Skocz do zawartości

filtr kubełkowy


robsonik4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum jako nowy

 

24 lata temu miałem akwarium 85 l, ale przeprowadzka, ślub, dzieciaki więc nie było czasu. Teraz gdy dzieciaki podrosły chcę znowu założyć akwarium, mam warunki, aby to zrobić. Problem polega na tym, że 24 lata temu było inne wyposażenie, dużo rzeczy trzeba było samemu wykonać np. pompkę do akwarium na bazie silnika od magnetofonu szpulowego lub kupić gotową na placu podobnej konstrukcji nie wspomną o tzw brzęczykach.

Technika poszło bardzo do przodu i jak przeglądam oferty to jestem po prostu zagubiony, minęły czasy filtrów szklanych z wkładem z poplątanej żyłki czy czegoś podobnego, który służył też jako napowietrzenie wody.

 

A więc do rzeczy: akwarium ma mieć 1200 l całkowitej pojemności czyli woda zajmie około 1000 l; z elektryką/ oświetleniem dam sobie radę tylko potrzebuje porady odnośnie filtrów, znalazłem filtr kubełkowy na 4 "szuflady" ? do akwarium o pojemności 1000 l - czy to się nadaje. Czytałem o jakiś kominach szklanych, przelewach, ale tego nie chcę bo trzeba wiercić dziury w szkle więc odpada.

Proszę o poradę co kupić a czym sobie głowy nie zawracać - rośliny mają być, ryby z gatunku pielęgnic.

 

W domu mam filtr osmotyczny do wody pitnej więc woda będzie miękka i neutralna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak rzucasz się na takie akwarium to kasę pewnie masz.

 

Mogę zaproponować kolosa http://allegro.pl/eheim-classic-2260-15 ... 69530.html

 

ogromna powierzchnia filtracji, niezawodny sprzęt. Miałem doczynienia z tymi filtrami tyle że z mniejszym jego bratem. pojemność kubła 11L i przepływ 1200L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego litrażu poleciłbym sumpa - tani i efektywny filtr, a jeśli masz kasę to możesz zastosować tak jak ZielonyAmator w 1200l dwie sztuku unimax 700 lecz ja bym pokusił się na sumpa gdyż unimaxy wyjdą tobie kilka razy droższe, a i tak będą miały mniejszą pojemność.

 

 

 

Przeczytaj mój topic i powinieneś wiedzieć co i jak.

 

viewtopic.php?f=8&t=36280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak rzucasz się na takie akwarium to kasę pewnie masz.

 

Mogę zaproponować kolosa http://allegro.pl/eheim-classic-2260-15 ... 69530.html

 

ogromna powierzchnia filtracji, niezawodny sprzęt. Miałem doczynienia z tymi filtrami tyle że z mniejszym jego bratem. pojemność kubła 11L i przepływ 1200L

 

 

Ja mam 2026 w 200l i mogę tą markę z ręką na sercu polecić ;d

 

 

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz: czy tamten filtr nie ma za małego przepływu bo dobrze by było coś o przepływie 3x objętość akwarium.

 

 

robsonik4; ile masz kasy na filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sump, wyjdzie taniej niż kubły, obsługa przyjemniejsza, skoro decydujesz się na takie akwa to aranżujesz pod to przestrzeń, masz więc mozliwość zaprojektowania filtracji.

Akwa z kominem, sumpik, media i do boju. Ja bym się nie bawił w kubełki, ew. chyba tylko po to, żeby któryś mieszał wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S'Sayan, zainspirowałeś mnie tym sumpem. Muszę nad tym pomyśleć do mojego nowego 530l

 

To myśl ;d

 

 

Słyszałem, że bardzo dobrze do sumpów nadają się pompy do cyrkulacji wody np. w domku jednorodzinnym, a zwłaszcza te z regulacją obrotów przez co możesz sobie ustawić jak chcesz ;]

 

 

Też prawda, ale w wypadku awarii pompy sumpa to właśnie taki zapasowy kubełek podtrzyma życie, hipotetyczna sytuacja, długi weekend etc. Chociaż trochę da radę, cyrkulator tylko "miesza".

