Jump to content

mam problem i szukam porady

skifbaca
 Share

Recommended Posts

Witam . 5 dni tamu zrobiłem gruntowne sprzątanie w moim akwarium ( 112l) : zlałem i zostawiłem 3 wiadra starej wody , wyrzuciłem piasek który miałem ( według zaleceń z książki Akwarium słodkowodne), wypłukałem żwir (część uzupełmiłem wypłukanym nowym ), następnie włożyłem polecony mi w sklepie tzw podkład pod rośliny i zasypałem dno żwirem wlałem te 3 wiadra starej wody( 9 resztę oczywiście wylałem ) uzupełniłem wodą z uzdatniaczem którą trzymałem przez 24 godz. - trochę mi brakło więc uzupełniłem świeżą z kranu z dolanym uzdatniaczem ( ok. 8 l). Wstawiłem filtr wewnętrzny ponieważ musiałem poczekać na paczkę z nowymi zaworami do kubła tetry 600.

Po 3 dniach wymieniłem wewnętrzny na kubeł który został wcześniej wypłukany w starej wodzie , wymieniony został wkład 9 niebieskie granulki zamiast węgla ( były poprzednio ) oraz część czarnych plastikowych kulek zamieniłem na ceramikę ( białe rurki ?) Jaki jest tego efekt - jeszcze gdy był filtr wewnętrzny padły mi 2 neonki + rozbora , po wymianie na kubeł leci mi już wszystko : skalary , kiryśnik , barwinki czerw., danio , reszta neonek . Akwarium miałem ok. 3 lata , filtr kubełkowy od ok 2 lat , woda podmieniana co 3 tyg. po dwa wiadra z uzdatniaczem odstana przez 24 godz. nigdy nie miałem takich problemów ...

Z tego co rozumiem to z poprzedniego akwa miałeś tylko 3 wiadra wody. Reszta - czyli piach, filtr, woda - wszytko było świeże. Jeżeli dobrze rozumuję to te akwa startowało jak zupełnie świeże, a ty wrzuciłeś do niego pełną obsadę. Sprawdź parametry wody, nawet zwykłym paskowym. Może i będzie przekłamanie, ale orientacyjnie będziesz wiedział jakie masz NO3

Ktoś chyba Troszke się rozpędziłeś z tym no3!

Akwarium tak jak Ktoś pisał jest świeże, za świeże aby wpuścić ryby. Jak możesz to jak najwięcej wody podmieniaj ze starego akwarium. Błędem było odłączenie starego filtra i uruchomieniem nowego-jałowego. W takich wypadkach jak się zmienia filtr należy przez pewien okres używać dwóch filtrów lub przełożyć wkłady.

Ktoś kłania się u ciebie cykl azotowy! W nowym akwarium no3 będzie na bardzo małym poziomie lub nawet nie wykrywalne. Zato ''amoniaku'' będzie dużo za dużo:)

To jest prawdopodobnie przyczyna twoich problemów.

Piach wywaliłem bo już zrobił się prawie czarny , został stary żwir ale go wypłukałem niestety w kranówce i dodałem świerzego, a co do filtra to też musialem wtawić stary wewnętrzny bo nie mogłem podłaczyć kubła - rozleciały mi się zaczepy od zaworów ... Możę wyjdę na blondynke ale nie łapię tematu z azotem.

Dzięki za linka , przeczytałem i dowiedziałem się jak dałem d...y.Pozdrawiam

Radzę przeczytać regulamin forum i uważać, co się pisze.

ps. Blondynka wytłumaczyłaby zasadę obiegu azotu :zamieszany: , ale dostałeś już wszystko co trzeba w poście powyżej.

mod. SzaraMysz