Skocz do zawartości

Deszczownia: plusy i minusy


kamil18c
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ANIMALS24 muszę cię poprawić ponieważ woda natlenia się wtedy gdy rusza się tafla wody a więc deszczownię stosuje się tam gdzie potrzeba silnego natlenienia wody. Plusy: rozbija wodę na wiele strumieni ( zapobiega efektowi pralki w akwa ) , silnie natlenia akwarium, przeciwdziała powstawaniu kożucha bakteryjnego na tafli wody. Minusy: dzwięk podobny do deszczu może kogoś wkurzać ale jak dla mnie to jest plus bo mnie uspokaja i po prostu lubię to. Można po prostu umieścić deszczownię tuż pod taflą wody i skierować dziurki w górę i też będzie ruch tafli jednak już bez dzwięku. Minusem jest też to że nie powinno się go stosować w akwariach roślinnych ponieważ silny strumień przy powierzchni wody powoduje utratę CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poznać wszystkie plusy i minusy deszczowni w akwarium.

Deszczownica nie dotlenia na tyle akw. na ile powinno być dotlenione
Bzdura roku.

 

Deszczownia natlenia wodę równie dobrze, co prawie nie rozpuszczające się duże pęcherzyki powietrza wypadające z filtrów wewnętrznych/napowietrzaczy. Od dawien dawna nie stosuje "bąbelkóf", a przyduchy nie widzę. Jakaś magia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie będę się sprzeczać, moim zdaniem im więcej tlenu w akw.tym lepiej i nikt mi nie wmówi, że deszczownica wyprze w natlenianiu np. efektowną kurtynę napowietrzającą, co tlen z dna to tlen z dna. Deszczownica jest doskonała jeśli chodzi o odprowadzanie wody z filtra bo nie ma bezpośredniego, mocnego strumienia na który niektóre rośliny, a i ryby źle reagują, fakt żadnych osadów na powierzchni wody,choć przy natlenianiu też jest ruch wody i jakoś mi się jeszcze nie zdarzył żaden osad.

Z pewnością gdybym miała deszczownicę,to nie zrezygnowałabym z niej, ale obowiązkowo dałabym dodatkowo tlen. Ryby i rośliny kochają tlen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby i rośliny kochają tlen.

Ryby tak, rośliny wolą CO2.

 

 

Kurtyna napowietrzająca jest mniej efektywna dlatego, że często wytwarza zbyt duże bomble, które nie zdążą się rozpuścić, a już są przy powierzchni.

 

Polecam trochę stażu w dziedzinie akwarystyki i później pisać bo nie każdy lubi słuchać bzdur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurtyna byłaby dobra i inne kamienie napowietrzające gdyby nie kilka minusów:

-wypieranie co2

-nienaturalny wygląd

-brzęczyki hałasują

+to:

-nadają się do zbiorników z dużą obsadą

-nadają się do zbiorników dla dzieci :lol:

-nadają się do LT jeżeli ktoś lubi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurtyna napowietrzająca jest mniej efektywna dlatego, że często wytwarza zbyt duże bomble, które nie zdążą się rozpuścić, a już są przy powierzchni.

 

A pękając nie powodują przypadkiem ruchu tafli wody,co właśnie natlenia wodę?

 

Polecam trochę stażu w dziedzinie akwarystyki i później pisać bo nie każdy lubi słuchać bzdur.

Polecam trochę pomyśleć i później pisać.

 

Ps.Bąble,nie bomble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurtyna byłaby dobra i inne kamienie napowietrzające gdyby nie kilka minusów:

-wypieranie co2

-nienaturalny wygląd

-brzęczyki hałasują

+to:

-nadają się do zbiorników z dużą obsadą

-nadają się do zbiorników dla dzieci :lol:

-nadają się do LT jeżeli ktoś lubi ;)

A co w akw. jest naturalnym wyglądem !!!! Dlaczego dla dzieci, jak zakładam akwaria i montuję kurtyny to chowam je za roślinami, i co to znaczy " wypieranie co2", przecież ryby go wytwarzają, a rośliny w nocy, przy słabym oświetleniu jest nawet zbędne podawanie roślinom co2, bo jest tyle tego dwutlenku węgla, że roślinom spokojnie wystarczy, nawet gdyby podłączyć wielką pompę napowietrzającą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w akw. jest naturalnym wyglądem !!!!

Korzenie, skały, rośliny.

 

Dlaczego dla dzieci, jak zakładam akwaria i montuję kurtyny to chowam je za roślinami, i co to znaczy " wypieranie co2", przecież ryby go wytwarzają, a rośliny w nocy, przy słabym oświetleniu jest nawet zbędne podawanie roślinom co2, bo jest tyle tego dwutlenku węgla, że roślinom spokojnie wystarczy,

Z tym CO2 chodzi o to, że chociaż minimalna ilość sprzyja procesowi fotosyntezy, a napowietrzanie wytrąca CO2, a w jego miejsce wprowadza tlen.

