Skocz do zawartości

Welonka choroba-szukam w archiwum i nie mogę dopasować HELP


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam na różnych forach i tu też w archiwum, aby przypasować objawy i je zdiagnozować. Nie chciałem niepotrzebnie tworzyć nowego tematu, lecz nie jestem pewien, więc zapytam... Jeśli się powtarzam z tym tematem wybaczcie.

Często przyczyną chorób welonek są nie odpowiednie warunki ich hodowli, za mały zbiornik to się powtarza bardzo często. Nie mam akwarium od roku wiec coś tam troszkę wiem.

 

Oto mój przypadek

 

Około roku temu założyłem kolejne nowe akwarium o pojemności 75 l wielokątne. Akwa obsadzone jest gęsto roślinami, porobiłem w nim kryjówki z korzeni i łupiny kokosu. Filtr eheim bardzo wydajny (lepszy niż potrzeba) grzałka z termoregulacją i temp 23-24 c. Oświetlenie standardowe świetlówki dedykowane do kompletu. Podmieniam wodę co 2-3 tygodnie wraz z odmulaniem i czyszczeniem filtra następnego dnia.

Rybki karmię Ichtio-Vit płatki, Bio-Vit tabletki i larwa ochotki.

 

Skład: 2 welonki, 2 bocje, 1 zbrojnik glonojad, 3 sumiki szkliste, 6 neonków. Trochę namieszane wiem, ale planuje kupno nowego zbiornika i zmianę dotychczasowej obsady.

 

Wodę mierzyłem na samym początku i raczej była miękka, mieszkam w Rzeszowie wiec jakość wody jest zadowalająca. Przy wymianie używam preparatu akwa safe aby dodatkowo polepszyć parametry wody. Niby wszystko ok, i było tak przez cały czas dopóki jedna z moich welonek nie zachorowała. Nie miałem z tym zbiornikiem do tej pory żadnych najmniejszych problemów. Nie wiem w sumie co jej dokładnie jest objawy pasują do wielu chorób.

 

OBJAWY:

Od 3 tygodni welonka pływa mniej, często odpoczywa na dnie - znany objaw.

ale ma apetyt, do karmienia podpływa normalnie. Odchody tej welonki są normalne.

Pływając jednak widzę, że lekko się kołysze.

Ciało ma czyste, łuski zdrowe lecz zauważyłem, że płetwa tylna jest lekko postrzępiona. płetwa grzbietowa - zdrowa.

Rybka już sporo wyrosła to piękny okaz odmiana Oranda czerwony kapturek, szkoda mi więc jej stracić.

Moje pytanie co mam robić? Co to za choroba? Czy nie jest już za późno na pomoc rybce?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za małe akwarium na ta obsadę, za rzadko podmieniasz wodą przy przerybieniu jest to bardzo ważne raz w tygodniu minimum 1/3 zbiornika , przestań karmić ochotką to pokarm ciężkostrawny , możesz zamienić na artemię .

Co do choroby to może być początek martwicy płetw , obserwuj jeżeli będzie się pogłębiać podaj lekarstwa ale w oddzielnym zbiorniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku! co Ty w ogóle piszesz?

 

"Nie mam akwarium od roku wiec coś tam troszkę wiem."

 

Wiesz? nic nie wiesz!

Welonka , zbrojnik i bocja...może jeszcze zbrojnik lamparci i bocja wspaniała co?

Toż to o wiele za małe akwarium.

Jak duży jest zbrojnik?

Najprawdopodobniej welonka została pogryziona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maja_dm dzięki za opinie. Będę go obserwował. Co do zbiornika o pojemności 75 l wiem, że powinien być większy to jest stan przejściowy mam jeszcze akwa o poj 100l ale tu na nie miejsca nie mam. Jest za długie do mojej szafki. Wynajmuje małą kawalerkę. Jak ureguluje swoją sytuację materialną od stycznia (może podwyżka i wynajmę 2 pokojowe mieszkanie) zakupie zbiornik 150 - 200 l taki jak planowałem do tej obsady. Zbrojnik niebieski i bocja wspaniała nie powinny być w akwa o poj 75l wiem, ale to stan przejściowy. Ryby są jeszcze małe ja jak pisałem mam w planie większe akwarium w kuli ich nie trzymam. Proszę więc o doraźną pomoc. Wodę podmieniałem faktycznie za rzadko. W ubiegłym tygodniu odmuliłem dno i podmieniłem 1/3 wody przepłukałem filtr. Dziś również podmienię wodę i odmulę zbiornik. Zastosowałem też 2 dniową głodówkę. Wydaje mi się, że stan welonki się poprawia zaczyna więcej pływać mniej odpoczywa na dnie - to chyba dobrze :mrgreen: ochotkę dziś wymieniłem na solowca. Może welonka borykała się z zatruciem pokarmowym lub podtruła się azotanami. W środę dostanę kasę - premię świąteczną kupię paski i spradzę parametry NO2 i NO3. Wodę będę już pilnował aby stan się nie powtórzył i oby udało się z lepszą kasą i planowanym akwa 200l wówczas miałbym już spokój.

 

Zbrojnik niebieski ma około 8 cm długości

Bocje są już podrośnięte - chodowałem je wcześnej w 100 l mają prawe 10 cm

Welonka już też podrosła ma 10 cm - ta chora

2 welonka teleskop 6cm - zdrowa

czas na nowe akwa może w lutym się uda na razie muszę sobie jakoś poradzić w 75 l i nadmiarem rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze akwarium za małe, dla tych gatunków ryb jakie posiadasz, po drugie każda ryba zwariuje w takim akwa... bo ja tu ledwo kąty dostrzegam :zamieszany: piszesz wielokątne, spoko ale dla mnie to akwa to prawie jak kula. Oczopląsu można dostać. Dodam, że piszesz iż akwarium gęsto obsadzone roślinami? Pytam się więc, gdzie te gęsto obsadzone rosliny? Chyba, że piszesz o "3 roślinkach na krzyż". Nic dziwnego, że ryba kapituluję. Doprowadź obsadę i akwa do porządku, to pogadamy co rybce dolegało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za małe akwarium na ta obsadę, za rzadko podmieniasz wodą przy przerybieniu jest to bardzo ważne raz w tygodniu minimum 1/3 zbiornika , przestań karmić ochotką to pokarm ciężkostrawny , możesz zamienić na artemię .

Co do choroby to może być początek martwicy płetw , obserwuj jeżeli będzie się pogłębiać podaj lekarstwa ale w oddzielnym zbiorniku .

A kto powiedział że ochotka jest ciężko strawna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...