Skocz do zawartości

[40L]- konieczna zmiana oświetlenia! Pomożecie?


19osa98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik 40l. W pokrywie świetlówka 15W, 6500K. Była ona już zamontowana przy zakupie akwarium- standardowa na ten litraż. Problem w w tym, że niektóre moje rośliny potrzebują więcej światła. Np. żabienice rosną pięknie, ale kilka sadzonek parvuli marnieje w oczach, inna roślina też. Poczytałem o nich i okazje się, że potrzebują trochę silniejszego światła. Jest podobno zasada 0,5W/1l. Jeśli chodzi o rośliny, to wina światła, bo nawożę, makro i co2. Myślałbym albo o silniejszej świetlówce, albo o 2 "ślimakach" w pokrywie. Najgorsze jest to, że pokrywa jest taka, że ciężko w niej zamontować coś oprócz jednej świetlówki. Myślicie, że świetlówka 18W da radę? Czy może lepiej 25W? Dodaję fotki pokrywy, żebyście widzieli jakie są opcje montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co możesz dodać ta na maksa 14w bo niestety im więcej wattów w świetlówce tym jej długość jest większa np. 18W ma 60 cm

ja wywalilem obudowę statecznika(wyciołem ją ) i statecznik, kupiłem elektroniczny 2x14W, na alegro kupiłem oprawki bryzgoszczelne wraz z uchwytami na świetlówi i takim oto sposobem mam pod pokrywą 2x14w ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie. Czy świetlówka 15W, o barwie 6500K wystarczy tym roślinom:

- żabienica, nie znam dokładniej nazwy

- druga żabienica - blehera

- nurzaniec

- moczarka kanadyjska

- rogatek

- kakomba

- ludwiga repens

- Lobelia cardinalis.

 

Chciałem zmienić oświetlenia na mocniejsze, ale trudno mi było kupić odpowiednie, bo albo za mocna, albo za wielka pod pokrywę, albo nie ma takiej w sklepie i strasznie z tym zamieszania. Chcę zapytać, czy to oświetlenie wystarczy? W najgorszym wypadku zmienię. Kilka roślin niedawno kupiłem i nie wiem, czy dadzą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...