Jump to content

Czy można podłączyć dwa stateczniki z kompakta równolegle?

marcin2983
 Share

Recommended Posts

Zastosowałem się do wskazówek autora postu

viewtopic.php?f=40&t=31123

i wszystko działało ok. Świetlówka T8 15W na stateczniku z kompakta 18W świeci od kilku tygodni bez problemu.

Po kilku tygodniach chciałem dodać do pokrywy drugą świetlówkę więc postanowiłem zdublować układ czyli drugi statecznik z kompakta + druga świetlówka T8 15W.

Podłączyłem wszystko wg schematu poniżej. Poświeciło kilka sekund po czym nowy statecznik czyli nr 2 na schemacie zaiskrzył i się spalił razem ze świetlówką (stateczniki z takich samych kompaktów osram 18W)

Myśłałem że przy rozbieraniu statecznika uszkodziłem gdzieś izolację i coś zwarło więc spróbowałem jeszcze raz. Nowy statecznik + nowa świetlówka.

I tym razem po kilku sekundach statecznik zaiskrzył i się spalił oszczędzając tym razem świetlówkę.

Co ciekawe przy obydwu próbach stary statecznik przetrwał bez szwanku. Co więcej jak podłączałem nową świetlówkę na nowych oprawkach do starego statecznika to pojedynczo świeci bez zarzutu.

Zakładam że nowe stateczniki raczej nie mogły być obydwa uszkodzone

Proszę zatem o radę:

1. Czy można tak podłączać dwa stateczniki jak ja to zrobiłem?

2. Czy jedynym wyjściem będzie kupno statecznika elektronicznego 2x15W z prawdziwego zdarzenia?

Połączenie na schemacie jest prawidłowe,więc powód tego co opisujesz tkwi w wadliwej elektronice z odzysku,zbyt małej mocy elektroniki w stosunku do świetlówki albo prozaicznie niedokładnym poskręcaniu ,czy uszkodzeniach elektroniki w trakcie rozbiórki(tam trzeba zwrócić uwagę by nic się ze sobą przypadkowo nie zwarało.

Dziękuję za odpowiedź, rzeczywiście problem był w niskiej jakości elektroniki. Kupiłem trzeci kompakt, lepszy niż poprzedni podłączyłem wg tego samego schematu i jest ok.

Świeci ładnie :D

Świetlówki JUWEL day light i JUWEL warm light. Teraz tylko czekać na reakcję roślin.

Może komuś powyższy schemat się przyda.

Temat do zamknięcia.