Skocz do zawartości

Akwaria roślinne amatorskie i profesjonalne - pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając zdjęcia konkursowe itp akwariów roślinnych i tych z rybkami zastanawia mnie jedno... w tych akwariach niema na żadnej roślince... na żadnej ściance nawet plamki glonów... czasami przy fotkach jest podane jakie oświetlenie zostało użyte to podam przykład do akwa z GP o poj 185l użyto 7 świetlówek o mocy 20W... i ja sie kurde pytam czemu w moim akwa gdzie mam 2 x 18W świetlówki w 50l muszę co tydzień zeskrobywać glony z ścianek... mimo 4 otosków które i tak ledwo wyrabiają z oczyszczaniem roślin... nie leje żadnych nawozów oświetlam 10h dziennie mam 5 kardynałków i 6 danio pręgowane... wodę podmieniam na odstałą 48h filtr mam kubełkowy niemam już pomysłu co może być nie tak... czy naprawdę tak ma być ze trzeba te glony zeskrobywać ? czy tak nie powinno być ? czy CO2 nie spowoduje gwałtownego rozrostu glonów ? roślinek dodam mam całkiem sporo anubiasy żabienice kilka moczarek... nie wiem czemu ale ostatnio jakoś 2 moczarki ledwo żyją porastają je glony a 2 inne rosną i są żywo zielone... na dniach dojdą testy paskowe może to coś z woda ? akwa ma już ponad miesiąc... teraz zrestartowałem akwa 100l mojego brata nie chce żeby też zarosło glonami... mieszkam na wsi więc wodę mam raczej dobrej jakości. Poradźcie co zrobić by mieć pienne akwarium z żywo zielonymi roślinami BEZ glonów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony sa wszędzie tylko albo jest ich więcej albo mniej na fotach nie widać Do tego aby w zbiorniku nie było glonów potrzebna jest równowaga pomiędzy zapotrzebowaniem roślin na pożywkę a zawartością pożywki w wodzie Jeśli rośliny nie zużywają substancji to korzystają z tego glony Więc lepsza sytuacja jest kiedy pożywki jest za mało i sami dodajemy nawozy w odpowiedniej ilości Aby rośliny dobrze absorbowały nawozy potrzebują optymalnych warunków tak oświetleniowych jak i wodnych . Przyznam ze nie jest to proste czasem tak równowaga powstaje sama w zbiorniku bez większej ingerencji Akwarysty tak jest u mnie 250 l baniak dołożyłem świetlówkę z glonami borykałem się rok teraz po 3 latach zbiornik jest piękny zero glonów a ja nic nie robię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jak dajesz duze oświetlenie, to musisz nawozić i ewentualnie dawać CO2, bo rśliny muszą te światełko wykorzystać, a jak nie to zrobią to glony. Ja powiem na swoim przykładzie. w jednym zbiorniku malawi, miałem jedna roślinkę , oczywiście nie nawoziłem , a oświetlenie miałem 0,7 w na litr, miałem tyle glonów, że w google nie znajdziesz , włącznie z seledynowym piaskiem. musiałem odłączyć część oświetlenia i problem znikną. Za to w krewetkarium miałem sporo roślin, oczywiście nawożenie i CO2 . Oświetlenie podobnej mocy, a glonów praktycznie brak. Więc musisz wykorzystywać to światełko. Posadź na początek parę roślin szybkorosnacych, to zbije Ci NO3 który też pewnie przyczynia się do tego i zacznij nawozić, albo zmniejsz światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mam inny problem bo moczarka przestała mi rosnąć i mech jawajski i robią się brązowe teraz mam sporo roślinek ale czy rybki nie dostarcza roślinkom tego co im trzeba ? Mam nawóz tetry PlantaMin i nie wiem czy zastosować go przed tym jak dostane testy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...