkach.

Otóz...Ciągle prześladuje mnie choroba...prawdopodobnie pleśniawka..Rybki mają biały nalot(kropki) , ich ruchy ciężko opisać..z jednej strony jakby nerwowo ruszały 'ciałem',ale są w miejscu. Nie było mnie w domu (akwarium jest u rodzicow w domu) przez 3 tygodnie i jak wróciłam,zastałam zupełnie nowe ryby, ponieważ tamte pozdychały. :cry:

Myślałam,że już nowych ryb nic nie zaatakuje,ale się myliłam. Dwie zdechły i objawy były takie same jak poprzednio.

Dostałam od znajomej tydzien temu 3 rybki, dziś przyjechałam do domu i znowu to samo..jedna chora...Za każdym razem ojciec starał się je leczyć, zabierał z akwarium... :cry:

Proszę, pomóżcie mi, bo już nie mam sił się martwić...W zoologicznym mówiono mi, że woda w akwarium powinna mniec 24-25 stopni..Nie mam pojęcia, gdzie popełniam błąd.

Z góry dziękuję za pomoc!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz, jaką masz temperaturę wody, czy rybki się ocierają? Czy są chude? Czy normalnie jedzą? Białe kropki wskazywałyby na ospę - dobra jest zieleń malachitowa lub Sera Costapur. Z kolei takie same jak opisane przez Ciebie dziwne ruchy zaobserwowałam u niektórych ryb u mojego znajomego, ale one chudły i chowały się po kątach - u niego może być tragiczna woda, u Ciebie...może też? Nawracająca choroba może być skutkiem nieprawidłowego leczenia...albo nieodpowiednich warunków wody, może zbyt niska temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie czekałaś , nie czytałaś . To teraz oddaj ryby poczytaj, poczekaj i wtedy dokup odpowiednia obsadę. Lub zmień akwarium na większe w 20 l nie poszalejesz. No to jak masz taki dobry filtr który mocz wyłapuje po powiedz jaki, też se taki kupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być jedną z przyczyn. Jeżeli gotowe akwa nie odczeka 2, 3 tygodni to będzie dużo bakterii i takie tam ;].

Chyba było pare takich tematów, prawie wszystkie się tak kończyły;] nie wiem co zrobić teraz, ale jest to chyba w jakimś temacie. Poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zaczne od tego, że akwarium mam bardzo krótko, i nie znam się za bardzo na rybkach.

Za każdym razem ojciec starał się je leczyć, zabierał z akwarium... :cry:

Proszę, pomóżcie mi, bo już nie mam sił się martwić...W zoologicznym mówiono mi, że woda w akwarium powinna mniec 24-25 stopni..Nie mam pojęcia, gdzie popełniam błąd.

Z góry dziękuję za pomoc!!

No właśnie nie czekałaś , nie czytałaś . To teraz oddaj ryby poczytaj, poczekaj i wtedy dokup odpowiednia obsadę. Lub zmień akwarium na większe w 20 l nie poszalejesz. No to jak masz taki dobry filtr który mocz wyłapuje po powiedz jaki, też se taki kupie.

Nie uważasz, że nawet jeżeli będzie chciała oddać ryby, powinna je najpierw wyleczyć? Prosiła o pomoc w uratowaniu ryb :twisted:

 

Do izabela:

Idź do sklepu i zbadaj nazwę tych "nieznanych" rybek i przy okazji zaopatrz się w preparat na ospę, poczytaj o swoich rybkach i podwyższ im temperaturę do najwyższej przez nie tolerowanej, być może powinnaś dołożyć napowietrzacz (przy takiej ilości ryb w małym akwarium sam filtr może dawać za mało tlenu); przy takim litrażu doradzałabym podmiany wody parę razy w tygodniu - pamiętaj o odstaniu wody minimum 24 godziny; podawaj rybkom witaminy w płynie i obserwuj je; a jeżeli wyzdrowieją, postaraj się o nowy domek dla nich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważasz, że nawet jeżeli będzie chciała oddać ryby, powinna je najpierw wyleczyć? Prosiła o pomoc w uratowaniu ryb :twisted:

