Skocz do zawartości

Nawozy z suchych proszków jak zacząć ?


bitter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szukam kogoś kto stosuje te sole w swoim akwarium i zechciałby wytłumaczyć co i jak mam robić z tymi proszkami.Nie wiem jak zacząć,co z czym i w jakich proporcjach,co mogę łączyć itd. Jak zrobić nawóz makro i mikroelementy. :mrgreen:

 

KNO3 (azotan potasu)

KH2PO4 (diwodorofosforan potasu)

MgSO4*7H2O (siarczan magnezu 7 wodny)

K2SO4 (siarczan potasu)

 

H3BO3 (kwas borowy)

Na2MoO4 x 2H2O (Molibdenian sodu)

Chelat cynku FORTE

Chelat miedzi FORTE

Chelat manganu FORTE

Chelat żelaza FORTE

 

Mod Janusz--edytuj posty.

 

 

Moze tym się sugerować

 

Gotowy nawóz MAKRO i MIKRO skierowany do akwarystów, którzy oczekują łatwej i skutecznej metody nawożenia wszystkimi składnikami makroelementowymi i mikroelementowymi bez zabawy w kalkulatory stężeń, dokładne odważanie itd. Składniki nawozu są tak zbilansowane żeby pasowały dla każdego akwarium.

 

Skład chemiczny

 

MAKRO

 

KNO3

K2SO4

KH2PO4

Sorbinian potasu E 202

Kwas askorbinowy E 300

 

MIKRO

 

Żelazo (Fe) - 7,80 %

Mangan (Mn) - 2,20 %

Miedź (Cu) - 0,10 %

Cynk (Zn) - 0,40 %

Bor (B) - 1,40 %

Molibden (Mo) - 0,06 %

Sorbinian potasu E 202

Kwas askorbinowy E 300

 

Do nawozu dodany jest Sorbinian potasu ( E202 ), który zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni oraz Kwas askorbinowy ( E300 ), który zapobiega rozwojowi bakterii. Konserwanty te są w 100 % bezpieczne dla flory i fauny.

Przygotowanie

 

Zawartość woreczka z MAKRO rozpuścić w 500 ml wody RO.

 

Zawartość woreczka z MIKRO rozpuścić w 500 ml wody RO.

 

Dakwowanie

 

MAKRO

 

2,5 ml / 100 litrów akwarium / dziennie (2,5 ml tego nawozu podniosą w akwarium 100 litrowym zawartość NO3 o 1,5 ppm, PO4 o 0,15 ppm i K o 1,5 ppm).

 

MIKRO

 

3 ml / 100 litrów akwarium / dziennie (3 ml tego nawozu podniosą w akwarium 100 litrowym zawartość Fe o 0,047 ppm) – w przypadku braku Fe, dawkę można zwiększyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie solami = posiadanie testów ====> masz?

Nie mam testów i nie potrzebuje ich używać.Przy podmianie wody 25-50%tygodniowo to po-prostu wyrzucanie kasy w błoto.Ja chciałbym wiedzieć ile czego mam dodać aby zrobić odpowiednie proporcje dla nawozu MIKRO i MAKRO w płynie.Dawki, wielkość akwa, czy światło to nie istotnie w tej chwili.Czy to jest jasne bo mam wrażenie że nikt mnie nie rozumie ,albo nikt się tu nie zna na tym i czepiacie się nie istotnych w tej chwili rzeczy.

Soory S'Sayan że popadło na Ciebie,nie chcę nikogo obrażać,myślę że to rozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się co i ile czego zmieszać bo ja kupuję gotowe micro i macro.

 

 

Z każdą solą oddzielnie jest tak, że niektóre stężenia gwałtownie rosną i dlatego należy używać testów aby nie pozabijać rybek.

Czyli co nie ma tu znawców .Sa na pewno,tylko? Najlepszym testem jest własny wzrok i rozum.Kto chce niech kupuje testy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym testem jest własny wzrok i rozum

Jeśli hodujesz tylko rośliny. Wtedy widzisz, że dzieje się takie coś to brakuje tego itd.

 

 

Tylko co zrobić jeśli ma się ryby czy inne zwierzęta akwariowe.

 

Wzrokiem i rozumem nie zobaczysz jakich związków jest za dużo, a jak przyjdzie co do czego to już rybki sobie nie popływają bo zdechną.

 

 

Tak na marginesie dopowiem, bo wydaje mi się, że nie wiesz.

