Skocz do zawartości

Led zamiast Świetlówki?


frycu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Podepnę się pod temat. Castorama oferuje świetlówkę z ledami o różnych temperaturach barwowych, czy ktoś tego próbował? Cena spora, ale przynajmniej:

 

1. Jest to fabryczna świetlówka tyle, że zamiast gazu w rurce jest kilkadziesiąt o ile nie kilkaset diód

2. Cena 128, ale myślę że żywotność zrekompensuje nam wydatek

3. Jest masa barw i dla każdego coś dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o to chodzi . Chodzi o kelwiny i lumeny. Jakie masz zamiar frycu mieć rośliny??

Co do świetlówek ledowych jak ktoś chce mogę dać linka na temat tych świetlówke w akwarystyce.

He he. Bardzo chciał bym ci powiedzieć jakie mam roślinki ale niewiem. Napewno chce (heńka) ale nie potrafię o niego zadbać mam w 25l jeszcze troszke go jest w 112l ryby go wydziubały. W 390l mam rośliny liściaste i są na nich plamy takie brązowe. Zakupiłem mikro/makroelementy i węgiel organiczny (tak jakby działał ale słabo). Wiem że problemem jest światło muszę dołożyć jeszcze dwie świetlówki. Teraz mam 2x T8 36w. Ale w tej chwili nie jest mnie stać wiem że to mały wydatek ale :cry: ale zakupie :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie ledów nie jest trudne.

a jak zamontować te power ledy daj jakiś konkretny pomysł żeby to świeciło i było jasno w akwarium o wysokości 50 cm

 

Power ledy mają to do siebie, że poddanie wysokiemu natężeniu (jak na diody) się mocno grzeją. Jak by nie było chłodzenia to po prostu się by spaliły i koniec.

 

Power ledy montowane są na specjalnych płytkach mcpcm

 

Dołączona grafika

 

aby ułatwić montaż i odprowadzenie ciepła do radiatora. Aby płytka spełniała swoje zadanie nie może być między nią, a radiatorem żadnego kleju czy czegoś co zatrzymuje ciepło.

 

 

Diody z takimi płytkami najlepiej montować na profilu aluminiowym (taka aluminiowa rynienka) i w to puścić wodę. Dlaczego:? ano dlatego, że aluminium przewodzi ciepło, a woda z akwarium będzie je w jakimś stopniu odbierała co wiąże się z dobrym chłodzeniem.

 

Jeśli akwarium jest odkryte to można zastosować chłodzenie powietrzem czyli za pomocą radiatora.

 

 

Jeśli ktoś by się zapytał to w akwarium 390l skok temperatury będzie bardzo znikomy gdyż nie przesadzając taka dioda to nie grzałka 300W więc nie ma się co martwić o 2/3*C różnicy między włączeniem, a wyłączeniem. Myślę, że ta różnica to coś około 0,5/0,8*C w 390l więc rybki tego nawet nie odczują tak bardzo jak byśmy wrzucili je z lodowatej do ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się z Wami nie zgodzę, ja mam w akwa oświetlenie LED tylko trzeba wiedzieć jakie kupić, są diody na allegro które dają z 5m 900 lumenów i są takie które dają 4500 lumenów tylko te kosztują ponad 200zł (5mb) ja mam dwa taki paski po 140cm do tego mam ok 60szt podwójnych modułów AMC led - (takie jak na stronie amcsystem.pl) co łącznie daje ok. 4570lumen

co w zupełności wystarczy na uprawę większości roślin akwarystycznych - pobór prądu 46W

 

dla porównania dwie świetlówki Philips t5 72W łącznie dają strumień świetlny: 4900 lumenów -

 

Koszt świetlówek: ok 40zł x 2 = 80zł

Koszt ledów: (200 taśma + 180 moduły + 80zł zasilacz 5A) = 460zł

 

Oszczędność jest tak naprawdę znikoma biorąc pod uwagę koszty.

na plus Ledom idzie ich wysoka żywotność 50000h świecenia czyli 5 razy dłuższa niż świetlówka.

 

reasumując - średnio co rok (13-14mcy) będzie trzeba wymieniać świetlówkę na nowe co daje 400zł przez pięć lat + wyższe opłaty za prąd, przy ledach 460zł jednorazowo, ale niższe opłaty i 5 lat spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...