Jump to content

Obsada 60l. Proszę o pomoc!

Roseven
 Share

Recommended Posts

Witam. Szykuję się do założenia swojego pierwszego akwarium o pojemności 60l. Podobają mi się rybki: gupiki, kiryski spiżowe, neonki innesa, otoski, razbory galaxy i platki. Chciałabym się dowiedzieć które z tych rybek mogą żyć ze sobą w akwarium wielogatunkowym. Bardzo bym prosiła o podanie proponowanej obsady składającej się z tych rybek i w jakich ilościach mogłyby się one znajdować w moim akwarium. Dodam jeszcze, że nie zależy mi na rozmnażaniu rybek więc jeśli chodzi np. o głupiki przewiduje tylko samce.

A mogłabym mieć taką obsadę? :

1x Bojownik Syjamski (samiec)

4X Gupik (samce)

6x Kirysek spiżowy

8x Neon Innesa

Jeśli tak to interesuje mnie czy ilość wybranych rybek jest dobra lub czy mogę jeszcze jakieś dodać i jaką powinnam utrzymywać temperaturę w tym akwarium.

Akwarium ma wymiary 60x30x35. A chciałam się jeszcze zapytać o roślinność. Czy są jakieś rośliny które urosną mi przy standardowym świetle w pokrywie czyli 1x15W?? Ewentualnie jakie to będą (chodzi głównie o takie mało wymagające).

A mogłabym mieć taką obsadę? :

1x Bojownik Syjamski (samiec)

4X Gupik (samce)

6x Kirysek spiżowy

8x Neon Innesa

Jeśli tak to interesuje mnie czy ilość wybranych rybek jest dobra lub czy mogę jeszcze jakieś dodać i jaką powinnam utrzymywać temperaturę w tym akwarium.

Może zamiast kirysków otoski max.8 szt. małe rybki rosną do 5,5 cm

Ty decydyjesz zastanów sie :D

No dobrze. Brałam już wcześniej pod uwagę otoski więc mogą być. Ale czytałam na kilku forach, że mogę mieć problemy z bojownikiem i neonami lub gupikami (chodzi o podgryzanie się). Czy więc mogłabym je zamienić na zmienniki czerwonouste lub razbory klinowe? Niby w zoologicznym bojownik pływał razem z gupikami i nic z nimi nie było.

Nie radze łączyć gupików i bojowników. Zazwyczaj bojownik jest wobec nich obojętny, ale jak mu się cos nie spodoba to udziabie.

1x bojownik lub 4+6x gupik pawie oczko

10-15x razbora klinowa/r. espei/zwinnik jarzeniec/prystelka/n. czarny/n. simulans/n. innesa/bystrzyk ozdobny/b. barwny/tęczanka wernera

6x otosek

6x kirysek panda/pigmej (nie spiżowy!)

Dziękuję. Sądzę, że z obsadą dam już sobie radę. Chciałabym jeszcze zapytać o roślinność. W standardowej pokrywie dla 60l jest żarówka o mocy 15W, a z tego co już wyczytałam dla roślin jest to za mało. Niestety na przeróbkę pokrywy nie mam funduszy i musi to trochę poczekać. Stąd więc moje pytanie. Jakie roślinki dałyby radę przetrwać z takim lichym oświetleniem? I proszę jeśli to możliwe o podanie przykładowej ilości w jakiej musiałabym te roślinki zakupić (chodzi o ilość koszyczków bo w takiej formie są dostępne roślinki u mnie w zoologicznym). I mam jeszcze kolejne pytanie. Czytałam że dla kirysków potrzebne jest gładkie podłoże o które nie pokaleczą sobie wąsów. Na innych forach i w innych tematach ludzie polecają piasek. Czy jest jednak jakaś inna opcja? Nie chciałabym piasku z uwagi na to, że trudniejsze jest utrzymanie go w czystości.

Możesz dać drobniutki żwirek naturalny.

Z roślin , bezpośrednio pod żarówką mogą rosnąć bacopy, nadwódka wielonasienna, rogatek, w mniej doświetlonych miejscach nurzaniec, kryptokoryny(wybieraj niższe), anubias, mchy, wątrobowce, microsoria.