Jump to content

Oświetlenie i inne - Akwa 100l (Potrzebna Pomoc)


kolbus11
 Share

Recommended Posts

Akwarium 100l

 

Dłg - 70 cm

Sz - 35 cm

Wys - 40 cm

 

Rośliny: Tył (Anubias 2 liście około 20 cm wysoki, Rogatek, vallisineria około 50 cm długa)

Przód ( 2 mniejsze anubiasy, przynajmniej na razie mniejsza vallisineria)

Podłoże: Tzw Żwirek Rzeczny

Filtr nie pamiętam jaki ale woda 24/h czyściutka, staram się podmieniać 1-2 w miesiącu oraz odmulać delikatnie dno, napowietrzanie akwarium jest 24/h.

 

Witam.

 

Chciałbym się dowiedzieć od bardziej doświadczonych osób czy w takim akwarium wystarczą 2x świetlówka 20W (dłg 60cm) jedna dająca światło białe przy przedniej szybie i druga niebieska na tylniej a może to za dużo ? oraz ile na dobe mniej więcej oświetlac akwarium (nie mam żadnych ,,folii odblaskowych" żeby zwiększyć światło. Wątpliwości nabrałem po tym jak dziś zauważyłem dziurawy liść anubiasa i białe części rogatka. Mam zamiar nawozić rośliny kulkami gliniano torfowymi, podobno dobre efekty są po ich stosowaniu. Prawda jest taka że mam większe doświadczenie z rybkami niż z roślinami a chcąc mieć fajne akwarium trzeba posiadać wiedzę na temat jednego i drugiego. Zastanawiam sie czy problem z tymi roślinami nie leży w tym że 3 dni temu dopiero je zasadziłem. Czytałem wiele tematów na tym forum zanim założyłem temat jednak nie znalazłem wystarczającej odpowiedzi, a tak przynajmniej do parametrów mojego akwarium. Wracając do anubiasa, ten liść się zregeneruje jak zapewnie dobre warunki czy już go obciąć ?

 

(Jeżeli to zły dział to bardzo przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego, wyżej wymieniłem parę problemów i nie wiedziałem za bardzo gdzie to upchać wszystko)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Światła trochę mało bo to zaledwie 40W na 100l. Mniej wymagajace kryptoporyny czy moczarki dadzą radę ale nie licz na cuda.

 

Po co napowietrzać 24h?? Wystarczy ruch tafli wody i to co wyprodukują ewentualnie rośliny.

 

Wode podmieniaj raz na tydzień około 20 % i będzie ok.

Link to comment
Share on other sites

40W wystarczy do 100l i niezbyt wymagających roślin.

 

Niebieską świetlówkę wymień na normalną flora, aqua lub sun

 

Napowietrzanie niepotrzebne wcale.

 

Podmiany raz w tygodniu 15-20%

 

Przydałoby się podawanie CO2 (np w płynie)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...