Skocz do zawartości

akwarium pionowe


z_elek2511
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowicjuszem w kwestii akwarystyki jednak planuję zakup akwarium pionowego (taki stojący słup wody) wymiary jakie by mnie interesowały to 180cm wysokości 70 cm szerokości i 15cm głębokości. w akwarium tym zamierzam trzymać jedynie roślinki od taka sobie żywa dekoracja. I ot to pojawia się mój problem bo w kontakcie z kilkoma producentami rozbieżność na temat grubości szyby wach się od 8 do 30mm. a jak wiadomo co za tym idzie i koszty i waga takiego kolosa :shock: . Może ktoś miał już do czynienia z takim zbiornikiem i może mi pomóc?? Dziękuje za odp. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale prosiłem o informacje na temat budowy, a nie o opinie....

hmm... z takim akwa może być problem - ja osobiście proponowałbym Ci dwa zbiorniki 80cm umieszczone jeden nad drugim. pomiędzy nimi zrobiłbym drewnianą obudowę zasłaniając górę dolnego akwarium oraz dół górnego.

Przy odpowiednim rozmieszczeniu roślin da to efekt wysokiego akwa.

 

jeśli chcesz zrobić tak wysokie akwarium to nie szczędź na grubości szyby - chociaż przy 15cm szerokości bocznej 30mm to raczej przesada.

Z drugiej strony jeśli chcesz mieć w tym same rośliny to proponuję założyć wiwarium, a nie akwarium

efekt równie ładny, a zbiornik możesz zrobić z plexi dodatkowo z otworami wentylacyjnymi

coś na wzór takiego:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to 180cm wysokości

Skuteczność świetlówek jest do ok 50-60cm głębokości.

Lamp HQI nie widziałem w baniakach głębszych niż metr.

Rośliny przy dnie będą miały naprawdę mało światła, chyba że będziesz oświetlał jakoś z boku, co ma średni sens wizualny. Problem z oświetleniem dyskwalifikuje taki baniak jako akwarium roślinne. Jeszcze przy tej wysokości musiałbyś użyć bardzo bardzo grubej szyby...nie wiem czy ktokolwiek podjąłby się budowy takiego baniaka i dał Ci na niego gwarancje.

 

Bez urazy, ale nie masz zielonego pojęcia na co się porywasz. Informacje o opiece i pielęgnacji, która jest konieczna i praktycznie niemożliwa w takim baniaku, to jak najbardziej argument przy budowie takiej szklanki, przemawiający za tym by zdecydować się na dużo niższy zbiornik.

Z drugiej strony jeśli chcesz mieć w tym same rośliny to proponuję założyć wiwarium, a nie akwarium

To jest jak najbardziej dobry pomysł, dużo lepszy niż akwarium. Czysta woda, wbrew pozorom, blokuje i rozprasza bardzo dużo światła. W powietrzu wygląda to nieco inaczej. Dużo łatwiej doświetlić taki "zbiornik", ponad to mógłbyś tam wpuścić jakiegoś gada. ;)

a zbiornik możesz zrobić z plexi

Z dużo cieńszego szkła, co w tym wypadku może zbić cenę zbiornika nawet o połowę. Plexia moim zdaniem się nie nadaje. Rysy, naloty...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...