Skocz do zawartości

Lampa do nocnego przesiadywania na forum :)


michualex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. w związku z tym, że lampka biurkowa mnie nie satysfakcjonuje chciał bym zrobić sobie coś podwieszonego nad biurkiem.

 

za "obudowe" lampy miał by posłużyć ceownik tylko nie wiem jeszcze jaki szeroki. Byłby podwieszony na linkach.

 

Chciałbym uzyskać porady jakich diod i w jakiej ilości użyć by było to w miarę tanio, ale by spełniało swoje zadanie.

 

Pytanie o barwę. Czy 6500K jest według was bardziej przyjemne dla oczu w nocy niż 3000-4000K? Obecnie mam 6500K i jest jak najbardziej ok.

 

pokój mam wysoki na 2,4m a lampa zawisła by na wysokości 70cm od sufitu. Mniej więcej na wysokości moich oczu jak stoję. (187cm).

Biurko ma szerokość 140cm z czego używam 100cm.

 

Dysponuje dwoma zasilaczami Mean Well RS-25-12

 

Całość chciał bym zamknąć w 100zł. Jest to możliwe?

 

Na wszystkie pytania odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

6500K to barwa najbardziej zbliżona do światła dziennego i jest ona biała im niżej zejdziesz z kelwinami tym bardziej otrzymasz żółte światło i to juz raczej indywidualna kwestia jaki odcień lubisz. Moim zdaniem 6500K będzie ok jeśli dobierzesz sobie odpowiednią ilość diód aby nie było zbyt ciemno ani nie raziło zbyt mocno. Ze względu, że wieszasz to nad głową przydałyby Ci się diody o szerokim kącie świecenia a nie zwykłe punktowe LEDy.

 

Coś w tym rodzaju tylko o odpowieniej barwie:

http://modi.pl/dioda-led-super-flux-bia ... topni.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Halogeny Solux daylight 4700K, świetlówki Philips Graphica Pro 950, lub coś z oferty Grafilite - Soluxy i Grafilite

Moc taka, aby dało się ustawić monitor tak, aby jego biel była takiego samego poziomu jak trzymanej w ręku białej kartki oraz czerń monitora jeszcze nie "świeciła". Generalnie przy monitorach graficznych z IPS i niskim kontrastem, powinno być jasno, nawet bardzo.

 

To na co patrzymy "ustawia" średnicę źrenicy i jeśli będziemy przenosić wzrok pomiędzy otoczeniem a jasnym monitorem będą naprzemienne wrażenia ciemności i oślepienia. A to m.in powoduje zmęczenie oczu.

Właśnie dlatego należy oświetlić tło monitora w zasięgu wzroku, nikt pracując nie kręci głową na boki. Tak naprawdę jednak największy problem jest z ciemnym tłem bezpośrednio wokół monitora, bo z uwagi na zjawisko kontrastu równoczesnego ciemne tło ma wpływ na to, co widzimy na ekranie. Podświetlenie tła, na którym znajduje się monitor eliminuje ten problem.

 

 

Jedno jest pewne - w ciemnym pokoju, tylko przy lampce na biurku jest źle. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...