Jump to content

[98l] może będzie roślinne / aktualizacja str 4

Tomekrybka
 Share

Recommended Posts

Witam. Jest to mój pierwszy zbiornik który wystartował ponownie 24.10.2011r po kilkudniowym zaciemnieniu spowodowanym totalnym pokryciu wszystkiego przez glony. Akwa przeszło sporo zmian przez co szału na razie nie ma ;)

Kilka krótkich informacji:

-wymiary 80x30x40 (98l)

-filtr Tetra TEC-EX 600

-grzałka z termostatem 100w+50w

-oświetlenie:

T8 2x18W- OPTIPLANT +odbłyśniki

T8 1x18W- SYLVANIA AQUASTAR 10000K +odbłyśnik

-podłoże drobny żwir

-nawozy:

mikro+makro z allegro

kulki gliniano torfowe

CO2 z butli

mieszkańcy:

-Neon Iniesa- 11szt

-Kirysek Panda- 6szt

-Krewetka Red cherry-?

-Krewetka Babaulti-?

-Krewetka Amano-?

-Ślimak Helena- 1szt

rośliny:

Rogatek sztywny, Kabomba, Limnophilla sessiflora, Ludwigia repens, Heterantera paskowana, Rotala walichii, (prawdopodobnie) Wywłócznik rdzawy, Dębówka meksykańska, Nurzaniec, Riccia fluitans, Microsorium pteropus Windelov, Willow moss, Echinodorus Tenelus, Elocharis parvula, Hemiantus zwyczajny, Anubias nana, Wąkrotka białogłowa + kilka gatunków których nazw nie pamiętam.

Zdjęcia robione na szybko aparatem średniej jakości. Porady, sugestie oraz krytyka mile widziane :)

post-10546-13685166792767_thumb.jpg

post-10546-1368516679329_thumb.jpg

Co do korzenia to ciągle szukam ale niestety póki co nie znalazłem czegoś co by mnie usatysfakcjonowało ;) ten który jest był większy ale niestety musiał ciachnąć jedną gałąź bo była w bardzo usadowiona w kiepskim miejscu. Jeśli chodzi o trawnik to czekam co się stanie z tym który ostatnio posadziłem. Jeżeli przetrwa to dosadzę więcej 8-) chyba że sam będzie szybko się rozrastał.

Witam!

Rośline?

Juz jest!

Fajnie że zdecydowałeś się na zamieszczenie zdięć Twojego akwarium na forum!

Znam ten zbiornik od dawna,podziwiam konsekwencję oraz przemyślane działanie!

Trzymam kciuki za dalszy rozwój!

Aktualizuj często ten temat,jestem ciekawy rozwoju Twojego akwarium!

Pozdrawiam

Big Boss!

• 5 weeks later...

Nadszedł czas na małą aktualizację :D Najpierw kilka słów ;)

Wymieniłem kostkę lipową na reaktor JBL VARIO + moduł dodatkowy. Wyrzuciłem Dębówkę meksykańską, Rogatek sztywny oraz Ludwigię repens które się nie przyjęły lub po prostu nie pasowały. Rośliny zdrowo podrosły a w szczególności Limnophilla która aż prosi się aby ją przyciąć, glonów na szczęście nie widać za to krewetki szaleją na całego :) .

Będę wdzięczny za każdą poradę która pomoże mi upiększyć mój zbiorniczek :)

post-10546-1368516752283_thumb.jpg

post-10546-13685167523203_thumb.jpg

post-10546-13685167523537_thumb.jpg

drzewa na razie szukam ale jeszcze nic ciekawego nie znalazłem :roll:

sławek121- czekam aż twój nurzaniec zacznie się rozrastać ;) będzie tam jeszcze jakaś czerwona roślina ale na razie zastanawiam się co dokładnie tam dać a jeśli chodzi o I oraz II plan po lewej stronie to chce tam zrobić aranż z Dużego heńka no ale muszę poczekać aż trochę się rozrośnie.

• 1 month later...

Witam :) nadeszła pora na małą aktualizację ;) Siedząc ostatnio przed moim akwa doszedłem do wniosku że jeżeli ma to być naprawdę zbiornik roślinny to trzeba zrobić w nim kilka zmian. Zacząłem od podłoża bo w końcu na samym żwirku + kulki to cudów nie będzie ;) więc pokusiłem się o danie ziemi ogrodowej i przykrycie żwirkiem który już był, myślałem na początku o całkowitej zmianie na Amazonię ale stwierdziłem że zaburzy to całą równowagę biologiczną więc poszedłem na kompromis. Następnym krokiem było dołożenie kolejnej świetlówki T8 18W (wychodzi 0,73W/L) oraz dokupienie roślin:

-Hydrocortyle sp. japan

-Staurogyne sp

-Rotala rotundifolia indica

-Rotala green

-Hemianthus micranthemoides

Część starych roślin usunąłem, kilka gatunków jeszcze dojdzie a co konkretnie zostanie napiszę jak już skończę aranżację. Rośliny które rosną na kokosie będą przełożone lub usunięte, dałem je tak a nie inaczej dlatego żeby ukryć pustki które powstały po dość radykalnych zmianach. Wszystkie komentarze mile widziane :D

