Jump to content

mam problem i szukam porady


skifbaca
 Share

Recommended Posts

Witam . 5 dni tamu zrobiłem gruntowne sprzątanie w moim akwarium ( 112l) : zlałem i zostawiłem 3 wiadra starej wody , wyrzuciłem piasek który miałem ( według zaleceń z książki Akwarium słodkowodne), wypłukałem żwir (część uzupełmiłem wypłukanym nowym ), następnie włożyłem polecony mi w sklepie tzw podkład pod rośliny i zasypałem dno żwirem wlałem te 3 wiadra starej wody( 9 resztę oczywiście wylałem ) uzupełniłem wodą z uzdatniaczem którą trzymałem przez 24 godz. - trochę mi brakło więc uzupełniłem świeżą z kranu z dolanym uzdatniaczem ( ok. 8 l). Wstawiłem filtr wewnętrzny ponieważ musiałem poczekać na paczkę z nowymi zaworami do kubła tetry 600.

Po 3 dniach wymieniłem wewnętrzny na kubeł który został wcześniej wypłukany w starej wodzie , wymieniony został wkład 9 niebieskie granulki zamiast węgla ( były poprzednio ) oraz część czarnych plastikowych kulek zamieniłem na ceramikę ( białe rurki ?) Jaki jest tego efekt - jeszcze gdy był filtr wewnętrzny padły mi 2 neonki + rozbora , po wymianie na kubeł leci mi już wszystko : skalary , kiryśnik , barwinki czerw., danio , reszta neonek . Akwarium miałem ok. 3 lata , filtr kubełkowy od ok 2 lat , woda podmieniana co 3 tyg. po dwa wiadra z uzdatniaczem odstana przez 24 godz. nigdy nie miałem takich problemów ...

Link to comment
Share on other sites

Z tego co rozumiem to z poprzedniego akwa miałeś tylko 3 wiadra wody. Reszta - czyli piach, filtr, woda - wszytko było świeże. Jeżeli dobrze rozumuję to te akwa startowało jak zupełnie świeże, a ty wrzuciłeś do niego pełną obsadę. Sprawdź parametry wody, nawet zwykłym paskowym. Może i będzie przekłamanie, ale orientacyjnie będziesz wiedział jakie masz NO3

Link to comment
Share on other sites

Ktoś chyba Troszke się rozpędziłeś z tym no3!

Akwarium tak jak Ktoś pisał jest świeże, za świeże aby wpuścić ryby. Jak możesz to jak najwięcej wody podmieniaj ze starego akwarium. Błędem było odłączenie starego filtra i uruchomieniem nowego-jałowego. W takich wypadkach jak się zmienia filtr należy przez pewien okres używać dwóch filtrów lub przełożyć wkłady.

Ktoś kłania się u ciebie cykl azotowy! W nowym akwarium no3 będzie na bardzo małym poziomie lub nawet nie wykrywalne. Zato ''amoniaku'' będzie dużo za dużo:)

To jest prawdopodobnie przyczyna twoich problemów.

Link to comment
Share on other sites

Piach wywaliłem bo już zrobił się prawie czarny , został stary żwir ale go wypłukałem niestety w kranówce i dodałem świerzego, a co do filtra to też musialem wtawić stary wewnętrzny bo nie mogłem podłaczyć kubła - rozleciały mi się zaczepy od zaworów ... Możę wyjdę na blondynke ale nie łapię tematu z azotem.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za linka , przeczytałem i dowiedziałem się jak dałem d...y.Pozdrawiam

 

Radzę przeczytać regulamin forum i uważać, co się pisze.

 

ps. Blondynka wytłumaczyłaby zasadę obiegu azotu :zamieszany: , ale dostałeś już wszystko co trzeba w poście powyżej.

mod. SzaraMysz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...