 

No, a jeśli dasz kubełek to też ma prawo się popsuć więc na to nie ma mądrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To myśl ;d

 

 

Słyszałem, że bardzo dobrze do sumpów nadają się pompy do cyrkulacji wody np. w domku jednorodzinnym, a zwłaszcza te z regulacją obrotów przez co możesz sobie ustawić jak chcesz ;]

 

 

Problem w tym co zrobić jak padnie pompa wtłaczająca wodę do akwarium i zaleje dom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już swoje lata i coraz mniej ochoty na dłubanie , wolę kupić coś konkretnego i sprawdzonego niż dłubać i ciągle pilnować, miejsca mam sporo, wiercenie odpada.

Akwarium z montażem wyniesie mnie około 3k pln zostaje 3k na pozostałem akcesoria bez wyposażenia(ryby, rośliny itd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam to teraźniejsze filtry nie tylko filtrują wodę z odchodów, resztek pokarmu, ale też oczyszczają wodę chemicznie i biologicznie.

Czy np. filtr do zbiornika o pojemności 500l da rade filtrować wodę w moim akwarium przy małej ilości ryb, czy są inne kryteria doboru ??; przeraża mnie wydajność - do 2000 -3000l/h, 3 razy "przemieli" wodę w moim w ciągu 1h, nie wciągnie ryb do środka ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego zbiornika tylko sump, jak będzie akwa na zamówienie to od razu rób z kominem, jeśli kupne to przelew.

Proste liczenie:

- przelew 3000L/h - 320zl

- pompa 2x New Jet 1200 - 270zł (dwie pompy bo jak jedna padnie to druga pracuje)

- akwa 112 na sumpa - 100zł

- węże i kierownice - około 200zł

w sumie: około 900-1000zł

 

Znajdźcie filtr kubełkowy o pojemności 80L na media filtracyjne z backupem pomp, poborem około 30W i rzeczywistą wydajnością 2400L/h. A coś takiego jak zalanie mieszkania przez brak prądu, zatkanie pompy lub przelewu nie istnieje. A ten kto tak mówi, to nie ma pojęcia jak działa sump, jak go się buduję i instaluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeraża mnie wydajność - do 2000 -3000l/h, 3 razy "przemieli" wodę w moim w ciągu 1h, nie wciągnie ryb do środka ??

I własnie o to chodzi, wydajność :)

spokojnie, żadnej ryby nie wciągnie, mi zdarzyło się "zassać" 20mm zbrojnika, tylko dlatego że wsadziłem do akwa "ssawkę" filtra bez ochronnego koszyczka.

Zasada mówi, że filtr powinien mieć wydajność = 3 x objętość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej, SUMP, ale jeśli kasa jest problemem, to nie trzeba wcale iść w filtr za 1300zł.

Wydaje mi się, że jeden FX5 powinien wystarczyć. Trochę kosztuje ale to dobra inwestycja.

Można iść też w budżetowe rozwiązania. Jak chodzi o wielkość i parametry filtracyjne, za 1/4 ceny FX5 masz, HW304A.

Brak technologii NASA mających fajne nazwy, plastiki gorszej jakości, ale robi dokładnie to co FX i to co ma robić filtr, czyli filtruje. Za śmieszne pieniądze nie będziesz miał gorszej wydajności filtracyjnej. O ile pamiętam, Ecik miał w 600l i był zadowolony, a przy tych paruset rybach które tam trzymał nie miał problemów z jakością wody i parametrami :roll: . Tutaj kupiłbym nawet dwa takie, a i tak by to wyszło w połowie ceny FX, a nawet taniej. :D

 

1000l wody, nie potrzebuje 80l ceramiki do funkcjonowania, tak jak analogicznie 100l nie potrzebuje 8l, a tylko 1-2l do szczęścia. ;)

Jednak oczywiście, im więcej, tym lepiej. Ja bym stawiał sump do takiego baniaka gdybym tylko miał możliwości. Gdybym nie miał, kupiłbym dwa dobre tanie kubły i też byłbym szczęśliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś takiego jak zalanie mieszkania przez brak prądu, zatkanie pompy lub przelewu nie istnieje. A ten kto tak mówi, to nie ma pojęcia jak działa sump, jak go się buduję i instaluje.

Czy w przypadku braku prądu i odprowadzenia do kanalizy nie istnieje grożba zalania? Czy woda grawitacyjnie nie wypłynie z akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...