Coś wątpię, że ryby nadążą wytwarzać tyle CO2, że po wytrąceniu zostanie jeszcze dla roślin.

 

Według mnie kurtyny to zbędny bajer, który i kosztuje i jak dla mnie akwarium nie upiększa tylko wprowadza nienaturalny nastrój. (chyba, że są jakoś fajnie zrobione to ok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością gdybym miała deszczownicę,to nie zrezygnowałabym z niej, ale obowiązkowo dałabym dodatkowo tlen. Ryby i rośliny kochają tlen.

Ma to mały sens logiczny, bo jak już pisałem, od dawna i testowałem to na nie jednym akwarium, natleniam wodę tylko ruchem tafli wody. Przyducha, braki tlenu, jeszcze się nie zdarzyły.

 

Dodatkowe napowietrzenie jest zbędne. Nawet przy słabym świetle, CO2 jest zwykle czynnikiem limitującym i dodatkowe wyrzucanie go z wody na pewno pozytywnie na rośliny nie wpłynie.

 

W typowym akwarium, deszczownia, czy kaskada, natleni wodę tak jak to tylko się da. Można zamontować i 10 efektywnych napowietrzaczy i żadnego pozytywnego efektu się nie zobaczy. Jedyny sens dodatkowego natlenienia widzę w dwóch sytuacjach:

- przesadzenie z CO2 i konieczność szybkiego naprawienia sprawy.

- leczenie i podniesienie temperatury >30C, gdzie maksymalne nasycenie wody tlenem znacznie się zmniejsza i występuje konieczność dodatkowego natlenienia.

 

Jednak to dodatkowe natlenienie może też być poprzez zwiększony ruch tafli wody, jednak zwykle taniej [i lepiej w przypadku akwarium gdzie przeprowadzamy kuracje leczniczą] dać dodatkowy brzęczyk, a nie kubeł.

 

Nikt nie mówi że napowietrzacz nic nie da. Dobrze dobrany, z kamieniem dającym bardzo drobne bąbelki też napowietrza wodę. Tylko jeden prosty fakt: w akwarium musi być filtr, tak czy siak. A skoro jest filtr, który wodę napowietrzy, to nie ma co kombinować. Na plus to nie wyjdzie.

A co w akw. jest naturalnym wyglądem !!!!

Zobacz na zbiorniki moderatorów i przyjaciół, to się dowiesz.

Di co to znaczy " wypieranie co2", przecież ryby go wytwarzają, a rośliny w nocy, przy słabym oświetleniu jest nawet zbędne podawanie roślinom co2, bo jest tyle tego dwutlenku węgla, że roślinom spokojnie wystarczy, nawet gdyby podłączyć wielką pompę napowietrzającą.

Tutaj widać Twoje zainteresowanie dokładnym badaniem tematu.

CO2 zgromadzone w nocy, wystarcza na bardzo krótko. CO2 produkowane przez ryby, jest zużywane na bieżąco i zwykle tak jak już pisałem jest czynnikiem limitującym, co sam kiedyś sprawdziłem doświadczalnie.

 

Nadmierne napowietrzenie, wybija z wody CO2. Nie można z nim przedobrzyć. Nie masz racji pisząc o tej "wielkiej pompie". Nie chce Cię obrażać, czy coś - ale pisząc takie rzeczy trzymasz poziom...innych pracowników sklepów zoologicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam akwaria gdzie nie jest stosowane co2, jest mocno natleniane a rośliny rosną jak oszalałe i znam akwaria gdzie ludzie stają na głowie by rośliny rosły, substraty,nawozy, co2, itd itd a tu lipa, miałam kiedyś pare zbiorników z filtrami gąbkowymi podłączonymi pod pompkę do tego natleniane, oświetlenie lipa, dawniej nie było tak pięknie jak dzisiaj a rośliny mi wyłaziły z akw. Ja wiem co to znaczy fotosynteza, wiem jak działa tlen w wodzie co można dawać a co nie, jestem jak najbardziej za deszczownicą bo ma dużo plusów i jak najbardziej za natlenianiem bo ma ich jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trzech kolegów którzy nie widzą życia bez napowietrzania i brzęczyka. Nie zaczynam z nimi tych tematów bo wiem jak zareagują. Są 'starymi' akwarystami i mają ogromno litrowe zbiorniki z których kryptokoryna wychodzi bokiem ;) Taki rodzaj akwarystyki i tylko taki widzą ale tylko jeden z nich wie że istnieje coś takiego jak BW i HT a także wie co to Malawi ;) Upodobań nikt nie zmieni i do jednych napowietrzanie jest potrzebne w innych szkodliwe a w innych jest kwestią gustu i dobrego smaku jak ozdoby ceramiczne. Nikt nikogo nie krytykuje za upodobania jednak sens używania napowietrzania w akwa roślinnym po prostu nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafione

