Skocz do zawartości

Akwarium 200L - proszę o rady


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w temacie akwarystycznym jestem laikiem i proszę o pomoc :)

Tydzień temu założyłam akwarium 200L, wymiary 100x50x40. Podłoże warstwowe, na spodzie piasek (zalany odżywką do roślin - nie pamiętam nazwy...), wyżej nieco grubszy piasek, wyżej żwirek średniej grubości, na samej górze żwirek nieco większy ale w małej ilości, wrzucony dla efektu kamyczków. Rośliny sztuk 6 (nazw nie pamiętam, ale jeśli to ważne to spróbuję je odnaleźć na necie), zatopiony statek, gliniany wazonik oraz kilka muszli (nie jestem pewna czy nie zaszkodzą rybkom), korzeń.

Mam w nim 2 grzałki 150W, jeden filtr Turbo Filter 650 (Aquael), napowietrzacz.

Mam w nim już 2 glonojady (chyba glonojady niebieskie) - pozostałość po starym akwarium.

 

Na razie czekam aż woda się ustabilizuje, nie zakupiłam jeszcze zestawu potrzebnych mierników wody, ale może uda się kupić w weekend.

Nieco mnie martwi że woda jest jeszcze nieco mętna, jedna roślinka zaczyna dziwnie wyglądać - proszę o poradę jakie testy mam zrobić i jak złe wartości wody korygować.

Czy taki filtr jaki mam będzie wystarczający? Czy mam zainwestować w coś innego lub ew. w drugi filtr?

 

Kolejną rzeczą jest to jakie rybki mam zamiar tam umieścić i tu również proszę o pomoc.

Wykombinowałam sobie taki zestaw:

- gurami plamiste (1+3)

- gurami mozaikowe (1+3)

- molinezja (6 szt)

- neonki lub danio (30 szt)

- kiryski (6 szt.)

 

Taki zestaw wydaje mi się dość ładny wizualnie, niestety nie wiem co i jak z agresywnością rybek i czy w ogóle taki zestaw do siebie pasuje.

 

Będę wdzięczna za wszelkie rady i pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku:)

 

"Podłoże warstwowe, na spodzie piasek (zalany odżywką do roślin - nie pamiętam nazwy...), wyżej nieco grubszy piasek, wyżej żwirek średniej grubości, na samej górze żwirek nieco większy ale w małej ilości, wrzucony dla efektu kamyczków" -

 

Przy odmulaniu będzie sajgon i się wszystko wymiesza.

 

"Rośliny sztuk 6 (nazw nie pamiętam, ale jeśli to ważne to spróbuję je odnaleźć na necie)" -

 

Poznaj nazwy bo nie wiemy jakie masz oświetlenie, a przy słabym rośliny wymagające będą słabo rosły..czyt. padną.

 

"zatopiony statek, gliniany wazonik oraz kilka muszli" -

 

Wywal, statek jest bleee, nie pasuje, wywal:) wazonik? a widziałaś kiedyś w naturalnym środowisku rybek wazonik?:) muszle zatwardzają wodę...więc papapapa:)

 

To że woda jest mętna to w okresie dojrzewania norma... A tak w ogóle to kiedy akwa zalałaś że tam już rybcie pływają?

 

 

"jeden filtr Turbo Filter 650" - mało, z tego co wiem to ma ok 650l/h, u Ciebie proponował bym aby było ok 1000l/h.

Więc zmień, dodaj, co tam uważasz.

 

 

"napowietrzacz"- przy odpowiednim ustawieniu filtra sam filtr, ruch tafli wody wystarczy, aby odpowiednio napowietrzyć wodę. Jak wiesz rośliny czerpią z Co2 a bąbelki z napowietrzacza wytrącają CO2.

 

Co do testów to są rożne. Kropelkowe paskowe itp. Ja osobiście nie używam... ale podobno kropelkowe są znacznie lepsze... dostaniesz w każdym akwarystyku.

 

Co do obsady to wydaje mi się, że 30 danio to dużo bo to strasznie ruchliwa ryba... ale... mogę się mylić. Napewno ktoś Ci odpowiednio doradzi co do obsady:) Z resztą załóż temat w "obsady zbiorników". tam ludzie Ci pomogą. Tylko podaj wszystkie dane dotyczące akwa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki nie pływają, są tylko 2 glonojady z poprzedniego akwarium, przecież ich nie wywalę.

 

Oświetlenie myślę że jest dobre, bo kupiłam świetlówkę taką specjalną do roślin, więc jedna jest zwykła druga na roślinki.

 

Statek - mi się podoba, nie pytam o rady co do wyglądu tylko co szkodzi a co nie.

 

Gliniany wazonik kupiłam w sklepie akwarystycznym - pasuje do całości aranżacji, ale czy będzie szkodził czy nie?

 

Muszle wyciągnę w takim razie.

 

A jakieś spostrzeżenia co do rodzaju filtra, czy ew. jakiejś już sprawdzonej firmy etc?

 

Nic nie wyczytałam nigdzie o wytrącaniu co2 przez napowietrzacz, czyli jak napowietrzać to tylko filtrem?

 

Obsada - cały czas nad nią myślę i to mnie najbardziej interesuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Rybki nie pływają, są tylko 2 glonojady"-a to one latają?

Więc zapewne nie chciałabyś aby zbrojniki sobie umarły? Rybki w świeżym akwarium z wodą prost z kranu raczej nie pociągną długo:(

Oki statek Ci się podoba:) Niech zostanie, lecz nie zdziwiłbym się gdyby podtruwał wodę i...wiesz co dalej.

 

W akwarystykach mają takie piękne cudeńka, lecz pomyśl.... im chodzi aby na Tobie zarobić. Jak zapytasz się czy np. Pielęgnica Pawiooka może pływać w Twoim zbiorniku to w 99,9% powiedzą Ci że oczywiście a nawet 6szt:/ (dla pary tej rybki to min 450l).

Co do filtra możesz dokupić drugi o podobnych parametrach.

Ewentualnie kaskadę jakąś np. FZN-3

Bądz typowy kubełek np. JBL'a z przepływem ok 1000l/h

 

Wracając do obsady...to załóż temat tam gdzie mówiłem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeoczyłam radę gdzie mam zapytać o obsadę, dziękuję zaraz tam napiszę :)

 

Zapomniałam jeszcze dodać że użyłam Aqua Safe na początku, specjalnie pod te glonojady. Są w akwarium już prawie tydzień i wyglądają lepiej niż wyglądały na początku... Nie wiem, może to oznaka choroby?

 

Mam nadzieję że z tym statkiem się jednak mylisz i nie będzie nic podtruwał, samo akwarium bez bajerów nie podoba się dziecku, więc dlatego tak się upieram :)

 

Idę popisać coś w dziale z obsadą, ale w dalszym ciągu proszę o jakieś informacje które na początku mogą mi się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"Rybki nie pływają, są tylko 2 glonojady"-a to one latają?

Więc zapewne nie chciałabyś aby zbrojniki sobie umarły? Rybki w świeżym akwarium z wodą prost z kranu raczej nie pociągną długo:(

 

Witam ponownie,

postanowiłam napisać co z moimi zbrojnikami...

 

Następnego dnia dokupiłam zbrojnika samca i dziś mam jakieś 30 szt. maluchów...

 

Widać świeża woda nie zawsze jest taka zła jak ją malują ;)

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...