Skocz do zawartości

Kiryski spiżowe- pierwsze próby


Piotrek1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W końcu postanowiłem wziąć się za rozmnożenie kirysków. Przełożyłem trzy sztuki z ogólnego do 45l i jutro zamierzałem podmienić 20l kranówki odstanej i 5l demiralki, ale zauważyłem że one się już ganiają, takie ganianki widziałem też w ogólnym jednak nigdy ikry nie dostrzegłem. I teraz pytanie: czy mogą się ganiać i nie złożyć ikry? Jakie wogóle są szanse że coś złożą? Rybki mają ok. rok czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak duża podmiana wody jest nie potrzebna.

Ja u siebie każdego wieczora podmieniałem około 15% wody i zmniejszałem codziennie temp. o 1*C. Z reguły po około 3-4 dniach o poranku dochodziło do tarła, rozumiem ze dałeś 2 samce i 1 samice tak?

Aha no i tą wodę co masz teraz w zbiorniku to spuszczona z ogólniaka tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kiryski mogą być odrobinę za młode na tarło - ale niekoniecznie - wycierały mi się spontanicznie nieraz spiżowe w tym wieku - a nawet młodsze. U kirysków spiżowych płeć łatwo rozróżnić - samice są większe i pełniejsze. Stymuluje je do tarła podmiana wody o kilka stopni chłodniejszej - oczywiście wszystko zależy od tego, jaka temperatura jest w akwarium ogólnym. Na ogół wystarczy przez jakiś czas ograniczyć podmiany, karmiąc w urozmaicony sposób tarlaki - dobre efekty daje tu choćby artemia czy Hikari Sinking Wafers. Po dwóch tygodniach przenosiny do zbiornika tarliskowego, gdzie jest przygotwana już woda o kilka stopni chłodniejsza. Taka pogoda, jak obecnie sprzyja tarłom kirysków - - tzn. opady deszczu i zmiany ciśnienia - w naturze jest to sygnał nadejścia pory deszczowej - stymuluje to do tarła. W ostanich dniach kiryski różnych gatunków składały mi ikrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkującym akwarystą ale podchodze do tego profesjonalnie. A jeśli chodzi o kiryski (spiżowe) to było coś na zasadzie "o, ikra!". W ogóle sie tego nie spodziewałem. Ale było pare rzeczy które wykonałem nieświadomie, a mianowicie zapuściłem troche akwarium (mniejsze lub zupełny brak podmian) oraz dorzuciłem szyszki olchy (garbniki) co dało efekt niemal po miesiącu.

 

Niestety nie miałem odpowiednich warunków by coś z tych jajeczek powstało, aż do czasu kiedy ściągnąłem stare małe akwarium ze strychu. W tamtym miesiącu udało mi sie odhodować 9 kirysków, które poleciały do baniaka głównego. W tym momecie jest nowa ikra w tarlaku.

 

I pozwolę sie podłączyć pod temat. Na jajeczkach wydaje mi sie że powstaje pleśń (biały nalot), zbiornik jest dość zaciemniony (nie świeci bezpośrednio światło) i ikra wygląda dość dziwnie z tego powodu. Czy to powinno tak wyglądać? Dodam że z ostatniego tarła udało sie wyhodować 9 sztuk mimo że przeszkadzały przy tym jeszcze robaki (te takie białe na szybie, zapomniałem ich nazwy, podobno ciężko sie ich pozbyć, jednak kiryski jak tylko troche podrosły same pozbyły sie problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kiryski spiżowe trzymam w zbiorniku gdzie temperatura wynosi 20 stopni. Trą się regularnie, wystarczy, że dostaną jakiś treściwy pokarm np mrożonkę i podmienię około 10% wody na troszkę chłodniejszą. Ostatnio woda była podmieniona w niedzielę, a ikra została złożona we wtorek. Tarlaki nie zjadają ikry, ale jeśli chcę odchować młode to umieszczam ją w osobnym akwarium, w którym znajduje się woda ze zbiornika z kirysami uzupełniana stopniowo świeżą wodą. Ta metoda jest wygodna, bo nie wymaga odławiania dorosłych ryb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...