 

KH2PO4 - potocznie zwany fosforem, zawiera fosfor i potas

KNO3 - potocznie zwany azotem, zawiera azot i potas

K2SO4 - potocznie zwany potasem, zawiera siarkę i potas

MgSO4 - potocznie zwany magnezem, zawiera siarkę i magnez

 

 

Stosowanie tych soli bez ograniczeń prowadzi do dublowania się pierwiastków co prowadzi do nawału glonów (nadmiar Fe i KH2PO4) , spalenia roślin (nadmiar potasu i siarki) lub niedotlenienia wody (nadmiar KH2PO4).

 

To tak dla informacji abyś nie miał problemów jeśli zacząłbyś nawozić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę

 

 

:arrow:viewtopic.php?f=5&t=16087

 

 

:arrow:viewtopic.php?f=5&t=16368

 

Jakiś czas temu jak stał jeszcze baniak jechałem na EI powiem tyle na starcie bez testów nie ma szans po czasie zaczniesz łapać i wtedy będzie wiadome czego i ile brakuje dziennie .

 

Powodzenia

 

Przeczytaj to kilka razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się wtrącę,S'sayan jak długo stosujesz sole.

Bo widzę znasz się na tym a mogę też potrzebować kiedyś pomocy,dzięki.

 

2 tygodnie.

 

 

A to z tym dublowaniem się pierwiastków wiem od znajomego akwarysty i on też jest chemikiem i mi to powiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę viewtopic.php?f=5&t=16087

Ecik czytałeś to co wysyłasz ?

Ja przejrzałem gdyby coś było z tych informacji to nie szukał bym dalej.

Jak się bierzesz za EI to zacznij od czytania właśnie tego co ci wys lałem ale oki jak olewasz to szukaj dalej .
Pytałem czy ty czytałeś ten temat czy wiesz o czym tam piszą i czy rozumiesz o co ja pytam w tym temacie.Po co te fochy z olewaniem ,napiszę jeszcze raz czytałem to co wysłałeś z kilku źródeł,ale nie ma tam tego co szukam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

Odnoszę dziwne wrażenie że szukasz, przepraszam za określenie, durnia, który Tobie poda dokładne ilości jakie powinieneś wymieszać i z czym i jak to dozować oraz z jaką częstotliwością aby osiągnąć sukces...

 

Coś pominąłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

Odnoszę dziwne wrażenie że szukasz, przepraszam za określenie, durnia, który Tobie poda dokładne ilości jakie powinieneś wymieszać i z czym i jak to dozować oraz z jaką częstotliwością aby osiągnąć sukces...

 

Coś pominąłem ?

Masz rację dziki ale nie zupełną.Szukam informacji a nie durnia Reszta powiedzmy coś kolo tego .Jesli nie masz ochoty pomóc to Proszę Ciebie I wszystkich którzy zechcą zabrać głos nie wnosząc nic do tematu.O darowanie sobie nie zamierzam nikogo obrażać ,i proszę nie obrażać mnie.Temat naprawdę godny uwagi a tu co? Wstyd panowie Jest naprawdę wstyd mi za Was i wasze zachowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym masz problem powiedz?

W czytaniu ze zrozumieniem czy w korzystaniu z googla?

Masz proszek, wrzucasz określoną ilość do określonej ilości wody w jakiejś tam butelce, rozpuszczasz i tak sporządzoną miksturę podajesz w określonej ilości do baniaka co daje określone stężenie które się sumuje z tym co już jest w baniaku. Tu nie ma żadnej filozofii jest tylko chemia i matematyka z odrobina fizyki.

To masz między innymi napisane w linkach które podał ECIK oraz zapewne w tych które już niby czytałeś.

Nadal szukasz pomocy czy kogoś kto to wszystko za Ciebie zaplanuje i obliczy?

 

Wstyd panowie Jest naprawdę wstyd mi za Was i wasze zachowanie.

Jakie zachowanie. Zadajesz w zasadzie ogólne pytanie, dostajesz różne odpowiedzi bo jak sformułowane pytanie to i takie odpowiedzi i się dziwisz że nic z tego co dociera do Ciebie Tobie nie odpowiada. A powiedz mi skoro tak dużo czytałeś, jaki jest zalecany stosunek makr w wodzie? Jak będziesz to wiedział to będziesz wiedział jak je zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam mieć wrażenie, że w temacie robi się śmietnik "pretensjonalny", który zresztą zaczął jego autor. Piszesz w każdym poście z pretensją do ludzi, którzy właśnie są tematem zainteresowani. I tych własnie ludzi odstraszasz- kolejnymi pretensjami, "że wiesz lepiej, że sie nie znają, że czytałeś i... wiesz lepiej". Widać nie wiesz, skoro padło pytanie z Twojej strony. Skoro wszystko bierzesz "na oko" to poradzę odmierzanie soli, nawozów "brać" tym samym sposobem.