Zdjęcia zrobione :

1) 18.02.2012r- ostatni dzień starej aranżacji

2) 20.02.2012r- 1 dzień po zmianach

3) 25.02.2012r- i kilka dni później ;)

post-10546-13685168221373_thumb.jpg

post-10546-13685168221701_thumb.jpg

post-10546-13685168221987_thumb.jpg

Roślinki ładnie się wyprostowały :D

Tak trzymaj... po tym wcześniejszym aranżu nie wiem czego się tu spodziewać nawet bo nie mam aż takiej wyobraźni xD

Jak dla mnie będzie git majonez.

Możesz napisać co nieco o nawożeniu jakie stosujesz teraz?

Tak jest to moje pierwsze akwarium :) ale naprawdę przeszło bardzo dużo zmian zanim doszedłem do tego co jest teraz. Szczerze mówiąc to sam nie wiem czego się spodziewać ;) jakąś wizję tam mam ale pewnie jeszcze kilka razy zdąży się zmienić. Faktycznie środek wygląda dość pusto ale jest to spowodowane tym że rośliny które kupiłem były dość małe i po prostu ich nie widać ale myślę że za 2-3 tygodnie wszystko się zmieni. Jeśli chodzi o nawozy to stosuję mikro i makro od gościa z allegro które sam robi i powiem szczerze że jestem z nich zadowolony, jeśli będziesz zainteresowany to mogę podesłać Ci linka na PW to sobie pooglądasz i poczytasz o nim :)

• 2 weeks later...

Witam :) nadszedł czas na małą aktualizację oraz uaktualnienie roślin. Zielsko które obecnie jest w akwa i które raczej już się nie zmieni to:

- Limnophilla Sessiflora

- Heterantera Paskowana

- Rotala Walichii

- Nurzaniec Americana

- Riccia fluitans

- Willow moss

- Elocharis Parvula

- Duży heniek

- Anubuas Nana

- Wąkrotka Białogłowa

- Hydrocoryle sp. japan

- Staurogyne sp

- Rotala Rotundifolia Indica

- Rotala Green

- Blyxa Japonica

- Limnophila Aromatica

- Rotala Wspaniała

- Didiplis Diandra

- Wywłócznik Zielony

Zdjęcia robione innym aparatem i w sumie nie wiem czy wyszło na plus czy na minus :roll: widocznie marny ze mnie fotograf ;) Środek jak zwykle wyszedł dość pusty co w sumie nijak ma się do rzeczywistości bo pustawy jest tylko sam przód w którym rośliny jeszcze nie zdążyły się rozrosnąć. Myślę że mniej więcej o to mi chodziło i raczej nie planuję się w najbliższym czasie żadnych rewolucji :D jedyne co chcę teraz zrobić to wszystko trochę pozagęszczać i zrobić z tego jakiś aranż. Za wszystkie komentarze będę bardzo wdzięczny.

post-10546-13685168398365_thumb.jpg

post-10546-13685168398738_thumb.jpg

post-10546-13685168399135_thumb.jpg

• 2 weeks later...

Witam :) ostatnia aktualizacja była stosunkowo niedawno ale rośliny naprawdę ładnie urosły i chciałbym pokazać jak to wszystko wygląda zanim nożyczki pójdą w ruch ;). Widać minimalne ilości zielenic ale osobiście mi to nie przeszkadza :D dzisiaj mają dojść brakujące testy i jak już będę wiedział co w trawie piszczy to postaram się je zwalczyć. Wróciłem także do starego aparatu gdyż uważam że akwarium wygląda bardziej naturalnie. Zdjęcia nie zostały w żaden sposób obrobiony ;) jedynie przycięte oraz dostosowane wymiarami do wymagań portalu.

post-10546-13685168579773_thumb.jpg

post-10546-13685168580151_thumb.jpg

post-10546-13685168580513_thumb.jpg

Cieszę się że Ci się podoba :D grzałkę zamiast zakrywać planuję wymienić. Dostałem już grzałkę Eheima która na pewno będzie jakościowo lepsza tylko że był błąd w opisie i zamiast 23cm jest 40cm :evil: i w sumie zastanawiam się co z nią zrobić :roll: wymienić czy spróbować ją włożyć poziomo za roślinami :x muszę przemyśleć sprawę.

• 3 months later...

Witam :) nadszedł czas na małą aktualizację mojego baniaka. Akwarium z braku czasu troszkę zaniedbane ale myślę że tragedii nie ma :) w najbliższym czasie będą spore zmiany więc był ostatni moment żeby zrobić fotkę i ją wrzucić. Zdjęcie robione jak zwykle na szybko i niestety w dzień przez co nie oddaje w 100% prawdziwego wyglądu akwa.

post-10546-13685170637895_thumb.jpg