Jump to content

Podłoże?


fanhtc
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Chciałbym się poradzić,robię restart akwarium 54 l.

Mieszkam w Irlandii i nie ma ta za dużego wyboru typu bazalt itd. w sklepach zoologicznych.

Znajomy polecił mi żeby zastosować glinę z jeziora oraz korzeń.

Moje pytanie czy taka glina nadaje się do akwarium pod kamyki i wygotowany korzeń z jeziora?

Mamy tu piękne jeziora i było by w czym wybierać.

 

Co wy na to?

Link to comment
Share on other sites

Skopiowane z innego forum:

 

Podłoże : sama glina pod żwir?

 

Cytat: rodia Czerwiec 16, 2010, 11:02:09

Czyli nie licząc makro, teoroetycznie mając glinę w akwarium i nawożąc mikro nie powinno być nadmiarów i niedoborów?

 

Nie zgadza się.Trzeba pamiętać o prowadzeniu go jako LT Wink czyli źródłami MAKRO głównie będzie jedzenie i metabolity ryb, odpowiednia obsada ryb i ogólne "zaniedbywanie" higieny w baniaku Wink Mikro pochodzą z podłoza, które jest bogate w metale.

 

Cytat: rodia Czerwiec 16, 2010, 11:02:09

Jeszcze jedna kwestia używania gliny jako samej gliny a nie mieszanki z ziemią. Nie ma problemów ze tym, że w glinie przepływ wody jest praktycznie zerowy w porównaniu z podłożami o granulacji 1-3 mm ? Spotkałem się z opiniami, że piasku nie wolno stosować bo już on jest za drobny i z powodu braku przepływu wody zaczyna gnić. Jak to ma do rzeczywistości?

 

Przepływ wody przez glinę nie jest "praktycznie zerowy" obmywanie gliny po powierzchni jak i przez strukturę jest wystarczające aby wymywać pierwiastki. Jednak to również zależy od różnorodności gliny. To u Ciebie to także glina typu ilastego. Akurat tak się składa, że jest bardzo dobra dla roślin. Z powodu swojej żyzności oraz "piaskowatej" struktury jest łatwo obmywana, na wskroś, przez wodę. Wiele osób postrzega glinę wyłącznie jako plastelinę, a to nieprawda Wink

W LT opartych na ziemi występuje dużo związków organicznych i to właśnie dlatego obawiamy się gnicia. Tutaj tego problemu nie ma. Ponieważ skład gliny to w większości materiał mineralny. Ja osobiście dodam zwykłego jałowego piasku i wymieszam. W ilości takiej żeby udało się otrzymać w miarę dość jednolitą strukturę. Następnie wymieszam z torfem, ułożę na dnie i dodatkowo przykryję warstwą torfu przed zasypaniem żwirkiem.

 

Cytat: rodia Czerwiec 16, 2010, 11:02:09

I jeszcze kwestia czy może to być glina garncarska Czy lepiej kombinować (choć w moim rejonie to problem) z wykopów?

 

Jeśli nie będzie ona zbytnio przetworzona to nie ma różnicy. Niestety jeśli chodzi o glinę garncarską może ona być po prostu wyjałowiona w celu optymalizacji barwy po procesie wypalania lub wpływu na ten proces. Powinno się dopytać dostawcę Wink

Cytat: szakallo Czerwiec 16, 2010, 11:41:18

Rodia niewiem skąd jesteś ale w polsce w wielu miejscach robi sie kanalizację przyczaj gdzie robią i nazbieraj sobie gliny.

A która glina jest lepsza? ta bardziej czerwona podobno badziej utleniona czy to znaczy że jest lepsza?

 

Wystarczy pomyśleć,a nie strzelać na pałę jak to co po niektórzy Wink Oczywiście, że im mniej utleniona tym lepiej, a dlaczego? Dlatego, że Fe2+ jest dla roślin przydatne a nie Fe3+ drugi przypadek związki Mn na wyższych stopniach utlenienia są bardzo toksyczne dla organizmów żywych. mogę wymieniać dalej, ale po co Wink to co lubią roślinki, a czego nie lubią akwarysta powinien wiedzieć o 00:00 w nocy Wink

 

Cytat: szakallo Czerwiec 16, 2010, 11:41:18

Też się zastanawiam jak z korzeniami w takiej warstwie- też pamiętam jak wszyscy mówili że w bardzo drobnym pisaku nic niechce rosnąć. Choć może to własnie nie chodzi o ruch wody tylko o brak związków dla korzeni w takim piasku

 

Głównym podłożem dla roślin będzie warstwa torfu i żwir. Glina będzie spełniać swoje zadanie jako bufor związków MAKRO i MIKRO. Pamiętajcie, że nie ma bata na przyrodę. Jeśli chodzi o korzenie w glinie to owszem pojawią się. Będzie to na granicy glina-torf co w zupełności będzie wystarczyć dla zapotrzebowania w mikroelementy .

Link to comment
Share on other sites

Glina ok, to składnik większości substratów. Ja bym ją nawet pomieszał z ziemią. Jako podłoże podżwirowe będzie ok.

 

Tylko: nie bądź jednym z tych, którzy dają ziemię/glinę, pod żwir, mają słabe światło, dumnie nazwą akwarium "Low Tech", a po miesiącu przyjdą i powiedzą że rośliny im nie rosną, Prawidłowo zrobione LT, jako całe samowystarczalne ekosystemy, gdzie wsypujemy tylko karmę dla ryb jakie widziałem idzie policzyć na palcach jednej ręki. Mimo bogatego podłoża, prędzej czy później może pojawić się konieczność nawożenia, tylko przestrzegam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...