Jump to content

Choroba?


Recommended Posts

Witam. Mam od jakichś pięciu tygodni akwarium, od trzech mieszkają w nim neony czerwone i mniej więcej od dwóch tygodni zauważam na nich małe białe kropki. Myślałam, że to ospa rybia i leczyłam je dodaniem soli i podwyższoną temperaturą, (teraz temperaturę utrzymuję cały czas ok 29 - 30 stopni, ponieważ mam paletki) wydawało się, że pomogło, ale po pewnym czasie kropki wróciły. Są tylko na kilku neonkach, po 3 -4 kropki. Oprócz tego rybki wydają się całkiem zdrowe, mają apetyt, są dość ruchliwe, nie straciły barw i ani jedna nie zdechła. Inne ryby jakie mam w zbiorniku nie mają kropek. Co to może być?

 

Akwarium:

240l

mało roślin, obsada:

6 piskorków

5 otosków 3 ślimaki ampularie

20 neonów czerwonych

2 paletki (wiem, że za mało, ale w najbliższym czasie mam zamiar dokupić 3-4)

 

No2 i No3 na dobrym poziomie

Ph ok 7,2 (za wysokie, czy to może być przyczyna?)

Kh-5 Gh-16

temperatura 29 stopni

filtr kubełkowy tetratec włączony cały czas

Link to comment
Share on other sites

białe kropki....chce się od razu powiedzieć : rybia ospa...

I możliwe że to ona. Spróbuj dolać do wody troszkę akryflawiny lub ichtiosanu ( dawkowanie na buteleczce) i obniż tą temperaturę góra do 27. Skoro inne rybki się nie zarażają to bardzo dziwne. Rybia ospa rozwala się po całym zbiorniku. A może to pleśniawka po uszkodzeniach łusek?

Akryflawina leczy wszystkie najbardziej znane choroby i zapobiega ich rozwojowi . Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Te kropki nie wyglądają na ospę rybią, są mniejsze i nie wyglądają jak kaszka, a z tego co wiem tak właśnie wygląda ospa. Tym bardziej nie wyglądają na pleśniawkę. Zastanawia mnie to, że gdyby je pominąć to ryby wydają się całkiem zdrowe. A co do obniżenia temp do 27 to nie zaszkodzi to paletkom?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...