Skocz do zawartości

[600l] Tanganika- fotorelacja


śledź
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

Z dniem dzisiejszym stałem się szczęśliwym posiadaczem akwarium 600l z osprzętem- wymiary 200x50x60(wysokość), filtry zewnętrzny TetraTec EX1200, wewnętrzny BLUMODULAR 03, grzłka JAGER 300W, dwie świetlówki POWER GLO.

 

głównymi lokatorami akwarium będę frontozy, reszta obsady ma współgrać z nimi. Zakup tak dużego akwarium powoduje, że zlikwiduję dwa inne akwaria, 250l tanganika i 200l ogólne, z Tanganiki powędrują do 600 2x Neolamprologus leleupi, 3x Neolamprologus cylindricus, 3x Julidochromis marlieri, 6x Neolamprologus multifasciatus. Z moją lekko przerybioną 112 mam pewien problem- mianowicie lubię swoje ryby i nie lubię oddawać ich do sklepu, brzanki sumatrzańskie, kiryski i gurami mozaikowe powędrują do teścia, z resztą obsady mam pewien problem. Dla klarowności posta wypunktuje to, co mnie martwi.

 

1. Jak już mówiłem, mam problem z pozostałą obsadą w postaci 1x Platydoras costatus, 2x barwniaki czerwonobrzuche, 1x motylowiec i 3x zbronik podobny do peckoltia vittata, bliżej nie zidentyfikowany. Jestem pewien, że platydoras sobie w Tandze świetnie poradzi, nie raz widziałem takie rozwiązania. zbrojniki mam już dobre 5 lat, żyły kiedyś nawet z pyszczakami, więc też sądzę, że do Tangi elegancko się wpasują. Schody zaczynają sie przy barwniakach i fantastycznym motylowcu- oddać, czy próbować dostosować do Tanganiki? Nie robiłem nic z wodą, więc twarda woda nie powinna im przeskadzać, zastanawiam się jednak, czy mają szansę być z tanganickimi rybami szczęśliwe.

 

2. Proszę o pomoc przy wyborze obsady, jak już mówiłem akwarium ma być pod frontozy, ale nie wiem jak duże stadko kupić- oczywiście rybki kupował będę bardzo młode, żeby mieć radość z obserwowania ich wzrostu;) ponadto chciałbym mieć tam ryby z obecnej, mniejszej Tanganiki oraz calvusy i malutkiego gibbicepsa- uhodować takiego malucha do pół metra zawsze było moim marzeniem!

 

3. Czy ktoś wie, ile kilogramów piasku trzeba kupić do takiego akwarium?

 

4. W internecie widziałem różne duże akwaria z niebieskim tłem- w jaki sposób osiągnąć efekt "błękitnej wody" z tyłu akwarium, przy okazji unikając lustrzanego odbicia?

 

5. Świetlówki power glo dają chyba fioletowe światło- mi zależy raczej na niebieskim- jaki model świetlówek polecacie?

 

To by było na tyle, mam nadzieję na to, że ktoś tu na forum podzieli się ze mną swoją wiedzą, dołączam zdjęcie akwarium i czekam na ciekawe porady:)

post-6927-13685166783798_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak robisz już pod tanganike to niech będzie tanganika , nie mieszaj ryb które nie pasują do środowiska nie wspominając o parametrach , frontozy to fantastyczne ryby . Gdybym ja robiła tanganike ( za co wezmę się w przyszłości) to bym dała same frontozy + księżniczki z burundi , widziałam takie połączenie i jest super . Oczywiście możesz dać już te co masz gatunki z tanganiki + frontozy ( z tego co wiem na 450l przypada 1 samiec + 3 samice , ty masz 600 l więc nie wiem czy mogą być 2 samce , jak trafisz na spokojne to pewnie mogą być ) na tło daj niebieski brystol , na dno dużo piasku. Tak na marginesie po ile są u ciebie frontozy ?? na allu dorosłe osobniki 250 zl / szt , samice tańsze ok 180 zl / szt , w moim województwie tylko w 1 sklepie są po 30 zl / szt. małe rybki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi, co do obsady- pewnie wiecie jak to jest, kupujesz akwarium i chcesz mieć w nim absolutnie wszystko, dlatego liczę na to, że ktoś tutaj na forum moje zapały przytemperuje;)

zdałem sobie sprawę, że barwniaków muszę się pozbyć, to toatalny bezsesns łączyć je z tanganiką.

obsadę na chwilę obecną widzę tak-

około 5 frontoz, ze trzy calvusy, muszlowce, po 3-4 sztuki szczelinowców leleupa, cylindrycznych i naskalników marliera, stadko multifasciatusów. Dodatki- 3 pekolcje, platydoras i gibbiceps (którego kolega mi odradzał, ale widuje te ryby w co drugim malawi i radzą sobie doskolnale w twardej wodzie). Co myślicie?

 

Martwię się jedną rzeczą- zaleje to akwarium, wpuszczę ryby, gdzie początkowo żadna nie będzie miałą więcej niż 10cm, bo frontozy będe kupował malutkie, kilkucentymetrowe, (co do pytania około 30zł za malucha), calvusy też małe, i boję się że to akwarium będzie puste.

 

Nie mam co zrobić z motylowcem, nie ukrywam, moją ulubioną rybką, zapewne odradzacie eksperymenty z trzymaniem go w twardej wodzie?

 

pozdrawam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety faktycznie chcesz popełnić podstawowy błąd trzymania wszystkiego i dużo.

 

Gibiceps nie nadaje się do Tanganiki ani Malawi.

 

To, że ludzie go trzymają tylko świadczy o ich braku wiedzy. Wiele welonek trzymanych jest w kulach a to nie oznacza, że tak należy postępować.

 

Zbędne ryby oddaj. Nie ma sensu ich męczyć.

 

Wpuść planowana obsadę i zobaczysz jak bedzie wyglądać. Zawsze możesz dokupić. Za oddaniem już gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to problem wielu początkujących osób , że chcą mieć wszystko i dużo . Nie martw się że baniak będzie wyglądał pusto , jeśli nakupujesz za dużo ryb to i tak w gruncie rzeczy będziesz musiał je oddawać bo będzie tłok w niedługim czasie . Niektóre gatunki pyszczaków są płochliwe i czy kupisz 5 czy 50 szt to na początku będą się chować , muszą mieć swój czas i przyzwyczaić się do otoczenia . Planuj powoli nie spiesz się , jak ktoś napisał wyżej zawsze możesz coś dokupić a gorzej będzie z oddaniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...