Jump to content

co się dzieje z gupikami


Recommended Posts

Witam.

Mam pewien problem z gupikami,jeden z nich miał postrzępioną płetwę ogonową, cały czas na dnie był, nie ruszał w ogóle płetwą, strasznie się męczył aż w końcu zdechł, nie uratowałam jej, bo nie wiedziałam jak. Czy zna ktoś przyczynę, abym wiedziała na przyszłość?? widzę też że następny gupik ma lekko rozdzieloną płetwę. Ktoś mówił, że mogła skubać je inna ryba, ale nie zaobserwowałam tego. Mam tylko gupiki (samce) i neonki, oraz jednego razbora, bo reszta zdechła. Dziś za to zauważyłam jakby jeden gupik skubał innego, nowego który jest od wczoraj? co zrobić aby nie pozdychały mi wszystkie rybki??

Informacje o akwa: pojemność 30l, filtr wewnętrzny, grzałka na 26 stopni, dojrzewał ponad 3 tygodnie, akwa mam jakieś 2 miesiące, wodę podmieniam raz w tygodniu, karmię raz dziennie, w małej ilości. Kilka roślinek, mech, kokos, podłoże piasek malawi, lawa wulkaniczna.

Rybki to od wczoraj 4 gupiki, 1 razbora, 4 neon innesa, 3 neon czarny. Kilka mi pozdychało, razbora miała na sobie biały nalot, miejscami dość mocno oblepiona, neonki przeszły nie dawno ospę, ale leczyłam je i minęło.

Zdjęć nie mam, bo ciężko zrobić, mam nagranie, ale raczej tu tego nie wstawię, bo nie wiem czy można.

Link to comment
Share on other sites

1. 30L akwarium i sporo ryb.

2. Zachwiane parametrów wody tz. wzrost poziomu amoniaku lub azotanów, azotynów.

Zobacz czy twoje gupiki nie mają czasem opuchniętych i zaczerwienionych skrzeli.

Jakie zabiegi robisz przy podmianie wody i ile jej wymieniasz?

 

Edit: Ten nalot na rybie to być może pleśniawka. Leki na ospę zabijają bakterie nitro-filtracyjne co mogło doprowadzić do pogorszenia parametrów wody.

Link to comment
Share on other sites

Podmieniam ok 1/3 ilości wody, zabiegów żadnych, jedynie to że podaje im teraz healthosan, tak mi doradzili w sklepie.

Pleśniawki raczej nie mam w akwa, bo ta rybka zdechła, teraz chorują mi gupiki, jeden zdechł i wygląda na to że stracę kolejnego. Ma poszarpane płetwy, jeszcze dziś w dzień pływał normalnie, a teraz wygląda chwilami jakby zdechł, nie rusza się, a jak już porusza to ciężko mu to idzie. Ma źrenice całe czarne, płetwa grzbietowa leżąca, nie wiem co to może być i czy mogą inne gupiki się zarazić.

Dołączam fotkę.

Link to comment
Share on other sites

Gupik wygląda tak jak by inna ryba go podgryzała. Powinnaś odmulać dno bo na dnie jest sporo odchodów co wpływa nie korzystnie na parametry wody. Pomyśl też nad zmianą obsady w akwarium bo 30L jest zbyt małym akwarium dla tylu ryb.

Link to comment
Share on other sites

Wiedziałam że ktoś zwróci uwagę na te odchody, też mnie wkurzają, bo tego jest dużo, filtr chodzi cały czas, a ja bym mogła codziennie odmulać dno, tyle tego się mnoży.

Co do skubania, to raczej nie to, bo obserwuje akwarium i żadna nie skubała, neonki miałyby to robić? Rybka która zaczepiał mi inne, tzn gupik skubał nowego gupika, jest w kotniku od kilku dni, więc to nie on spowodował ta chora płetwę u gupika.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jaki masz dokładnie filtr i jaka jest jego wydajność. Ale wydaje mi się ze nie poradzi sobie z tym co produkuje twoja obsada. 30L akwarium to naprawdę ciasny domek dla ryb raczej nadaje się na krewetkarium lub bojownikarium.

Odmulanie powinnaś robić przy podmianach wody. Podmieniasz wtedy max 20-30%. Czy twoje akwarium to czasem nie kostaka 30x30x30?

Link to comment
Share on other sites

Słaby ten filtr i zapewne szybko się zapycha. Możesz dodać fotografię całego akwarium?

Dobrze by było gdybyś zrobiła testy wody, w szczególności NH3, NO2 i No3. Testy kropelkowe są drogie ale mogą być nawet paskowe.

Link to comment
Share on other sites

Bez parametrów wody ciężko coś wywnioskować. W moim akwarystycznym np. robią testy w ody za 1zł. może w twoim sklepie akwarystycznym jest podobnie.

W pokrywie masz zwykłą żarówkę czy woda ma kolor herbaty?

Widzę że chyba masz muszle w akwarium? Jeżeli tak to je usuń bo zatwardzają wodę.

Link to comment
Share on other sites

to zdjęcie robione jest jakiś czas temu, muszli już dawno nie mam.

Żarówkę mam zwykłą, 25w, a kolor wody jest raczej normalny, może tak na zdjęciu wyszło.

Co do testów wody, to pytałam i mają tylko jakieś za 50 zł, mieszkam w małym miasteczku z jednym sklepem zoologicznym, nie ma w nim zbytnio dużych możliwości.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wykończę się, czy ktoś mi w ogóle powie jak leczyć moje gupiki? Zdychają mi jedna po drugiej, widzę że znowu kolejna ma te objawy. Co ja mam robić????????????

Po początki rozerwania płetwy ogonowej, zdechnie jak jej nie pomogę, czy to inny gupik może skubać i powodować te rozerwania płetw?Jeśli tak, to co zrobić z winowajcą?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...