Skocz do zawartości

[350l] Moje pierwsze małosolne/kolcobrzuchy


Hubertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium narożne 350l 86x86x60h

 

Oświetlenie: 2x30W T8, z takim kupiłem używane akwa i zmienię na coś większego jak zajmę się mangrowcami czerwonymi tj. wiosna 2012.

 

Filtracja:

-Zew. EHEIM Professionel 2 950l/h do akwa max 350l

taki kubełek dostałem razem z akwa, domyślam się że trochę mały

ale puki co musi wystarczyć.

-Wew EHEIM PickUp 570l/h

-Cyrkulator Tetra 1000

 

Wystrój:

-3x korzeń mangrowca

-25kg wapień filipiński

-35 kg piasek kwarcowy

 

Obsada:

-2x Kolcobrzuch Zielony ok. 8 cm dł

-3x Kolcobrzuch Dwuplamy ok. 3-4 cm

-4x Monodactylus argenteus ok. 6cm

w planach babka złota ok. 15 szt

 

Woda:

słonawa ok 1kg soli do akwa morskiego na 100l wody

ph 8-8,5

 

Akwa stało zalane ok 2 tyg po czym musiałem przenieść moje dwa kolcobrzunie zielone do niego, bo kupca znalazłem na mój stary zbiornik.

W piątek dokupiłem 3 biocellatusy i 4 monodactylusy. Małe kolcobrzuchy jak poczują żarło to nawet 2x większe od nich zielone boją się podpływać Monodactylusy wpadają stadem na pełnej prędkości w miejsce gdzie najwięcej jedzonka, wybierają najlepsze kąski i znikają,akcja trwa jakieś 2 sec. Rybki dostają tylko żywy pokarm, ochotka, wazonkowiec, larwy komara, krewetki pokarmowe(podobno bałtyckie), krewetki i ślimaki z mojej hodowli, młode gupiki, od czasu do czasu jakiegoś raczka jak tanio znajdę.

 

Z chęcią wymienię doświadczenia z kimś kto hoduje ryby słonawowodne,estuariowe.

 

Wszelkie uwagi, porady, wskazówki mile widziane

Pozdrawiam

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Kolce się pochowały

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Monodactylusy- wiecznie w ruchu

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Brzunie dwuplame

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Karmnik dla kolców 30l

 

Jak znajdę chwilę to w tygodniu wrzucę foty kolców zielnoych, pochowały mi się a że po kolacji to nawet na jedzenie nie dały się zwabić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę doleję ale czekam aż przesyłka z solą dojdzie. Ny tył planuję wrzucić 10 mangrowców czerwonych więc zostawiłem trochę miejsca żeby potem nie robić zbyt dużego przemeblowania. Ciężko zrobić fajne ujęcie w narożnym profilowanym. Ryby mają dużo kryjówek, cały dół jest jak labirynt, niestety tego nie widać na foto.

 

No i tył jest słabo doświetlony ale niedługo dokleję jakąś świetlówkę plus odbłyśniki na przód bo dostałem pokrywę bez.

 

