Skocz do zawartości

Genetyka zbrojników niebieskich


Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby skrzyżować glonojada albinosa o weloniastych płetwach z normalnym to jakie dominowało by potomstwo? Gdyby jednak skrzyżować dwa o weloniastych płetwach i z albinizmem to czy wszystkie były takie jak rodzice? Które cechy są silniejsze? Chodzi mi o albinizm, długie płetwy, normalne ubarwienie i krótkie płetwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jest to konkretna odpowiedź na Twoje pytanie,ale np.u mnie z samca "czarnego" długopłetwego-nie weloniastego i samicy "czarnej zwykłej" młode są takie:

średnio z 50szt.wyklutych 25 "czarnych" długopłetwych,10szt. albino długopłetwych,10szt. "czarnych zwykłych" i 5szt.albino zwykłych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta rybka z pary która ma mocniejsze geny. Jeśli albinos ma mocniejsze geny to będa tylko takie same albinosy. Nie ma na to reguły

Zmartwię Cię bo reguły jak najbardziej są i nawet uczą teraz o nich na poziomie gimnazjum. W tej opcji, nie ma szans na powstanie samych albinosów. Albinizm, albo welonowość, to cechy genów recesywnych. Nawet zakładając że za te cechy odpowiadają dla uproszczenia tylko dwie pary genów recesywnych i weloniasty albino takie właśnie posiada, a dodatkowo forma podstawowa po przodku posiada też takie geny recesywne, ale nie tylko takie, ponieważ musi mieć też te dominujące bo wygląda jak wygląda: to fizycznie nie możliwe jest żeby wyszły same albinosy.

 

W tym konkretnym przypadku, mamy totalne pomieszanie. Powinnaś otrzymać najwięcej ryb w formie podstawowej, trochę albinosów i trochę zwykłych weloniastych. O ile się nie mylę odsetek weloniastych albinosów powinien być najmniejszy. Nawet z dwóch albinosów, nie muszą wyjść same albinosy. Zresztą albinosy, co naturalne wyszły od dwóch ryb w formie podstawowej. Oczywiście wszystko zależy dodatkowo od przodków danych osobników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podstawowych, jest jeszcze "czerwona". Piszę w cudzysłowie bo bliżej jej do koloru brązowego, a czerwony uwydatnia się przede wszystkim w okresie tarła. Dodatkowo w danych odmianach, występują też pewne różnice, dla przykładu typowy albino jest "złoty", a spotykałem też takie o bardzo jasnym, wręcz różowawym odcieniu. To samo tyczy się zwykłych zbrojników, są osobniki ciemniejsze i jaśniejsze. Cechy dominujące to te występujące w formie podstawowej. Oczywiście piszę o tym co mamy w akwariach, Ancistrus sp. - czyli rybce która w naturze nie występuje, a populacja akwarystyczna jest dość zróżnicowana. Inne gatunki zbrojników, a są ich setki, potrafią być dużo ciekawsze kolorystycznie, przykładowo:

 

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTZ5qwgndcrocR5p1OgBbGvRfFGz8IoqSnOCqhoTFRfTaXA41hoDv5U56Jt

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS2Qz01ap-Va9VwaKouNCsPw1zT4y-HDqdPiaye9aQ2v-1FQRoacZ4ScKdTRg

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTqDNa6igzscXUh-9G_EhRuIreCu7Y0PxKBqBji-DAUqR9Mnye0ZCLaLtOVQw

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTolOm2XB-HqHNVt_DVVsn07r92V4q9Ce3ho1l1UrOYmZGDgADGU0lO3ZH9Yg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...