Napiszę tak: mam sklep i cieszę się najlepszą opinią w mojej okolicy, jeśli chodzi akwarystykę, mam pewne ryby a co najważniejsze doświadczenie. Nie obstaję za sprzedawcami bo mówią czasem totalne bzdury, ja to lubię i robię to z przyjemnością to jest moje hobby i dlatego tu weszłam by podzielić się swoją wiedzą piszę to co moje doświadczenia mi pokazały. a nie to co przeczytam na necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam akwaria gdzie nie jest stosowane co2, jest mocno natleniane a rośliny rosną jak oszalałe

Zapewniam i poręczam "posadą". Bez tego mocnego natlenienia, nie rosłyby gorzej, a prawdopodobnie nawet lepiej.

i znam akwaria gdzie ludzie stają na głowie by rośliny rosły, substraty,nawozy, co2, itd itd a tu lipa,

Bo to nie wystarczy kupić substrat, co2 i nawóz by było ok.

Da się jednak mając odpowiednią wiedzę i warunki, doprowadzić do stanu gdzie zielsko będzie rosło jak szalone. To nie kwestia braku szczęścia, czy zbyt słabego natlenienia, że Twoi znajomi mają problemy z zielskiem.

jestem jak najbardziej za deszczownicą bo ma dużo plusów i jak najbardziej za natlenianiem bo ma ich jeszcze więcej.

Tak jak pisałem, w tej kwestii, można przedobrzyć. A jak dodatkowo dozujemy specjalnie CO2, co tyczy się większości profesjonalnych baniaków roślinnych, to takie napowietrzenie jest wręcz głupotą, bo ograniczamy to co dozujemy i to czego w baniaku brakuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanujemy takich ludzi i cieszymy gdy dzielą się doświadczeniami, bo mądrzyć to może się każdy czymś co wyczyta i nie przeanalizuje albo nie przetestuje ;) Sam osobiście testowałem napowietrzanie tylko gdy ryby zatruły się Co2 i w tym konkretnym przypadku zastosowanie sprawdzone w 100% ;) Co do stosowania napowietrzania ot tak powiem tak: Napowietrzanie wprowadza do wody nie tylko tlen ale i dwutlenek węgla przy zastosowaniu drobnego kamienia napowietrzającego. Gdyby ktoś jednak wiedział co to daje byłbym wdzięczny za wszelkie informacje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeśli mamy zbiorniki typowo roślinne gdzie między nimi przemyka pare rybek to natlenianie jest zbędne, ale prawda jest taka ludzie pakują tyle ryb do akw. że nie ma miejsca dla roślin, co drugi akwarysta ma przerybienie w akw. rośliny nie nadążą produkować tyle tlenu,by wystarczyło rybom.

Co do naturalnie wyglądających akwarium, to się zgodzę, ale jest naprawdę tego niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam osobiście testowałem napowietrzanie tylko gdy ryby zatruły się Co2 i w tym konkretnym przypadku zastosowanie sprawdzone w 100% ;)

Patrz jeden z postów powyżej.

Co do stosowania napowietrzania ot tak powiem tak: Napowietrzanie wprowadza do wody nie tylko tlen ale i dwutlenek węgla przy zastosowaniu drobnego kamienia napowietrzającego. Gdyby ktoś jednak wiedział co to daje byłbym wdzięczny za wszelkie informacje. ;)

B-Z-D-U-R-A

 

CO2 w powietrzu stanowi aż... ok 0,0385%.

Od 3 stron klepiemy że napowietrzenie wybija CO2 z wody.

Gdyby dało się dostarczyć dużą ilość CO2 poprzez brzęczyki, to chyba ludzie nie kupowaliby zestawów z butlą po 300zł tylko napowietrzacze.

Tak jeśli mamy zbiorniki typowo roślinne gdzie między nimi przemyka parę rybek to natlenianie jest zbędne, ale prawda jest taka ludzie pakują tyle ryb do akw. że nie ma miejsca dla roślin, co drugi akwarysta ma przerybienie w akw. rośliny nie nadążą produkować tyle tlenu,by wystarczyło rybom.

W zbiorniku typowo roślinnym, jak w każdym, dostarczanie tlenu z zewnątrz jest konieczne. O ile w dzień natlenienie z roślin wystarczy, to w nocy dojdzie do przyduchy...zresztą do tego dojdzie nawet bez roślin. Napowietrzenie być musi, filtr być musi, dwa w jednym.

 

Dodatkowe natlenienie, jest zbędne praktycznie zawsze. Wyjątki wypisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu z dwutlenkiem to była ironia ;) myślałem że załapiesz aluzję :roll:

Nikt tak naprawdę nie podał innego zastosowania napowietrzania innego od ciebie i już nie poda choćby postawił sobie miske pod nogi i od myślenia się w nią spocił :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...