Skocz do zawartości

Drobny piasek - pytania


Jowisz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zrobieniem malawi, jak wiadomo podłoże to bardzo drobny biały piasek kwarcowy.. I tu do was pytanka:

-Czy filtr nie będzie podrywał piasku?

-Czy jak będe odmulał to nie będe wciągał piasku?

-Odchody ryb zostają na piasku czy dostają się pod między ziarenka i ich nie widac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie będzie.

2. Dobrym odmulaczem nie wciągniesz piasku. Osobiście polecam odmulacz SERA, który wygląda jak 30 cm tuba na końcu z rurką. To zwykły odmulacz, nie na pompkę czy baterie. Jeśli ciut się dostanie do wiadra z wodą to wylewając wodę piasek zostawisz na dnie i wrzucisz znów do akwarium.

3. Część syfu zostaje na górze a część spada na dół zanieczyszczając piasek (sinienie przy dnie). Świderki i dobry odmulacz załatwiają sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli dysze wylotowe filtrów nie będą skierowane bezpośrednio w piasek będzie OK,

2. Odmulać będziesz...ostrożnie :) Przy prawidłowej cyrkulacji kupska powinny zbierać się w "stałych" miejscach i stamtąd je ściągasz. Przy piasku nie ryjesz końcówką odmulacza w podłożu tylko delikatnie operujesz nad nim, coś kosztem czegoś, trudno. Ja odmulam zwykłym wężem o średnicy 12mm założonym na 60cm rurkę z tworzywa - sprawdza się doskonale, ew. zassany piasek wrzucam ponownie,

3. Odchody będą na wierzchu a filtr powinien je "zagonić" w miejsca wym. pkt. 1. Świderki polecam jak najbardziej, ciekawe czy smakują pyszczakom? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się takim jak piszesz Jowiszu źle odmulało piasek. Niestety przy paletkach, zbrojnikach i kiryskach kup było sporo i większość lądowała w piachu a nie zalegała grzecznie w jednym miejscu czekając na odmulenie więc trzeba było ryć w podłożu raz na jakiś czas.

W innym akwarium roślinnym jak odmulam to tak jak pisze Hamilton lekko tylko przeciągam odmulaczem nad podłożem nie ruszając dna bo takie rycie w podłożu skończyłoby się masakrą ale w akwarium z piachem jeśli nie ma roślin trzeba porządnie podłoże wyczyścić zwłaszcza jeśli okoliczności tego wymagają.

 

U mnie odmulanie wyglądało tak przy paletkach (odmulacz mam podobny, na rysunku ok 2-3 cm są zanurzone w podłożu):

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...