Skocz do zawartości

Co jest!?


Mr.Kurczak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedz mi, jak silny prąd wody masz w akwarium? Domyślam się, że te nitki, to krasnorosty. Jeśli filtr idzie na maxa i prąd jest silny to idealne warunki aby się rozwijały. Wolałabym jednak zobaczyć zdjęcie.

Dlaczego nie nawozisz? Rośliny bez "pokarmu" w postaci nawozów nie rosną i przegrywają z glonami w wyścigu po resztki "pokarmu" w wodzie. Zacznij nawozić, zmniejsz prąd wody, duże krasnale usuń mechanicznie (wytnij najbardziej zajęte rośliny).

To na razie tyle. Czekam na zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fluval 104 z deszczownią.

Filtr chodzi na maxa,tzn 480l/h.

Jak nawoziłem to miałem taki wysyp glonów (przy prawidłowym dawkowaniu), że wszystkie rośliny obrosły tym że już nic nie dało się zrobić,musiałem wyrzucić.

Niedawno postawiłem baniak od nowa.

Ale zapowiada się na taki sam efekt co poprzednio=wycinka wszystkiego.

 

1.Zdjęcie przedstawia zagloniałe rotale.

2.Zdjęcie przedstawia okazałe glony porastające limnophilie.

3.Zdjęcie przedstawia mój baniaczek obrośnięty glonami.

-niebieskie pole u góry to deszczownia,reszta pól to obszary najbardziej zagloniałe

 

Rogatek i moczarka ,najbardziej po bokach wg nie tknięta przez glony.

Jeśli miałbym wycinać najbardziej porośnięte części roślin musiałbym wszystko wyrzucić...

Teraz się jeszcze przypatrzyłem to widzę okrzemki na przedniej szybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co w tej sytuacji powinienem zrobić aby w ogóle pozbyć się glonów?

Obniżyć przepływ wody i...?

Daj spokój z przepływem skoro masz deszczownie.Na początek żelazo (ferro aktiv) plus potas (siarczan potasu) nie dawaj saletry potasowej przy tych azotanach,braku fosforanów nie podejrzewam (choćby dlatego że azotu i fosforu jest mnogo w pokarmie dla ryb). Jeśli rośliny nie ruszą intensywnie niestety trzeba kupić testy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno pomóc ta symfonia jest uzupełniona o (potas ,żelazo). Na fotce widać że masz "łatwe"rośliny,zresztą to rośliny szybko rosnące,wymagają odmładzania i cięcia.Zasadą też jest że rośliny o czerwonawych liściach wymagają więcej żelaza.

Wzrost roślin zawsze limituje wyczerpanie któregoś składnika i wtedy przewagę mają glony.Symfonia nie zawiera azotu,fosforu,węgla.Jeśli po jakimś czasie rośliny przystopują to szukaj powodów w niedostatku tych parametrów,do objętościowo zbyt dużej " masy zielonej" ograniczającej warunki świetlne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz to nitki - i tu chodzi na pewno o zachwiana proporcje NO3/PO4. Bez nawożenia masz NO3=25 - to bardzo dużo, nie przekarmiasz ryb?

Zmierz poziom PO4. idealne warunki to stosunek NO3:PO4 jak 10:1

 

Druga rzecz to wygląd roślin. I jak już wcześniej napisano - zacznij podawać Potas i Żelazo, rób podmiany - przy tym poziomie NO3 co tydzień 25-30% wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:P

 

Napisze coś na temat powstawania glonów

 

Problem

 

1. Zielenice

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTH1a_FRQTL0CCVMSe3k9MPiVHvOlLhPuAlt5iS0xbJifi3Jzu2kg

 

Osadzają się na szybach lub liściach jako małe, zielone punkty lub też mają postać zielonych glonów nitkowych.

 

Przyczyna

 

- W ustabilizowanym akwarium: nadmierne stężenie produktów przemiany materii.

 

Rozwiązanie

 

- Używać nawozów makro, mikro, easy life easycarbo, regularna, częściowa podmiana wody po tym można podać easy life easycarbo

 

Rozwiązanie

 

Filtr kubełkowy jako biolog turbo filtr 1000 l/h jako mechanik z napowietrzaniem wody

 

2. Cyjanobakterie (sinice)

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTat725_cMW8_p1Qf5kHhhQhkTA4ga0jH96FzIC7EtzWo1qWJXong

 

Tworzą ciemno- i błękitnozielony nalot na podłożu, elementach dekoracyjnych i roślinach. Wydzielają trujące substancje, które w większym stężeniu mogą być szkodliwe dla ryb i roślin.

 

Przyczyna

 

- Zbyt słaba cyrkulacja wody lub przenawożone podłoże.

 

Rozwiązanie

 

- Używać kulek nawozowych raz na miesiąc, regularna, częściowa podmiana wody z easy life easycarbo

- używać filtrów 24h na dobę

 

3. Brunatne naloty

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRArlrdOsYwASmUzpRj1nPn2hjXdURhEBQ12IUA4HeBaEbGfgdg

 

Pojawianie się okrzemek, które mogą pokrywać podłoże i szyby akwarium brunatnym nalotem.

 

Przyczyna

 

- Zbyt duże stężenie niektórych składników chemicznych w wodzie np. azotynów

- Zbyt duże lub niewłaściwe oświetlanie

- Wartość ph powyżej 7,5

 

Rozwiązanie

 

- Używać nawozów makro, mikro, easy life easycarbo

- Regularnie wymieniać świetlówki, sprawdzać moc oświetlenia, oświetlać 12-13h/dobę.

- Zastosować testy ph/kh np. tetry

- Zwalczać glony za pomocą (ja robiłem to tak chore liski wywalałem)

 

4. Glony pędzelkowate

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT4NFuY2rnaChFGaw3l2KJ3196Ok6T0TNYe5z7iCdqm-2RbJPqk3g

 

Należą do krasnorostów. Osadzają się przede wszystkim na liściach roślin.

Są bardzo trudne do zwalczania. Porażone liście giną, gdy glon silniej się rozmnoży.

 

Przyczyna

 

- Zbyt duże stężenie produktów przemiany materii w wodzie

- Twardość węglowa powyżej 15 n

- Niedobór co2

 

Rozwiązanie

 

- Używać easy life easycarbo

- Testy na ph/kh np. tetry

- Regularna podmiana wody

 

Mam nadzieje ze to się przyda każdemu.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz to nitki - i tu chodzi na pewno o zachwiana proporcje NO3/PO4. Bez nawożenia masz NO3=25 - to bardzo dużo, nie przekarmiasz ryb?

Zmierz poziom PO4. idealne warunki to stosunek NO3:PO4 jak 10:1

 

Druga rzecz to wygląd roślin. I jak już wcześniej napisano - zacznij podawać Potas i Żelazo, rób podmiany - przy tym poziomie NO3 co tydzień 25-30% wody.

To wszystko prawda.

Trzeba jednak pamiętać że to azotany i fosforany (można czytać ścieki komunalne) są odpowiedzialne za eutrofizację wód naturalnych.Hodowcy ryb skupiają uwagę na ich usuwaniu,co innego "ogrodnicy" akwaria holenderskie.Test na fosforany możesz zrobić przy trzymaniu ryb PO4 nie powinno przekraczać 1 mg/l optymalne(0,75).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...