Skocz do zawartości

Kilka pytań na poczatek?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcę założyć akwarium dekoracyjne z ładnymi roślinkami wielogatunkowe z kolorowymi rybkami dla początkującego (jakie to oddzielny temat)

2000ZŁ.(nie wiem czy to dużo czy mało)

Myślę o 240l. Po pierwsze zastanawiam się czy profilowane czy proste.

Chyba najlepiej kupić takie z pokrywa i oświetleniem tylko jakiej mocy i jaki rodzaj żarówek

Następna sprawa jaki filtr, myślałem o zew. AQUAEL UNIMAX 250.

Czy jeszcze trzeba kupować jakieś napowietrzanie, jeżeli tak to jakie.

Grzałka to chyba nie jest problem widziałem takie z termostatem AQUAEL NEO HEATER myślę ze była by ok tylko jaka moc 150, 200W

Co jeszcze ewentualnie...?

...z góry wielkie dzięki!

Mod.Janusz---Nie piszemy z wciśniętym caps lockiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra polecam unimax 250 b dobry filtr posiadam w 126 L i jest git ale do twojego 240 L może nie narobić wiec zobacz JBL e1501 green line lub e 1500 też bardzo dobra firma .

 

Edit : do tego potrzebujesz żwirek w zależności od rybek czy będą np kiriski to jakis drobny owalny 2-4mm najlepiej ciemny

oświetlenie zależy jakie chcesz mieć rośliny kup normalna pokrywę ze standardowym oświetleniem jak będziesz chciał sadzić wymagające rośliny to dołożysz no i na pewno jak będziesz dokładał świetlówki no to by się przydało co2 a to znowu troszkę koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2000 zł to bym stawiał coś więcej niz 240 l ,napewno potrzebujesz szafki ,grzałki,filtra,żwir a jak chcesz naprawde fajne roślinki to co2 i mocniejszego oświetlenia niz standardowa pokrywa ,a i nie kupuj w sklepie poszukaj na allegro albo giełda .:D

 

 

Mod.Janusz---Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zdecydowanie polecam proste 240l. Filtr eheim 2073 lub fluval 305 zależy od budżetu. Grzałka eheim Jeger 150W wystarczy.

oświetlenie pokrywa lub belka jak kto woli 3x39W lub lepiej 4x39W jak planujesz dużo roślin. Świetlówki koniecznie akwarystyczne np. aqua medic, slvania, arcadia pomieszane barwy światła.Żwirek gradacji 2-3mm.Warstwa żwirku ok 6cm. Pod żwirek substrat np. acti substrate aquaela, warstwa ok. 1cm. Odmulacz tak który przy podmiance co tygodniowej zasysa wraz wodą syfem z dna. Dwa wiadra na wodę tylko do użytku akwariowego, żeby nikt z domowników nie używał ich do np. mycia podłogi chodzi o deterygenty. A z filtra wyrzucamy oczywiście węgiel aktywny i zastępujemy go bio ceramiką np bioceramax ultra pro 1600 aquaela ja używam dla tego polecam.

Na początku sadzisz rośliny a ryby wpuszczasz dopiero po ok. 1 miesiącu! Przy doborze roślin bierz takie łatwe w uprawie na początek jak np. cryptocoryne (zwartki) jeszcze dużo poczytaj w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na zakup takiego zestawu co o nim sądzicie proszę o komentarze.

 

Akwarium proste 240l wym: 120x40x50 cm

Pokrywa alu. Diversa T8 120x40 4x30W popiel

Sylvania świetlówki:

1szt. aquastar 30W / 90 cm

1szt. daylightstar 30W / 90 cm

2szt. grolux 30W / 90 cm

Eheim Professionel 3 2073

Eheim odmulacz na baterie

Eheim jager 150W

Aqua Substrate II+ 5,4 kg (czarne)

Aqua zoo korzeń mahoniu

Skała hodowlana sh-30 3136cm

Jbl GH Test-Set

Jbl pH Test-Set 6,0-7,6

JbL Siatka Premium 25 cm drobna

Jbl Termometr precyzyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr Ehaim Professionel 3 2073 można kupić już od 560 zł. Ja z uwagi no to, ze chce kupić wszystko w jednym sklepie zapłacę za niego coś ponad 600 zł.

Ostatecznie zdecydowałem się kupić taki zestaw. Jeżeli macie jakieś opinie lub rady to chętnie skorzystam.

 

Akwarium proste 240l wym: 120x40x50 cm

Aqua Substrate II+ 5,4 kg (czarne) x2

Easy-Life EasyCarbo 1 litr

Easy-Life ProFito 2 litry

Ehaim Air Pump 400 (zastanawiam się czy jest konieczny)

Ehaim Odmulacz na baterie

Ehaim Professionel 3 2073

Jager 150W

Jbl Skrobak Blanki

Jbl Termometr precyzyjny

Pokrywa aluminiowa T8 120x40 4x30W popiel

Aquastar 30W x1

Daylightstar 30W x1

Grolux 30w x2

Zoolek Aquaset 1

Na substrat pójdzie jeszcze żwirek gr. 2-4mm, czarny owalny. Korzenie mahoniu lub mangrowca i jakieś skałki (kamienie).

Za tło posłuży mi fototapeta z motywami skalnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mata pod akwarium, według mnie zbyteczna.

Jeżeli akwarium będzie położone na równym, gładkim i wypoziomowanym blacie nie powinno nic złego się dziać.

Z podłożem jest tak często nie podaje jego objętości tylko wagę. Czytałem gdzieś na forum ze do zbiornika 112l

gość dał 2x5,4 kg tego samego substratu i miał wystarczającą od 4 do 6cm warstwę i nie dodawał już żwirku. Wydaje mi się że w moim przypadku ta ilość plus warstwa około 6cm żwirku będzie odpowiedni (zresztą będzie mało to się dokupi). Substratu można nie dawać w miejscach gdzie będą korzenie, kamienie lub w miejscach gdzie nie sadzi się roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem mata nie wypoziomuje szafki czy blatu pod akwarium, natomiast za pomocą poziomicy i dokręcanych (regulowanych) nóżek mogę to zrobić. Oczywiście grubość blatu odpowiednia do litrażu akwarium.

Jeżeli ktoś chce niech daje mate ja jej nie zastosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...