Skocz do zawartości

Jakie nawozy do typowo roślinnego?


ariz_ona
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Akwarium małe jak na roślinne (25l), ale mi wystarczy. (Mam jeszcze ogólne 300)

Chcę tam hodować przede wszystkim mech, kilka rodzai, pogestemon erectus, jakiś trawniczek i może kilka krewetek.

Akwarium 25l, filtr aqua clear 20, podłoże (aqua substrate II+) już jest. W drodze jest już oświetlenie DecoLight 2x11w. Będzie bimbrownia. Zastanawiam się nad grzałką, ale w domu zawsze jest ok 24-25 st...

Moje pytanie: Zeby nie przenawozić (jeśli można) i nie dokarmiać glonów, warto dodatkowo wlewać mikro i makro nawozy? typu http://allegro.pl/aquabotanique-planta- ... 62563.html Czy te konkretnie nawozy nie zaszkodzą krewetkom? I ile czasu świecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to ja w ogóle nie wyobrażam sobie akwarium roślinnego bez nawozów i substratu pod żwirek. Substrat swoje właściwości wydziela przez góra 4 miesiące i później chcąc zachować roślinki w dobrej kondycji trzeba wkładać kulki nawozowe. Nawozy w płynie są nieodzowne w prowadzeniu „roślinniaka”. Nie dokarmisz glonów, gdy dobrze to rozegrasz. Odpowiednio dokarmiając roślinki zapewnisz sobie, że to one będę przodowały i glony będą żadnym przeciwnikiem. EasyLife jest dużo tańszy a prawdę powiedziawszy żadnej różnicy nie odczułem zmieniając AquaBotanique na właśnie EasyLife

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki mam dać dowód? Ja mam potwierdzenie u siebie. Mało wymagające rośliny rosną nawet bez substratu wystarczy np. 1 kulka pod korzeń. Roślinki bardziej wymagające mi po prostu padały. Nie wiedziałem, dlaczego. Porada akwarysty ( ponad 20 lat w zawodzie) i się okazało, że substrat JBL działa do 5 miesięcy. Dostałem pałeczki nawozowe i po 4 sztuki pod korzeń roślin wymagających. Dopiero wtedy dały kopa w górę.

 

Natomiast substrat tetry mam w 60 litrach od roku. Już po 3 miesiącach musiałem dawać kulki pod korzenie, bo roślinki marniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Twoje uzasadnienie na temat długości działania jest bardzo kiepskie ponieważ nie za bardzo potwierdzają długość działania tych substratów.

 

 

U mnie z dość wymagającymi roślinami przy oświetleniu 0,6 w/l rosły przez 2 lata bez problemu. Może nie było to bardzo zadowalające pod względem przyrostu na długość ale rosły i były zdrowe, a "jedzenie" brać musiały tylko z podłoża i odchodów rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie utrzymuję roślin, aby rosły trochę. One mają buzować do góry, zachwycać kolorami i być rozłożyste a to w 70% jest zasługa żyznego podłoża bogatego w minerały i substancje odżywcze. Reszta to zasługa płynnych nawozów i odpowiedniego światła. Ja, co miesiąc po przycince wywalam pół wiaderka (25 litrów) liści. Gdy tylko widzę, że roślinki marnieją od razu wiem, że podłoże „wyczerpało” swoje właściwości. Odchody i pokarm nie zapewni roślinom odpowiedniej „diety”, choć też wpływa na nie pozytywnie.

 

Moja wiedza na temat roślin jest ugruntowana przez akwarystę biologa z 20-letnim stażem. Przez taki okres czasu wypróbował już dostatecznie dużo produktów, aby stwierdzić, który jest najlepszy i co na ile wystarcza. Nie obraź się, ale ja bardziej ufam jemu i swojej wiedzy, którą cały czas pogłębiam. Gdy tylko uznam, że akwarium 600 litrów jest godne do pokazania to wstawię fotki i zobaczysz, co to zdrowo odżywione rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, że roślinki marnieją od razu wiem, że podłoże „wyczerpało” swoje właściwości.

Ja się nie mam z tobą zamiaru kłócić ale swoje wiem bo sam sprawdzałem.

 

Rosły powoli bo miały tylko podłoże (rosły, a nie marniały przez całe 2 lata i najwyraźniej podłoże się nie wyczerpało). Bym dał nawozu w płynie to kto wie może by było lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez się nie mam zamiaru kłócić. Ty wiesz swoje ja swoje z tym, że ja nie skazuje roślin na wegetację i nie wierzę w to, że substrat swoje właściwości wydziela ponad 2 lata, bo to jest niemożliwe. 5 miesięcy to już jest szczyt. Rośliny ciągną, ciągną i tak dwa lata? On sam się nie uzupełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to ja Ci zadam takie pytanko. A może inaczej.

 

Kup sobie dwa akwaria. Do jednego daj amazonie do drugiego zwykły substrat.

Zalej to wodą i powsadzaj roślinki. Włącz światło. Po kilku dniach znowu dokup roślinek i je powsadzaj. Możesz coś pozmieniać w układzie roślin. Co się wtedy może stać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się wtedy może stać?

Nie czaje?

No właśnie widać. A czym się różni amazonia od zwykłego substratu? Który produkt jest że tak napisze bardziej "nasączony" substancjami odżywczymi? Zruszaj sobie za bardzo amazonię to od brunatnic się łatwo nie odpędzisz. Zruszaj substrat a wyskoczą ci tak na 20% lekkie kolonie zielenic. Już to sprawdziłem i jak idiota musiałem restart zrobić. Amazonia a zwykły substrat JBL czy tetry to całkowicie różne sprawy. 1 Litr amazoni kosztuje u mnie około 20 zł a 5 kg substratu tetry 38 zł

 

Na amazoni mam teraz 600 litrów akwa. I tutaj mogę być pewny, że roślinki będę dobrze rosły przez 2-3 lata. Zwykły substrat „wyczerpał” się po 3-4 miesiącach i dopiero kulki pomogły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Substrat ma za zadanie podczas startu zbiornika pomagać roślinkom się ukorzenić i czerpać substancje odżywcze. Po 5 miesiącach jego działanie jest minimalne. Roślinki rosły będą, ale powoli. Ja takiego czegoś nie preferuję i większość osób, które znam także. Ja preferuję, aby roślinki rosły szybko i były zdrowe. Wcisnąć kulkę nawozową raz na 2 miesiące mi nie szkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...