Skocz do zawartości

Chore kiryski


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od około 3 miesięcy mam problem z kirysami. Nie dzieje się to, że tak powiem na masową skalę ale co jakiś czas (ostatnio co 1-2 tygodnie) odchodzi mi jeden kirys :/ miałem ich w sumie 5-6 a teraz zostały tylko 2 w tym jeden też już ma symptomy tej choroby.

 

A wygląda to tak, że kirys jest wygięty jak łuk. Żadnych innych zewnętrznych objawów nie zauważyłem. Dzieje się to w ten sposób, że dzień wcześniej jest wszystko ok, a na drugi nagle jest wygięty i tak leży od czasu do czasu zmieniając miejsce.

 

Inne ryby ta choroba nie atakuje. Jedynie kilka miesięcy temu padł mi skalar (prawdopodobnie dziurawiec ale nie jestem pewien) i może tu tkwi przyczyna, choć jak pisałem obecnie ryby wyższych stref wyglądają na zdrowe. Więc może to coś tkwi w podłożu, choć glonojady i helenki też są zdrowe :/

 

Kirysy mają około 3 lat.

Akwarium: 112 l.

Parametry wody w normie (mam testy paskowe) jedynie GH na pograniczu normy ale tak mam od początku akwarium.

Obsada: Skalar, 2 glonojady, 8 neonów, 9 molinezji i 2 kirysy. No i helenki ale nie wiem ile ich tam obecnie jest.

Filtr kaskadowy FZN 2

Podmiany co tydzień około 15-20% zbiornika

 

Wiecie co to może być, bo już nie mam siły na to choróbsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż może to być wiele chorób , zarówno tych związanych z układem nerwowym jak i kostnym. Nie mam pojęcia co może być przyczyną i dlaczego inne ryby nie chorują , ale w wyniku objawów padaczkowych kiedy ciało ryby natychmiastowo się wygnie uszkadza się jej środowisko wewnętrzne np. przebicie płuc czy wątroby. Może to być także spowodowane zaburzeniami układu kostnego np. krzywica. Szkielet może nierównomiernie wzrastać. ( chociaż to raczej długotrwały proces) Polecam sprawdzić czy w pokarmie znajduje się witamina B6 ( która jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania ukł. nerwowego ) oraz witamina D3 ( ukł. kostny) . Gdyby rybki pochodziły od tych samych rodziców, mogłoby to świadczyć także o chorobie genetycznej. Z pewnością nie jest to znana wszystkim choroba. Bo jak widzę nikt nie odpowiada.

 

Gdyby coś to pisz :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dla mnie dziwne jest to, że atakuje tylko kirysy, a inne ryby nie. W dodatku kirysy nie chorują masowo tylko w odstępach czasowych.

 

Został już niestety jeden Kirysek :/ za bardzo nie wiem co mam teraz robić. Nadal nie wiem z czym mam do czynienia więc nie chciałbym kupować nowych. Więc pozostaje mi obserwacja tego ostatniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten sam miot to nie wiem, ale ten sam sklep. Tylko w jednym kupuje, bo mam sprawdzony. Karmie je pokarmem z tropicala SuperTabin B i MiniWafers

Na tych dwóch rodzajach tableteczek do jedzenia to i tak długo żyją jak aż 3 lata.Ciekawi mnie czy w tym okresie choć by raz się wytarły?co raczej rzadko się zdarza przy karmieni sztucznymi pokarmami.Poczytaj o organizmach bentosu rybach tam żerujących.Sugerując się napisem pokarm dla ryb dennych,nie bazuje się na tym że to podstawa wyżywienia tylko jakieś urozmaicenie karmienia.W tych pokarmach ponad 99% składników nie ma nic wspólnego z występowaniem w środowisku tych ryb a 90% w ogóle ze środowiskiem wodnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...