Skocz do zawartości

[126L] - towarzyskie, po restarcie - strona 2


knychu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Zdecydowałem się dołączyć do Waszego grona, aby korzystać z Waszej wiedzy, a także dołożyć od siebie nieco czasami. Niedawno dzięki zmianie lokum, mogłem wreszcie pozwolić sobie na akwarium większe niż 25l. Oto mój baniak 126L z liczną obsadą w stylu "co się zmieści to popływa".

 

Zakładanie akwarium było mocno uzależnione od budżetu, dlatego wystrój jest niespójny - korzystałem z tego co mi zostało z małego akwa i co udało mi się użebrać od znajomych. Kasa poszła w obsadę żywą.

 

Jakość zdjęć fatalna, bo robiona telefonem, cyfrówki się nie dorobiłem :D

 

Może kogoś zaciekawić tło - to jest granatowa narzuta zwieszona luźno za tylną ścianą zbiornika.

 

post-11339-13685166381986_thumb.jpg

 

DANE TECHNICZNE:

- akwarium proste 80x45x35

- grzałka 150W z termostatem "Comfort Zone"

- Filtr 4W Turbo 550l/h wewnętrzny Aqua Szut

- oświetlenie 2x świetlówka liniowa 13W z IKEA

- oświetlenie nocne 1xDioda LED BiałSa

 

CHEMIA:

- JBL Ferropol24

- Sera Aquatan

- Sera Bio Nitrivec

 

OZDOBY:

- korzeń

- piaskowiec jasny duży

- kilka mniejszych pisakowców jasnych i brązowych

- skała "taka z otworkami" :]

 

FLORA:

- niestety nie znam nazw, trzy liściaste, i dwa rodzaje gałązkowej

 

FAUNA:

- wypisana w podpisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja, o wiele za słaba. Przydałoby się zmierzyć parametry wody.

 

Chemia poza nawozem całkowicie zbędna, szkoda kasy na te uzdatniacze. Jest tyle przydatnych, działających rzeczy potrzebnych w akwarium, że nie warto lać takich rzeczy.

 

Obsada, mocno do korekty:

Na skalary baniak mały, danio są stadne, 1 to nie stado, to samo tyczy się piskorków, na bocje wspaniałe, które też są stadne swoją drogą, akwarium o wiele za małe. Żyworódki najlepiej hodować w haremach, pewnie masz parki.

 

Skałka "z dziurami" może Ci zatwardzać wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Domyślam się, że obsada jest trochę słabo pomyślana, to pozostałość po starym akwarium i kilka ryb przyjętych od znajomych, którzy likwidowali zbiorniki. Do tego kilka nowych sztuk (brzanki, gurami, molinezje).

 

Szczególnie wskazówki dotyczące chemii są dla mnie cenne. Nie znam się na niej, przez wiele lat miałem 35l z brzankami i danio. Tam wystarczała dobra temperatura i odstana woda... Będę się teraz nocami wczytywał w forum, aby dowiedzieć się jak najwięcej.

 

Największym "nietrafieniem" w obsadzie faktycznie są Bocje, ale odebrałem je od znajomego, który trzymał je w 30L, są dość małe (8cm) chociaż mają już 2,5 roku. Zobaczymy, czy będę rosnąć. Na razie czują się świetnie i są bardzo aktywne.

 

Skalary też na razie czują się dobrze, ale szybko rosną. Jeżeli zauważę, że zaczynają się ściskać, będę chciał je oddać.

 

Danio został sam, bo reszta jego "stada" umarła ze starości w poprzednim baniaku...

 

Co do skały z dziurami, pytałem w sklepie, czy na pewno nie zmienia parametrów. Usłyszałem, że nie zmienia. Będę bacznie sprawdzał co się dzieje. Wygląda fajnie, a bocje i labeo buszują w jej otworach.

 

Ferropol24 w dawce 3krople/24h o mało nie wykończył mi Amano. Dostała strasznych konwulsji po dwóch dniach, dostała paraliżu i męczyła się przeokropnie zanim zdążyłem ją odłowić. Musiała posiedzieć 24h w czystej wodzie uzdatnionej i powoli wraca do siebie. Zmniejszyłem dawkę do jednej kropli/24h, mam nadzieję, że takie stężenie jakoś wytrzyma...

 

Na chemii trzeba się znać.

 

Co do filtra - z pewnością wraz z przypływem gotówki kupię jakiś kubełek, na razie T550 musi wystarczyć, ruch wody jest wystarczający, wkład lekko wypłukuję co kilka dni w chłodnej wodzie.

 

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalary też na razie czują się dobrze, ale szybko rosną. Jeżeli zauważę, że zaczynają się ściskać, będę chciał je oddać.

 

Nie urosną i nie zauważysz. Skarłowacieją, a to choroba.

Im wcześniej znajdziesz im większy dom, tym lepiej dla nich. ;)

Co do skały z dziurami, pytałem w sklepie, czy na pewno nie zmienia parametrów. Usłyszałem, że nie zmienia. Będę bacznie sprawdzał co się dzieje.

Sklep to ostatnie miejsce, gdzie dostaniesz rzetelną poradę. Nie należy wierzyć sprzedawcy, który żyje z tego że sprzeda jak najwięcej.

