Jump to content

[600l] Tanganika- fotorelacja


śledź
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie!

Z dniem dzisiejszym stałem się szczęśliwym posiadaczem akwarium 600l z osprzętem- wymiary 200x50x60(wysokość), filtry zewnętrzny TetraTec EX1200, wewnętrzny BLUMODULAR 03, grzłka JAGER 300W, dwie świetlówki POWER GLO.

 

głównymi lokatorami akwarium będę frontozy, reszta obsady ma współgrać z nimi. Zakup tak dużego akwarium powoduje, że zlikwiduję dwa inne akwaria, 250l tanganika i 200l ogólne, z Tanganiki powędrują do 600 2x Neolamprologus leleupi, 3x Neolamprologus cylindricus, 3x Julidochromis marlieri, 6x Neolamprologus multifasciatus. Z moją lekko przerybioną 112 mam pewien problem- mianowicie lubię swoje ryby i nie lubię oddawać ich do sklepu, brzanki sumatrzańskie, kiryski i gurami mozaikowe powędrują do teścia, z resztą obsady mam pewien problem. Dla klarowności posta wypunktuje to, co mnie martwi.

 

1. Jak już mówiłem, mam problem z pozostałą obsadą w postaci 1x Platydoras costatus, 2x barwniaki czerwonobrzuche, 1x motylowiec i 3x zbronik podobny do peckoltia vittata, bliżej nie zidentyfikowany. Jestem pewien, że platydoras sobie w Tandze świetnie poradzi, nie raz widziałem takie rozwiązania. zbrojniki mam już dobre 5 lat, żyły kiedyś nawet z pyszczakami, więc też sądzę, że do Tangi elegancko się wpasują. Schody zaczynają sie przy barwniakach i fantastycznym motylowcu- oddać, czy próbować dostosować do Tanganiki? Nie robiłem nic z wodą, więc twarda woda nie powinna im przeskadzać, zastanawiam się jednak, czy mają szansę być z tanganickimi rybami szczęśliwe.

 

2. Proszę o pomoc przy wyborze obsady, jak już mówiłem akwarium ma być pod frontozy, ale nie wiem jak duże stadko kupić- oczywiście rybki kupował będę bardzo młode, żeby mieć radość z obserwowania ich wzrostu;) ponadto chciałbym mieć tam ryby z obecnej, mniejszej Tanganiki oraz calvusy i malutkiego gibbicepsa- uhodować takiego malucha do pół metra zawsze było moim marzeniem!

 

3. Czy ktoś wie, ile kilogramów piasku trzeba kupić do takiego akwarium?

 

4. W internecie widziałem różne duże akwaria z niebieskim tłem- w jaki sposób osiągnąć efekt "błękitnej wody" z tyłu akwarium, przy okazji unikając lustrzanego odbicia?

 

5. Świetlówki power glo dają chyba fioletowe światło- mi zależy raczej na niebieskim- jaki model świetlówek polecacie?

 

To by było na tyle, mam nadzieję na to, że ktoś tu na forum podzieli się ze mną swoją wiedzą, dołączam zdjęcie akwarium i czekam na ciekawe porady:)

post-6927-13685166783798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem jak robisz już pod tanganike to niech będzie tanganika , nie mieszaj ryb które nie pasują do środowiska nie wspominając o parametrach , frontozy to fantastyczne ryby . Gdybym ja robiła tanganike ( za co wezmę się w przyszłości) to bym dała same frontozy + księżniczki z burundi , widziałam takie połączenie i jest super . Oczywiście możesz dać już te co masz gatunki z tanganiki + frontozy ( z tego co wiem na 450l przypada 1 samiec + 3 samice , ty masz 600 l więc nie wiem czy mogą być 2 samce , jak trafisz na spokojne to pewnie mogą być ) na tło daj niebieski brystol , na dno dużo piasku. Tak na marginesie po ile są u ciebie frontozy ?? na allu dorosłe osobniki 250 zl / szt , samice tańsze ok 180 zl / szt , w moim województwie tylko w 1 sklepie są po 30 zl / szt. małe rybki

Link to comment
Share on other sites

dzięki za odpowiedzi, co do obsady- pewnie wiecie jak to jest, kupujesz akwarium i chcesz mieć w nim absolutnie wszystko, dlatego liczę na to, że ktoś tutaj na forum moje zapały przytemperuje;)

zdałem sobie sprawę, że barwniaków muszę się pozbyć, to toatalny bezsesns łączyć je z tanganiką.

obsadę na chwilę obecną widzę tak-

około 5 frontoz, ze trzy calvusy, muszlowce, po 3-4 sztuki szczelinowców leleupa, cylindrycznych i naskalników marliera, stadko multifasciatusów. Dodatki- 3 pekolcje, platydoras i gibbiceps (którego kolega mi odradzał, ale widuje te ryby w co drugim malawi i radzą sobie doskolnale w twardej wodzie). Co myślicie?

 

Martwię się jedną rzeczą- zaleje to akwarium, wpuszczę ryby, gdzie początkowo żadna nie będzie miałą więcej niż 10cm, bo frontozy będe kupował malutkie, kilkucentymetrowe, (co do pytania około 30zł za malucha), calvusy też małe, i boję się że to akwarium będzie puste.

 

Nie mam co zrobić z motylowcem, nie ukrywam, moją ulubioną rybką, zapewne odradzacie eksperymenty z trzymaniem go w twardej wodzie?

 

pozdrawam;)

Link to comment
Share on other sites

Niestety faktycznie chcesz popełnić podstawowy błąd trzymania wszystkiego i dużo.

 

Gibiceps nie nadaje się do Tanganiki ani Malawi.

 

To, że ludzie go trzymają tylko świadczy o ich braku wiedzy. Wiele welonek trzymanych jest w kulach a to nie oznacza, że tak należy postępować.

 

Zbędne ryby oddaj. Nie ma sensu ich męczyć.

 

Wpuść planowana obsadę i zobaczysz jak bedzie wyglądać. Zawsze możesz dokupić. Za oddaniem już gorzej.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie to problem wielu początkujących osób , że chcą mieć wszystko i dużo . Nie martw się że baniak będzie wyglądał pusto , jeśli nakupujesz za dużo ryb to i tak w gruncie rzeczy będziesz musiał je oddawać bo będzie tłok w niedługim czasie . Niektóre gatunki pyszczaków są płochliwe i czy kupisz 5 czy 50 szt to na początku będą się chować , muszą mieć swój czas i przyzwyczaić się do otoczenia . Planuj powoli nie spiesz się , jak ktoś napisał wyżej zawsze możesz coś dokupić a gorzej będzie z oddaniem .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...