 

 

Nie uważam że uda jej się wyleczyć ryby w tym zbiorniku, ryby i tak są osłabione i jeszcze leki , ospa może i tam jest , ale to nie jest choroba która zabija populacje ryb, można jej się pozbyć nawet bez lekarstw. Ja jej dałem radę jak je uratować, moim zdaniem to jedyna opcja, oczywiście może dalej patrzyć jak zdychają i próbować leczyć ospę, z reszta nie wiadomo czy to ospa, bardziej bym się skłaniał do pleśniawki. Ale zdjęcie by to wyjaśniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...bardziej bym się skłaniał do pleśniawki. Ale zdjęcie by to wyjaśniło.

 

Pleśniawka

Opis

 

Jest to choroba spowodowana utrzymywaniem ryb w zbyt niskiej temperaturze. Wywołują ją grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achlya. Najczęściej dotyka ona odmiany weloniaste o długich płetwach, ale jest ona chorobą wszystkich gatunków. Ryby chorują na pleśniawkę w przypadku wystąpienia kilku czynników inwazyjnych. Mimo występowania grzyba w wodzie do ataku na osobniki dochodzi jeśli są one osłabione po transporcie, zestresowane, zarażone bakteriami lub wirusami lub równocześnie występuje zbyt wysokie lub zbyt niskie pH wody i substancje toksyczne.(...)Jeśli grzyb zaatakuje ciało ryby to jest on zauważalny w postaci cienkich, nitkowatych, brunatnobiałych lub szarawych strzępków. Jeśli wyjmiemy ryb z wody to można rozróżnić grzyb Saprolegnia, który jest obślizgłą zlepioną masą, natomiast grzyb Achlya ma postać krótkich strzępek podobnych do filcu.

- encyklopedia chorób ze strony SuperAkwarium

 

 

 

Jednokomórkowiec tego orzęska jest widoczny gołym okiem, ponieważ ryba jest cała w białych, małych punkcikach. Najpierw są one widoczne na płetwach i plecach ryby. W pierwszej fazie choroby ryby ocierają się o dekoracje i rośliny próbując pozbyć się pasożyta. Spada również apetyt ryb. Jeśli w skrzelach dojdzie do inwazji orzęska to ryba dusi się, gdy zaś między naskórkiem a skórą właściwą osiedli się znaczna ilość pasożytów to następuje powolne odrywanie się płatków skóry od ciała. Jeśli dojdzie do zachorowania wylęgu ginie on bardzo szybko w nerwowych konwulsjach.

- tyle z tejże encyklopedii o ospie.

 

Rybia ospa

Przyczyna: Jednokomórkowiec Ichthyophthirius multifiliis (Kulorzęsek)

Objawy: Na całym ciele ryby widać białą wysypkę przypominającą małe krostki. Nazywana często chorobą "białych punkcików" lub "rybią ospą". Choroba pojawia się najpierw na płetwach lub grzbiecie ryby. Dotknięte chorobą osobniki ocierają się o różne przedmioty w akwarium próbując się ich pozbyć. Stają się apatyczne i mają posklejane płetwy.

- http://www.akwarystykacity.cal.pl/choroby.php

 

Niech izabela osądzi, co ma na swoich rybach. Ponieważ pisała o kropkach, skłaniam się ku ospie. Na pleśniawkę chyba temperatura raczej nieodpowiednia. Ale danielek001 masz rację, zdjęcie powiedziałoby o wiele więcej niż każdy opis. I powtarzam: oddawać należy zdrowe ryby, niechże dziewczyna potraktuje to akwarium jako szpitalik, tam nigdy nie ma idealnych warunków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...