Jump to content

Dojrzewające akwarium i ikra zbrojników w starym malutkim


niuta
 Share

Recommended Posts

Witam, mam problem, bo mamy 4 rybki w malusim akwarium, a dziadek zrobił prezent mojemu dziecku i ( :evil: ) i przyniósł dwa spore zbrojniki. Oczywiście parkę, żeby dzieciak miał radochę. No i dziś rano zerknęłam a na powierzchni coś dużo spienionej wody było, ale dopiero przed chwilą zobaczyłam z przerażeniem, że na szybie w dwóch miejscach jest ikra i nie jestem pewna, czy samica jeszcze nie składa.... :help:

To akwarium jest malusie, bo ma może z 7-10l. nie wiem dokładnie. To był prezent, dlatego musielismy kupić większe, bo ryb szkoda. Do tej pory mieliśmy 2 kiryski i 2 danio, a zbrojników w ogóle nie było w planie, bo nowe akwa ma raptem 60l. Miała być sama drobnica.

Nowe akwarim zalaliśmy 6 grudnia. Od tej pory chodzi cały osprzęt, są roślinki, była dolana woda ze starego i uzdatniacz -koleżanka doradziła.

 

No i teraz wynikł ten problem ze złożoną ikrą... Nie wiem czy nie lepiej przenieść tych 4 małych rybek do nowego akwa, mimo, że jeszcze powinno dojrzewać..? Jak na razie dojrzewa tydzień i 3 dni.

Zbrojniki byłyby spokojnejsze może, bo do tej pory to rozwalały wszystko ;roślinkę jedną wyrwały z podłoża, grzebały w żwirku, muszelki powywracane... bo samej ikry i zrojników wiem, że nie powinnam ruszać. Niestety nie maja w tym małym akwa ani jednej kryjówki, korzenia czy skałki.

 

Co mi radzicie?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co inni by zrobili ale ja bym przniusł rybki.

Ale moze poczekaj do tych 2 tygodni zostało ci jeszcze 4 dni ale nie wiem czy to coś zmienia.

A co do ikry to już raczej nie będziesz miała małych z tego miotu ale nie wiem jak to jest z tą ikrą.

Link to comment
Share on other sites

Zaszłam dziś do sklepu zoologicznego i podpytałam. Facet mi poradził przenieśc na razie danio, a ew. po weekendzie kiryski. Tak tez na razie zrobiłam..

 

A co do ikry, to wcale specjalnie mi nie zależy na potomstwie ;) ale moja mała córa jest wniebowzięta, że jest "mamusią" tych mikrusów.. więc z tego powodu to mnie zmartwiłeś, a powiedz czemu z niej nie będzie rybek?

 

Swoją droga fajne wrażenie obserwować jak danio zwiedzały nowe lokum :)

Link to comment
Share on other sites

a to zgadza się, zbrojników nie miałam zamiaru przenosić :)

Ni w pięć ni w dziewięc mi te zbrojniki, ale po tym co one przeszły to ja się dziwię, że tak od razu ikrę złożyły.

Dziadek kupił je gdzieś z dala od domu. Wiózł je tramwajem -nie wiem jak bardzo przemarzły, czy je pod kurtką trzymał? Potem dwa dni siedziały bez jedzenia w wiaderku u dziadków (zapewne w wodzie prosto z kranu) aż w końcu taksówką zostały przywiezione... Aż mi ich było szkoda, choć byłam wściekła, że mi takie prezenty ktoś robi... :x do tego gdy nowe akwa jeszcze nie gotowe a stare jest jak więzienie... Za to dziecko moje w siódmym niebie! Zakochana w "glonkach" tak, że nie mogła zasnąć... ;)

No i po chyba 3 dniach złożyły ikrę. WIęc jakieś pancerne są te ryby.

 

A jeśli wyklują się maluchy to mi je w zoologiku przyjmą?

Link to comment
Share on other sites

Już potem nie złozyła, wydawało mi się, bo tak się wierciła ;) nie znam się za bardzo, dlatego tak pomyślałam w pierwszej chwili.

Ikry pilnuje samiec, raz jednej kupki, raz drugiej. Ikra jest duża, kiryski zapewne złożyłyby małe jajeczka. Mogę jutro pstryknąć, ale to na pewno ikra zbrojników :) A tak złożyła, bo tam nie ma żadnych zakamarków, korzenia, jamki, nic. Przy tej jednej ikrze jest mocno rozkopany żwirek, jakby sobie chciały wykopać dołek.

Jeszcze wieczorem samica strasznie zaczepiała samca, jakby się chciała wcisnąć pod samca :oops: Myślałam, że chce go wygonić zza filtra, bo tam taki "spokojny kącik" był ;) no i tym się skoczyło podkładanie :lol:

 

Jeszcze mam pytanie a'propos podmiany wody: w tym akwarium raz na tydzień podmieniam, bo niestety szybko się brudzi. Po tych kilku dniach ze zbrojnikami to już w ogóle...

Czy jak zrobię podmianę to ...no nie wiem.. nie zestresują się za bardzo? WIem, że głupie może pytanie :) ale to chyba dla nich wyjątkowy czas..? więc może bardziej wrażliwe są :roll:

Zazwyczaj się nie szczypałam i odciętą buteką po wodzie nabierałam wody, potem w miare delikatnie wlewałam nowej, ale teraz z tym wlewaniem to cienko będzie bo i tak się woda wzruszy mocno. Mam wężyk, więc chyba nim podbiorę brudną wodę.

Link to comment
Share on other sites

Wstaw jutro to zdjęcie,bo jeśli to faktycznie ikra zbrojników,to będzie to nowe doświadczenie dla wielu osób.

A co do podmian wody,to słaby sposób z tą butelką.

Zawsze powinnaś ściągać wodę wężykiem/odmulaczem zbierając przy tym nieczystości z dna i wskazane jest to robić co tydzień.Tym razem poczekaj do wylęgu młodych i dopiero podmień.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz co, niby tak, ale to akwa jest tak wąskie i małe, że pożyczonym odmulaczem nic nie zrobiłam. Kupiłam więc wężyk i tak robiłam, ale strasznie długo to trwało i w sumie syfu to małościągało. NIe mogłam kupić wężyka o szerokim przekroju bo w 5 sekund całą wodę by mi zassał ;)

Odlewałam butlą, czyściłam szyby i to co się wzruszyło przy wlewaniu wciągał filtr i woda była kryształ. Więc całkiem dobrze sprawdzał się mój patent ;) niestety na krótko. Przy nowym akwarium będe używać już odmulacza.

 

Ok, wstawię fotę.

Link to comment
Share on other sites

Obiecane zdjęcia:

1. Samica na przedniej szybie i samiec z tyłu pilnujący ikry, Druga porcja ikry jest lekko zasłonięta roślinką nad ogonem kiryska; też na tylnej szybie

Dołączona grafika

 

2.Wspomniana ikra zbrojników

Dołączona grafika

 

3.trochę ikry w muszelce (tak tak, wiem, że muszli być nie powinno...)

Dołączona grafika

 

4. A tu nowy dom dla całej ferajny, na razie dwa danio:

Dołączona grafika

 

Czemu Zbrojniki robią takie dłuuuugie kuuuupy!? :help::x

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...