Do zmierzenia twardości wody potrzebny jest test, na oko niezbyt idzie takie coś zobaczyć, a masz akurat takie ryby które za twardą wodą nie przepadają.

wkład lekko wypłukuję co kilka dni w chłodnej wodzie.

 

Tutaj lepiej jak najrzadziej i w wodzie spuszczonej z akwarium. ;)

Ruch wody, filtracja mechaniczna, owszem, tutaj wystarczy nawet wewnętrzny, ale do filtracji biologicznej, ten filterek jest tutaj za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem obsada do korekty, zgadzam się bez bicia.

 

Testy:

NO2 0-10 mg/l

NO3 <0,5 mg/l

GH >7'd chociaż na upartego test lekko się zabarwił przy polu >14'd, jutro powtórzę testy.

(rozumiem, że d oznacza n, czyli stopnie niemieckie)

KH po 60 sek test pokazał 6'd, ale po 120sek między 3'd -6'd

pH 7,2-7,6

CL2 0mg/l

 

Woda uzdatniana SERA Aquatanem, SERA Bio Nitrivec trzy dni z rzędu, potem dwa dni odstało, weszły rośliny, tydzień z roślinami. Te testy wykonane dzisiaj - 4 dzień po wpuszczeniu ryb. Od posadzenia roślin suplementuję JBL Ferropol24.

 

Temperatura w nocy 22-24'C, od godziny 8.oo grzałka dogrzewa do 26-27'C, wyłącza się o 22.oo, woda schładza się na noc dość szybko. Z grzałką zapala się pierwsza lampa. Druga dochodzi w godzinach 11.oo-23.oo, wiec oświetlam w sumie 15h, ale dwie lampy pracują tylko 11h.

 

Lampy: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90143448/

Polecam tak w ogóle, tanie, lekkie...

 

 

Wygląda na to, że skała z dziurkami nie zatwardza wody (woda lekko zmiękła przez tydzień).

Aha, test JBL Easy Test 6in1.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam jeszcze dwa zdjęcia poglądowe, bardziej techniczne rozwiązania (może kogoś natchnie).

 

Akwa stoi na podkładce na dwóch stolikach z IKEA (19,99/szt), pokrywa wykonana z półki z IKEA (80x36) za 29,90 oraz dwóch lamp (opis powyżej). Chodziło o cięcie kosztów, bo baniak trafił mi się gratis - ktoś go najnormalniej wyrzucił na śmietnik...

 

Od góry akwa oklejone jest czarną taśmą ozdobną - od wewnątrz białą, co dodatkowo odbija światło i zasłania linię wody.

 

post-11339-13685166444929_thumb.jpg

 

post-11339-13685166445381_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie!

 

Błąd w pisowni :)

 

NO3 0-10 mg/l

NO2 <0,5 mg/l

 

Na teście jest podziałka 0mg/l (bez barwy), a lekkie zabarwienie to 0,5mg/l.

Test się praktycznie nie zabarwił, ale idealnie biały nie był, więc jest gdzieś pomiędzy 0-0,5, dlatego tak napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rośliny się dobrzey przyjęły, powoli pozbywam się nietrafionych egzemplarzy ryb w obsadzie (oddam jeszcze dwa sklalary widoczne na zdjęciu).

 

Kupiłem korzeń, który długo będzię się namaczał, więc go powiesiłem, nawet fajnie wygląda :)

post-11339-13685166787571_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Już pół roku ciśniesz te skalary z bocjami w tym akwa?

O! Dokupiłeś jeszcze gurami!

 

Dno, nic więcej.

 

 

Akwarium (aranż) proste, lecz ładne. Obsadę masz tragiczną i nic z tego sobie nie robisz. Widać, że słabo czytałeś to forum i nic się nie nauczyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mam wyrzucić te skalary? Pięć ogłoszeń dawałem, byłem w sklepie, wśród znajomych pytałem. Nikt nie chce nawet za darmo, a chętnie oddam - chcesz?

 

Gurami mają tutaj świetne warunki, 126L to dla nich wystarczająco i nie popadajmy w przesadę.

A bocje za dwa miesiące jadą do akwarium w pracy, więc bez stresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gurami sie nadaja do tego akwarium i nigdzie nie powiedziałem, że nie (czytanie z zrozumieniem sie kłania).

Jeżeli nie mozesz wydać jednych ryb, to po co dokupujesz inne?

 

Czy gdy masz chleb w domu i jeszcze go nie zjesz, to kupujesz kolejne 3 ?

 

 

Wziałbym gdybyś mieszkał w Krakowie, a ryby były ładnie ubarwione (nie trafie udziwnionych form hodowlanych). Mieszkasz w dużym mieście. Wejdź na gumtree.pl, daj porzadne zdjecia, napisz, że ryby za free - tydzień i już ich nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę na weekend do Krakowa pociągiem o 18.38, jak chcesz to Ci przywiozę te skalary w wiaderku 5L z pokrywą. Będę jakoś po 22 na Kr. Główny. Ruszam z domu o 17.00. Jak się namyślisz, napisz sms 698 934 122.

 

Dawałem na tablica.pl, przyszła nastolatka wziąć je do 52L, więc odmówiłem.

Skalary nie mają źle z powodu innych ryb, tylko braku miesjca do pływania i wysokości zbiornika. Padło mi 7 brzanek, w to miejsce dokupiłem Gurami. Taka sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...