 

p.s. Nie podkreślaj w każdej swojej wypowiedzi, że nie chcesz nikogo urazić, skoro cały jej wydźwięk jest obrazą.

Jeszcze jeden pretensjonalny wpis autora i poleci ostrzeżenie- bo skoro jest problem, że ktoś sie wpisuje to po kiego zaczynałeś temat? Nie chcę odpowiedzi.

 

Wstyd, i jeszcze raz wstyd za Pana zachowanie, Panie bitter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie robi się śmietnik "pretensjonalny", który zresztą zaczął jego autor

Tu nie ma żadnej filozofii jest tylko chemia i matematyka z odrobina fizyki.

 

Jak najbardziej prawda i fakt.

Chce gotowy kalkulator do soli i jeszcze z pretensjami ;)

Wrzucę Ci link do kalkulatora na pw .inne poszukaj sam też trudne? :google:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie robi się śmietnik "pretensjonalny", który zresztą zaczął jego autor

Tu nie ma żadnej filozofii jest tylko chemia i matematyka z odrobina fizyki.

 

Jak najbardziej prawda i fakt.

Chce gotowy kalkulator do soli i jeszcze z pretensjami ;)

Wrzucę Ci link do kalkulatora na pw .inne poszukaj sam też trudne? :google:

Jak zwykle brak zrozumienia przyczyną sprzeczek,Nie chciałem kalkulatora tylko ludzkiej porady ile czego wsypać aby zrobić to czy owo.Widać nie nadajemy na tych samych falach.Piszą wszyscy ze to proste itd.Skoro to takie proste wystarczyło mi napisać ze dasz 10g tego 5g tamtego i wyjdzie nawóz mikro.Ale można rozumować i tak chce kalkulator.Nikt praktycznie nie wychylił się z własnym słowem by wyjaśnić,natomiast krytykować to nagle zrobił się tłum,Brawo i dzięki wszystkim za nagłe zainteresowanie.Jak pytałem na czacie to ja się nie znam ja nie wiem a teraz?. Pani Szara.. odwraca kota ogonem i wygląda na to że cała wina jest po mojej stronie.Jasne lepiej pieprzyć bzdury na czacie.Co do oka i dozowania to pomysł proporcji podałem sam na początku tematu,wystarczy wrócić na 1 stronę bodajże 2 wypowiedz moja.

Myszko nie strasz bo nie będę mógł spać,z wrażenia. ;) Więcej luzu, może drinka,Komu polać :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle brak zrozumienia przyczyną sprzeczek,Nie chciałem kalkulatora tylko ludzkiej porady ile czego wsypać aby zrobić to czy owo.

Nie no spoko już podaję czego i ile wymieszać żeby było to i owo tylko muszę uwzględnić w wyliczeniach rodzaj podłoża czy to żyzny substrat czy licha piaskownica, ilość i rodzaj roślin wraz z ich prędkością wzrostu bo teoretycznie od nich i ich żarłoczności zależy ilość podawanych minerałów. Ilość/wielkość ryb bo jak wiadomo one srają a bakterie przerabiają to na makro nawozy których ilość w wodzie też należy uwzględnić, należało by też brać pod uwagę filtrację bo ona część tego rozkładać będzie. Ha jeszcze należało by wiedzieć czy ten makro nawóz ma być pod podmiankę wody do tego czy to kran czy RO a może to codzienne uzupełnienie makr w baniaku. Teoretycznie to wszystko co muszę uwzględnić żeby prawidłowo dobrać ilości makro nawozów. Zabawa solami jest prymitywnie prosta ale wymaga od użytkownika minimum wiedzy którego Ty nie posiadasz. Nawet nie raczyłeś nas oświecić sposobem nawożenia jaki chcesz stosować i domagasz się rzeczowych i odpowiedzialnych informacji.

