Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w uratowaniu skalara


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zauważyłem wczoraj że mój skalar przestał jeść i pływa cały czas pod lustrem wody. Cały czas szybko otwiera usta i ma rozchylone skrzela. Ogólnie wygląda normalnie. Znając jednak moje przypadki do za kilka dni zdechnie... Rybka jest wyraźnie smutna i mało ruchliwa.

Z góry mówie że nie mam go gdzie wyizolować, więc jeśli będzie taka potrzeba to proszę napisać czy można go wsadzić do jakiejś miski.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Sprzęt:

- 112 L w profilu

- świetlówki [1x18W + 1x20W FLORA-GLO] świece 10h dziennie

- filtr AQUAEL FAN 1 PLUS [320 l/h]

- grzałka 100W z termostatem wewnętrznym temp. w zbiorniku 27-28 st

- zestaw napowietrzający HP-100 + 2 listwy kamienne po 35cm

- żwir rzeczny gruby i drobny (5kg+3kg)

- kamienie kwarcowe

- struktura wewnętrzna

 

W ostatnim czasie w zbiorniku miałem ospę którą wypędziłem dzięki preparatowi ICHTIOL,wg wskazania z ulotki (więc teoretycznie akw powinno być zdezynfekowane). Co 2 tygodnie podmieniam 15L wody, która odstała 2 tygodnie w wiaderku i była wzbogacona o CHLORAMINE i ESKLARIN. Nie wykonuje żadnych pomiarów stężeń ph itp. Jeżeli to konieczne to z chęcią się tego podejme tylko też proszę o informacje gdzie co i jak.

 

Z góry dziękuję.

 

 

To mi się udało znaleźć (nie wiem jak z odchodami u niej)

pływanie, przy powierzchni

- niepokój, drżenie płetw, szybkie ruchy skrzel, apatia, wynoszenie na powierzchnię, pęcherzyki powietrza w naczyniach krwionośnych - CHOROBA GAZOWA

- zahamowanie wzrostu, brak apetytu, otłuszczenie narządów, obrzęk ciała - PRZYDUCHA

- rozdęcie (puchlina), odchody długie ciagnące, zaczerwieniony odbyt, brak apetytu, wypluwanie pokarmu, kołyszące ruchy, stanie w miejscu, apatia, chowanie się, nerwowość, przyśpieszony oddech, leżenie na dnie, ocieranie się, pociemnienie, pojaśnienie - BLOAT (ROZDĘCIE)

- brak apetytu, zblednięcie kolorów, obrzęk ciała, nastroszenie łusek, zaczerwienienie odbytu, deformacja szkieletu, zblednięcie skrzeli, wysadzenie oka, wrzody, odchody cienkie śluzowate, punktowe przekrwienia - POSOCZNICA

apetyt, brak

- wychudzenie, zaczerwienienie odbytu, uwypuklenie jelita, odchody - białe galaretowate ciągnące, pociemnienie, apatia, bladość skrzeli, ubytki w głowie z białawą ropą - SPIRONUKLEOZA

- rozdęcie (puchlina), odchody długie ciagnące, zaczerwieniony odbyt, wypluwanie pokarmu, kołyszące ruchy, stanie w miejscu, apatia, chowanie sie, nerwowość, przyśpieszony oddech, pływanie przy powierzchni, leżenie na dnie, ocieranie się, pociemnienie, pojaśnienie - BLOAT (ROZDĘCIE)

- obrzęk ciała, nastroszenie łusek, zaczerwienienie odbytu, deformacja szkieletu, zblednięcie skrzeli, zbledniecie kolorów, pływanie przy powierzchni, wysadzenie oka, wrzody, odchody cienkie śluzowate, punktowe przekrwienia - POSOCZNICA

- zahamowanie wzrostu, otłuszczenie narządów, obrzęk ciała, pływanie przy powierzchni - PRZYDUCHA

 

apetyt, brak, wypluwanie pokarmu

- rozdęcie (puchlina), odchody długie ciagnące, zaczerwieniony odbyt, brak apetytu, kołyszące ruchy, stanie w miejscu, apatia, chowanie się, nerwowość, przyśpieszony oddech, pływanie przy powierzchni, leżenie na dnie, ocieranie się, pociemnienie, pojaśnienie - BLOAT (ROZDĘCIE)

 

oddychanie, przyspieszone

- szerokie otwieranie skrzeli, obrzęk skrzeli, zblednięcie, wybroczyny w skrzelach - TETRAONCHOZA

- rozdęcie (puchlina), odchody długie ciagnące, zaczerwieniony odbyt, brak apetytu, wypluwanie pokarmu, kołyszące ruchy, stanie w miejscu, apatia, chowanie się, nerwowość, pływanie przy powierzchni, leżenie na dnie, ocieranie się, pociemnienie, pojaśnienie - BLOAT (ROZDĘCIE)

 

Nie wiem co z tego może pasować bo do niczego konkretnie rybka się "nie przyznaje".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Co 2 tygodnie podmieniam 15L wody, która odstała 2 tygodnie w wiaderku i była wzbogacona o CHLORAMINE i ESKLARIN.

