Jump to content

co może im dolegać?

Recommended Posts

ta poniższa rybka ma ubytki w łusce oraz boczna płetwa przy połączeniu z ciałem ma dość silne zaczwerwienienie - co to może oznaczać??

http://imageshack.us/photo/my-images/197/dsc05962d.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/840/dsc06136c.jpg/

następna rybka, bocja wspaniała ma na ciele cztery białe kropki - czy to ospa??

http://imageshack.us/photo/my-images/151/dsc06004p.jpg/

dzisiaj jak co tydzień w niedzielę podmieniłem wodę. ponadto raz w miesiącu podaję Kalium (dzisiaj też) czy takie środki wystarczą. temerature wody mam 27. zbiornik 360 litrów.

co robić??? dziękuję za wpisy.

Te ubytki łusek u gurami to pewnie efekt starć wewnątrzgatunkowych między rybami.

Na bocji są kropki przypominające ospę.Podnieś temperaturę do 31 stopni i zwiększ napowietrzanie aż objawy ustąpią.

Kalium (potas)-podaj pełną nazwę chyba nie podajesz czystego potasu?

Nie dodawaj nadmanganianu potasu do zbiornika co miesiąc.(Niszczysz w ten sposób florę bakteryjną zbiornika co zakłóca równowagę biologiczną). To skuteczny środek do kwarantanny roślin ,ryb ale stosuje się go przeważnie do kąpieli krótkotrwałych w oddzielnym małym zbiorniku do kwarantanny.Np.kwarantanna nowych roślin 100 mg nadmanganianu potasu rozpuszczamy w 4-5 litrach wody wkładamy roślinę na około 10 minut, roślinę wyjmujemy, płuczemy pod bieżącą wodą i wkładamy zbiornika do kwarantanny z wodą czystą.Czynność powtarzamy 3 razy wciągu 2 tygodni by mieć pewność że nie przetrwają jaja ślimaków.Z rybami natomiast podobnie ale bardzo ostrożnie,drobne ryby z objawami chorobowymi moczymy dosłownie na moment w siatce.większe do paru minut.

Przy zwiększeniu napowietrzania nie zaszkodzi.Dlatego 31 stopni bo dopiero w tej temperaturze giną pierwotniaki

(kulorzęski ) wywołujące ospę.

:shock: bo koleś którego znałem, który hodował ryby a musiał wszystko sprzedać (wyjechał zagranicę) mówił , że tak robił i nic im się nie stało.

a jeśli już wlałem ten roztwór i jest w głównym zbiorniku to teraz musze wyczyścić cały??????

powiem szczerze, że objawy bocji zmniejszyły się tj. białe kropki znikają i jest ich mniej. co do gurami to jeszcze zmiany objawów nie stwierdziłem.

Po drugie, powiedz co to może być jak w odstępie 2 tygodni ginie ryba po rybie a głównie glonojad (zbrojjnik niebieski). na początku samiec teraz samica??? czy ma to związek z chorobą - rybia ospą, czy przez tą kalię???? czy zbrojnik jest czuły na środowisko jakie znajduje sie w zbiorniku ???

PS. posiadam zbiornik o pojemności 360 litrów. w nim znajdują się gurami złote, bocje, gupiki, molinezje, mieczyki, danio, neony inesa, kiryski, piskorki, zbrojnik niebiski (ostani :oops: ). jaki ewentualnie lek zapodać rybkom - wyczytałem że Ichtiosan jest dobry???? czy przy wzroście temperatury rybki nie padną??

:

a jeśli już wlałem ten roztwór i jest w głównym zbiorniku to teraz musze wyczyścić cały??????

Nie musisz wystarczą sukcesywne cotygodniowe 30% podmiany wody jak dawka nie była duża.jak chcesz usunąć szybko filtracja przez węgiel aktywny(kupujesz w sklepie zoo i umieszczasz na kilka dni jako jeden z wkładów filtra).

Po drugie, powiedz co to może być jak w odstępie 2 tygodni ginie ryba po rybie a głównie glonojad (zbrojjnik niebieski). na początku samiec teraz samica??? czy ma to związek z chorobą - rybia ospą, czy przez tą kalię???? czy zbrojnik jest czuły na środowisko jakie znajduje sie w zbiorniku ???

Moim zdaniem ma to związek z użyciem nadmanganianu potasu i zaburzeniami cyklu azotowego.Środek zwiększa udział martwej materii niszcząc bakterie pierwotniaki grzyby które osiadając na dnie powodują wzrost amoniaku,zaburzony cykl azotowy potrzebuje od nowa pewnego czasookresu by poprzez pierwszy etap nitryfikacji (utlenienia jonów amonowych do azotynów rozwinąć sprawnie drugi etap nitryfikacji azotynów do mało szkodliwych już azotanów.

fajnie dzieki a jeszcze jedno :

PS. posiadam zbiornik o pojemności 360 litrów. w nim znajdują się gurami złote, bocje, gupiki, molinezje, mieczyki, danio, neony inesa, kiryski, piskorki, zbrojnik niebiski (ostani ). jaki ewentualnie lek zapodać rybkom - wyczytałem że Ichtiosan jest dobry???? czy przy wzroście temperatury rybki nie padną??

fajnie dzieki a jeszcze jedno :

PS. posiadam zbiornik o pojemności 360 litrów. w nim znajdują się gurami złote, bocje, gupiki, molinezje, mieczyki, danio, neony inesa, kiryski, piskorki, zbrojnik niebiski (ostani ). jaki ewentualnie lek zapodać rybkom - wyczytałem że Ichtiosan jest dobry???? czy przy wzroście temperatury rybki nie padną??

Trzymasz ryby w temperaturze 27 stopni podniesienie jej o cztery stopnie do 31 w tym litrażu nie nastąpi w kilka minut a i skala zmiany o 4 nie jest drastyczna więc rybą nic się nie stanie .najeży pamiętać jednak że wraz ze wzrostem temperatury spada zawartość tlenu ,więc pisałem ci by napowietrzać zbiornik.Przy nie do końca z diagnozowanej ospie,szkoda niszczyć równowagi biologicznej ichtiosanem,fmc itp.preparatami.Jest jeszcze opcja z solą niejodowaną,ale moim zdaniem w tym konkret przypadku podałem ci optymalne rozwiązanie dla tego zbiornika.Sugerując się litrażem,temperaturą początkową podanymi objawami i obsadą.

objawy u bocji znineły. białych kropek nie widzę. jak dlugo mam napowietrzać???

Po ustąpieniu objawów zewnętrznych możesz powrócić do poprzednich ustawień (temp.,napowietrzanie) .Po upływie tygodnia taki sposób likwidacji kulorzęska (mimo że ryby nie będą miały objawów ospy) należy powtórzyć w celu pozbycia się nowego pokolenia pierwotniaków.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...