Skocz do zawartości

[25l] co tutaj obsadzić? :)


knychu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak przycinałem rośliny w większym zbiorniku i szkoda mi było powyrzucać, więc wygrzebałem stary zbiorniczek 25l i udekorowałem "drobiazgami".

Nie wiem co tam obsadzę...

 

Filtr Aquael Mini, z własnej roboty "odwórconą deszczownią", aby ruch wody był jak najmniejszy.

Grzałki brak (temp 23*C) - patrz dalej - ciekawostka.

 

Oświetlelnie (uwaga, ciekawe): żarówka zwykła 60W + żarówka zwykła 20W + listwa LED biała.

Obudowa ma wiatrak wentylacyjny (z komputera) chodzący na 5V przez 24h w celu wystudzenia powietrza pod pokrywą i ogólnej wentylacji.

 

CIEKAWOSTKA:

Akwiarium docelowo będzie "sprzężone wodnie" z dużym akwarium (małe stoi nad dużym) - będzie przelewka, z dużego pompka będzie pompować wodę na górę do małego, a woda będzie z przelewki wracać na dół swobodnie.

Dzięki temu podmiany, filtrowanie itd będzie się robiło automatycznie :)

Biologicznie woda będzie w bdb stanie (miękka, wolna od syfów, dobrze natleniona, temperatura w dzień 27*C, w nocy 22-23*C).

Przy okazji, jak wywiercić dziurę w szkle? :D

 

Co wg Was można trzymać w takim małym baniaczku?

post-11339-13685166786655_thumb.jpg

 

post-11339-13685166787195_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie celowo tak zrobiłem, grzałka dogrzewa dopiero o poranku i wyłącza się z gasnącym stopniowo światłem. Gdzieś wyczytałem, że nocą temeratura wody może być niższa, taka imitacja nocy (bardziej imitacja dnia i nagrzewania od słońca). Ryby reagują na to bardzo dobrze, śpią grzecznie, a pół godziny po zapaleniu świateł jak woda lekko się ogrzeje zaczynają się aktywnie bawić itp.

Nie ma problemów jak do tej pory, roślinom chyba też podoba się taki system (oświetlnie również zapala się i gaśnie o ściśle ustalonych porach i stopniowo), bo świetnie rosną, glonów nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za duże skoki temp?

Jak to wpłynie na ryby?

O zgrozo, ryby w środowisku naturalnym mają większe dobowe skoki temperatury i żyją. Jednak skoro już je trzymamy w szklankach, to warto by było utrzymywać w miarę stałą temperaturę.

 

Co jest nie tak: oświetlenie. 80W żarówek. To strasznie grzeje wodę. W lecie, gdy będą upały i np. 30C w pokoju, to i tak to oświetlenie będzie podbijało temperaturę wody o te 6 stopni i ugotujesz tam wszystko. Nawet wiatraczek Ci nie pomoże. Wbrew powszechnym opiniom, samo światło żarówkowe jest dla roślin ok, co sam widzisz...ale żarówki są bardzo mało wydajne i produkują masę ciepła. Kup jedną żarówkę energooszczędną/kompakt, tylko o dobrej barwie np. 6500K, okolice 20W. Ilość światła w baniaku będzie taka sama, światło dla roślin będzie równie dobre...a woda nie będzie praktycznie się nagrzewać.

 

To nie lata 80'te żeby baniaki żarówkami oświetlać. Postęp. ;)

 

Przeróbka filtra na jak najmniejszy ruch tafli wody: chybiony pomysł. Mniejszy ruch tafli wody = gorsze natlenienie.

 

Jakie masz tam ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze z komorki - brak polskich znakow.

Atreyu czytales pierwszy post? :-) Ryb nie ma i nie wiem wlasnie co mozna trzymac w czyms tak malym...

 

Akwarium bedzie polaczone wezem z duzym zbiornikiem, wiec temperatura bedzie stabilna, nawet w lato.

 

Zarowki grzeja - masz racje, rozwazam wymiane na swietlowki.

 

Podpowiedz prosze co tam mozna wpuscic? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby reagują na to bardzo dobrze, śpią grzecznie, a pół godziny po zapaleniu świateł jak woda lekko się ogrzeje zaczynają się aktywnie bawić itp.

Jak ryb nie ma, jak śpią grzecznie? Tutaj się nie zrozumieliśmy. ;)

 

Do takiej szklanki rybki:

viewtopic.php?f=39&t=19607

 

Przy czym wcześniej zalecam zmianę oświetlenia. Choćby mocniejsza żarówka na kompakt. Akwarium jest połączone z drugim i ma wiatraczek, dlatego woda się jeszcze nie gotuje, ale w lecie sam dojdziesz do wniosku że bez wymiany oświetlenia się nie obejdzie. :P

 

Nie musisz przy tych wymiarach akwarium koniecznie świetlówek. Kup dobre żarówki energooszczędne, o dobrej barwie. To dokładnie to samo co "akwarystyczna" świetlówka, tylko kształt rury inny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak ryb nie ma, jak śpią grzecznie? Tutaj się nie zrozumieliśmy. <

 

Opisywałem duży zbiornik, w którym ten model stosuję z duzym powodzeniem (włączniki czasowe, dwie lampy i termostaty).

W nocy ryby się uciszają w chłodnej wodzie, wyglądają na bardziej senne. Rano są chyba bardziej wypoczęte i nabierają życia wraz z rosnącą temperaturą.

 

W akwarium jednak nie będzie obsady, będzie likwidowane, bo trafiłem zbiornik 72L, zatem w ciągu tygodnia przeprowadzka... Na pewno w większym będą bojowniki 1+5. Może coś jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...