Przed chwilą zakupiłem MULTIMINERAL z Tropicala i uzupełniłem w zbiorniku. Co do filtra to fakt- mógłby być mocniejszy, ale ogólnie jest czyszczony co 2 tygodnie i daje rade, tylko za strukturą jest mega syf i nie mam jak go stamtąd usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na początek może zrób podmiankę ale większą myślę tak ok. 30-40%,

- pomyśl nad wydajniejszą filtracją,

- kup testy szczególnie NO2,

- woda powinna być odstana ale nie dwa tygodnie wystarczy doba (aby pozbyć chloru),

- nie uzdatniaj wody chemią,

- akwarium za małe na skalary,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na początek może zrób podmiankę ale większą myślę tak ok. 30-40%,

- pomyśl nad wydajniejszą filtracją,

- kup testy szczególnie NO2,

- woda powinna być odstana ale nie dwa tygodnie wystarczy doba (aby pozbyć chloru),

- nie uzdatniaj wody chemią,

- akwarium za małe na skalary,

Woda musi dojrzeć 2 tyg. o ile akwarium po zalaniu zostało zarybione.

Podejrzewam NO2 lub NH3.

I tak jak pisałeś to choroba gazowa.

Bez testów nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda musi dojrzeć 2 tyg. o ile akwarium po zalaniu zostało zarybione.

Zgadzam się z Tobą Beniek, ze woda w akwarium musi dojrzeć min. dwa tygodnie ale kolega do podmian używa wody odstanej przez dwa tygodnie i jeszcze niepotrzebnie traktuje ją chemią.

... Co 2 tygodnie podmieniam 15L wody, która odstała 2 tygodnie w wiaderku i była wzbogacona o CHLORAMINE i ESKLARIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już czytam, a tymczasem ustaliłem kolejny bojaw- odchody:

 

Dołączona grafika

 

Tak apropo tej podmiany wodu- bo już kompletnie nie rozumię. Mam nie traktować jej chemią- ok. To w końcu musi być odstana czy nie- bo czytałem że musi i to min. dwa tygodnie. i też jak z tą podmiana wody- nie mam gdzie zmagazynować ok 45L wody żeby chociażby dzień odstała. I o co chodzi z tym dojżewaniem ale w akwarium :|

 

 

Acha no i w niedziele cyklicznie podmieniałem wodę ... 15L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... skalar ma ostatnie minuty i leży na dnie zbiornika. Wyczytałem w końcu o tej CHOROBIE GAZOWEJ i natychmiast odłączyłem napowietrzacz od filtra (zapomniałem napisać o klucozwym punktci jak się okazało). Zadam tylko jeszcze jedno pytanie (czekając także na odpowiedź na poprzednie pytania w poście powyżej), w opisie choroby była przyczyna


Najczęściej występuje jednak podczas silnego oświetlenia zbiornika i bujnego porostu glonów

czy moje 10h świecenia to za dużo, bo swoją drogą też mam inwazję jakichś krasnali?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choroba gazowa występuje najczęściej jeśli oprócz oświetlenia sztucznego akwarium oświetla światło dzienne - na przykład jeśli akwarium stoi w pobliżu okna.

Wtedy różnica stężenia gazów w dzień i w nocy jest zbyt duża. Pamiętaj że rośliny także produkują tlen, więc jeśli masz ich bardzo dużo to przy tej chorobie powinneś część usunąć.

 

Błędem jest z Twojej strony wyłączenie napowietrzacza który usuwa z wody nadmiar gazu.

Nie znam sie bardzo dobrze, ale nie przypisałabym tej choroby do Twojego skalara, miałby on wtedy ciało pokryte jakby pęcherzykami powietrza szczególnie w okolicach skrzeli.

 

Pamiętaj, ze przy tej chorobie najgorsze są gwałtowne przejścia z mocno oświetlonego akwarium do zaciemnienia go. Właśnie wtedy poziom tlenu gwałtownie się zmienia.

 

Przyczyną padnięcia skalara może być tło strukturalne w połączeniu ze słabą filtracją. Skalary są wrażliwe na zanieczyszczenia w wodzie.

A jezeli chodzi o podmianę - wiadomo jest że jeżeli woda stoi bez ruchu przez kilka dni to sie psuje. Więc jeśli miałbys odstawić ją na 2 tygodnie to wlejesz do akwarium bombę bakteryjną. Ja proponuję uzdatniacz, lub odstawianie wody na jakieś 2 dni. Choc wiadomo, że w tym czasie cały chlor się nie ulotni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Skalar dla którego założony był temat zdechł.

 

Mam problem z następnym.

 

Nic nie je od ok 6 dni. Przez 5 ostatnich dni podawałem mu a raczej ogólnie do zbiornika preparat Voogle. Raz dziennie: przez 3 dni po 10 ml i dwa ostatnie dni 25ml. Ponadto zrobiłem podmianę wody około połowy zbiornika i dalej nic.

Jest apatyczny nic nie je, nie widać na nim żadnych zmian. Nie pływa po zbiorniku tylko trzyma się jednego miejsca.

 

Zrobiłem testy wody (papierki lakmusowe) przed podmianą i przed podaniej środka:

 

NO3 NO2 GH KH pH Cl2

[mg/l] [mg/l] [-] [-] [-] [mg/l]

50 0 14 10 7.6 0

 

NO3 jest niepokojące- skutkuje to porostem glonów i zachamowaniem wzrostu roślin min dlatego też podmieniałem wodę.

 

Świece w akw. od 13:00 do 22:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...