Tak ze weź sobie instrukcje którą załączyć miał obowiązek sprzedający, wymieszaj te specyfiki zgodnie z tym co tam napisano gdyż sprzedający zapewne uwzględnił jakieś proporcje choć by stosunku NPK przy makrach i tej całej kobaltowej reszty do reszty i spróbuj się do tego stosować. A tak na przyszłość albo kup sobie gotowe nawozy, choćby z Aqua-Artu, wiem że za taki komplet nawozów zapłacił byś około 50 zł a nie 10 zł ale komfort miał byś większy i przy stosowaniu tamtych nikt od Ciebie niczego by nie wymagał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki po co to wszystko,zranione" ego".Tak na spokojnie jesli nie rozumiesz napisze.Oczywiście są gotowe nawozy mikro i makro w płynie

to jest stronka gdzie one są http://www.aquario.pl/nawozy-dla-roslin ... owych.html

Wybór przypadkowy więc daruj sobie uwagi odnośnie tych produktów.Dziki gdybyś zechciał zapoznać się z całym moim tematem to cały czas pytam o ilość składników w danym nawozie.Nie pytam o dawki jakę mam lać do akwa i jak często ,nie pytam tez o kalkulator.Zasugerowałem w 2 mojej wypowiedzi rozwiązanie moich wątpliwości.Jeśli jesteś taki znawca ,bo tak fajnie piszesz o podłożu o rybkach i wszystkich innych czynnikach,które mnie nie interesują w obecnej chwili.Powód jest prosty nie chcę mieszać w głowie i sobie i wam,zwłaszcza tym których odstraszacie od tej metody wpisując takie rzeczy.

Ps. Tez potrafię tak pisać. Zamieszanie to jest spowodowanie brakiem zrozumienia ,nie będę więcej pisał, bo nie ma sensu się spierać i tłumaczyć po 100razy tego samego.Jeśli nie ma się wiedzy siedzi się cicho.Takie jest moje zdanie a co do zamieszania i zaśmiecania to prześledźcie sobie sami.Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki gdybyś zechciał zapoznać się z całym moim tematem to cały czas pytam o ilość składników w danym nawozie.

Bardzo proszę

Skład:

B - 0,188

Mn - 0,718

Zn - 0,189

Cu - 0,163

Fe - 1,174

Mo - 0,024

Co - 0,004

O - 35

N - 6

Mg - 10

S - 14

C - 5

H2O - 27,5

 

Skład KNO3

NO3 - 61%

K - 39%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki gdybyś zechciał zapoznać się z całym moim tematem to cały czas pytam o ilość składników w danym nawozie.

Bardzo proszę

Skład:

B - 0,188

Mn - 0,718

Zn - 0,189

Cu - 0,163

Fe - 1,174

Mo - 0,024

Co - 0,004

O - 35

N - 6

Mg - 10

S - 14

C - 5

H2O - 27,5

Dzięki dziki

Wreszcie wspólne fale o niebo lepiej.Przetrawię te dane później,na razie boli mnie głowa, he, he.Dziki możesz napisać skąd ta informacja będzie mi łatwiej. ;)

 

Mod.Janusz---Kolejny raz nie edytujesz postów.

 

Szybko to przetrawiłem,porostu czułem ze to to

Skład nawozu Symfonia Złota

Wpisany przez Ola

 

Wiem że nasza Symfonia złota cieszy się dużą popularnością wśród akwarystów, stąd jesteśmy co dzień zasypywani mailami i przyznam nie mamy już sił i czasu na odpisywanie każdemu z Państwa. Poniżej podam skład naszego produktu z prośbą o poinformowanie o nim Pani kolegów, np. poprzez umieszczenie go na Państwa stronach internetowych. Z góry dziękuję.

 

Skład:

 

B - 0,188

Mn - 0,718

Zn - 0,189

Cu - 0,163

Fe - 1,174

Mo - 0,024

Co - 0,004

O - 35

N - 6

Mg - 10

S - 14

C - 5

H2O (krystaliczna i wilgoć) - 27,5

Bawisz się dziki moim kosztem nie ładnie.masz mnie za idiotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas pytam o ilość składników w danym nawozie

Chciałeś to dostałeś. Czego chcesz więcej? Może skład mikro i makro nawozów Aqua-Artu albo Seachem? A może wszystkie jakie są a Ty sobie wybierzesz? Ciekawe czy masz wszystkie potrzebne pierwiastki i substancje do stworzenia "seachem flourish comprehensive plant suplement".

Bawisz się dziki moim kosztem nie ładnie.masz mnie za idiotę.

Sam się w tym świetle ukazujesz. Nie znasz podstaw i chcesz wejść na bardziej zaawansowany poziom. Pozostaje życzyć powodzenia. Ja temat wyczerpałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wyczerpany. Jeśli jednak ktoś chce jeszcze coś wpisać- ODNOŚNIE ZAPYTANIA W TEMACIE, pisać pw.

Temat zamykam.

 

ps. Wiadomość do Pana bitter'a.

Po pierwsze nie Myszko, bo nie jesteśmy na "Ty", ponadto nie piję drinków od obcych.

Jeszcze jeden taki wpis i uznam go za prowokację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...