Hodował/hoduje ktoś z tego forum kolcobrzuchy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te sztuczne to warunek mojej kobiety. Uwierz mi że mi się nie podobają :) Cieszę się że stanęło na tych roślinkach, wcześniej miała być skrzynia ze skarbami która puszcza bąbelki ( w moim przyszłym morskim przechodzę obecnie tą samą walkę :) ) Chciałem tylko korzenie mangrowca plus wapienie ale... Na wiosnę będę zamawiał nasiona mangrowca czerwonego, wywalę wtedy te sztuczne zielska, zdejmę pokrywę, obniżę poziom wody i będzie piknie. Naczytałem się trochę i niestety żadna roślinka nie przetrwa przy zasoleniu 1/3 morskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wcześniej hodowałeś kolcobrzuchy ? Z tego co wiem ryby bardzo ciekawe , raczej nie tolerują innych ryb , ale tylko jak są dorosłe . Kolcobrzuch zielony dorasta do 17 cm i może być napastliwy dla innych ryb , zjada małże , ślimaki , krewetki . Pokarm żywy , ciekawi mnie czy mrożonki też w stadium dorosłym bo młode jedzą mrożonki , koleżanka ma 1 zielonego w 350 l , każde przestawienie choćby 1 kamienia jest dla niego niezłą frajdą , ogólnie mądre ryby , ciekawi mnie jak rozwinie się ten wątek , bo nie słyszałam żeby ktoś trzymał kolcobrzuchy z innymi rybami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa kolce zielone mam od ok 1,5 roku. Ryby bardzo ciekawe :) Jak narazie tolerują wszystkie ryby powyżej ok 4 cm, mniejsze raczej traktują jako pokarm lecz nie wszystkie, czasami dziabnie z ciekawości (tak mi się wydaje). Kolce zielone mają obecnie ok 8 cm, dwuplame ok 4 cm, monodactylusy ok 6cm ale one są w innej lidze jeśli chodzi o prędkość :) Jedyna agresja jaką u nich zaobserwowałem ( pomijam małe rybki )to czasami podszczypują się przy karmieniu. Nie robią sobie żadnej krzywdy, zero blizn, ran czy poobgryzanych płetw.

Wydaje mi że reagują na barwę, wszystko co czerwone jest nr. 1 na liście rzeczy do zjedzenia :) W starym akwa ( minimalne zasolenie ok. 1 łyżka soli na 15l wiaderko wody ) gdzie trzymałem 2 kolce zielone pływały gupiki, z racji tego że szybko się mnożą robiły jako producenci taniego białka w postaci młodych. Za duże gupiki kolce się nie brały, totalna olewka oprócz samców z czerwonym/pomarańczowym kolorem( szybko znikały). To samo tyczy się krewetek, karmie żywymi krewetkami z akwarystyka ( krewetki pokarmowe ok. 15 szt za 2zł ) i krewetkami RC z własnej hodowli. Już parę razy wpuszczałem całe opakowanie pokarmowych plus jedna/dwie RC na raz i obydwa kolce rzucały się na RC. Nawet jak kolce są najedzone to RC nie odpuszczą a pokarmowe mogą im chodzić po głowie i nic. Ze ślimakami tak samo, film ze starego akwa:

 

 

to ich ulubiony gatunek, nazwy nie znam. Kupiłem kiedyś 5 szt w sklepie ( chyba pod nazwą pink ślimak ) strasznie szybko się rozmnożyły i po kilku dniach cały krzak microsorium był w kokonach. Obecnie daje im żółte ampularie ok 0.5-1 cm i nie zajadają się nimi tak jak "pinkami". Podpłynie, obejrzy, skubnie raz i olewka.

Oprócz tego dostają ochotkę, wazonkowca, wodzień, dużą artemie jak jest. Z mrożonek tylko omułki mrożone. Kiedyś kupiłem paczkę mroż. krewetek koktajlowych ale nie chciały tego u mnie jeść.

Ryby na ogół uważane są za powolne ale jak przyszło mi je odłowić ze starego zbiornika to zamieniły się w torpedy :)

 

Najnowszy film z karmienia kolców ( parę wcześniejszych scen wyciąłem żeby kogoś nie urazić ) polecam wysoką jakość, na początku trochę przycina :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolcobrzuch zielony dorasta do 10cm nie do 17cm.

Kolcobrzuchy dwuplame trzymamy w słodkiej wodzie nie słonej(kolcobrzuchy zielone można trzymać w wodzie słonej i słodkiej)

Masz W akwarium wapień, a kolcobrzuchy pływają w wodach pd-wsch Azji w wodzie o odczynie obojętnym 7 i miękkiej do średnio twardej

4 - 12*n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Skąd masz takie informacje? Wpisz w googlach Kolcobrzuch zielony i poczytaj. Np. pierwsza strona, rozmiar do 16 cm, pochodzenie "Występuje on w wodach Indii, Cejlonu, Birmy, Tajlandii, Półwyspu Malajskiego, Wysp Sundajskich i Filipin". Niestety dużo jest rozbieżnych info o kolcach ale niektóre dane w każdym źródle się powtarzają. Dwuplame z tego co się orientuję to też ryby estuariowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...