Skocz do zawartości

Czy wszystko porządku? Tarło bojownika.


19osa98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zaplanowałem moje pierwsze tarło bojowników. Zbiornik 20l, roślina z dużymi liśćmi na powierzchni, grzałka, 30stopni i kryjówka dla samicy. Siedział samiec sam ok. godziny. Dodałem samicę. Lata za nią. Tak właściwie nic się nie dzieje. Gniazda nie buduje. To znaczy podpływa bardzo często zaczerpnąć powietrza i bąbluje, ale rozrzuca bąbelki po całej toni. Mam się przejmować? Bojowniki są tam już ok. 2 godzin.

 

 

 

mod.- Przeniosłam do odpowiedniego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie. Bojownik zaczął budowę gniazda. Problem w tym, że zrobił 3 gniazda. Jedno w rogu akwarium wymiary ok. 3cmX3cm. Drugie przy termometrze trochę mniejsze. I trzecie przy liściu żabienicy wymiary ok. 5cmX5cm. Może tak robi, a później wybierze najlepsze. Zobaczymy co będzie później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto fotki tarliskowego. Górny róg po lewej to ogólnie cały zbiornik 20l tarliskowy. Dolny róg po lewej to gniazdo, które obecnie tworzy samiec (obok żabienicy. wym ok. 5cmX5cm. Wydaje się mniejsze, ale to aparat :) Prawy górny róg to mój piękny samiec Teodor. Poniżej pozostałości z gniazda. Zniszczyła je samica podczas ucieczki przed samcem. Lewy, dolny róg to kawałek też gniazda przy szybie. Co do samego zbiornika. Zostawić światło włączone przez noc? Nie wiem czy to problem, ale na dnie tarliskowego jest trochę syfu, bo woda w tym akwarium jest z podmianki z ogólnego i nie wiem, czy przy złożeniu ikry samiec nie będzie miał problemów ze znalezieniem ikry. Syfu nie jest dużo. Odrobinę, ale boję się, że samiec może nie rozróżnić syfu od ikry i ona obumrze.

post-10844-13685166379052_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie!!! Dzisiaj rano patrzę, a tu piękne gniazdo zbudowane przez Teodora. W nocy, ani wieczorem, ani wcześniej rano tarła na pewno nie było. Nie ma ikry w bąblach. Trzeba czekać. Co do samych ryb, to dzisiaj jakoś tak spokojniej. Samiec jest przy gnieździe i tylko co kilka minut lata za samicą. Czy jest możliwość, że przegapię tarło? Problem w tym, że jutro szkoła i jeśli nastąpi tarło, to nie odłowię samicy i może ją trochę samiec poturbować. Co z tym robić? Później dodam całe notatkę z kilku ostatnich dni przed tarłem, jak i również już w tarliskowym :)

 

 

 

Edit:

 

 

Dziennik moich bojowników:

25. listopada- w ogólnym zauważyłem gniazdo Teodora

26. listopada:

12:00 - podmiana 25% w ogólnym, przelanie wody z podmianki do tarliskowego 20l. Umieszczenie rośliny, grzałki sztucznego korzenia jako schronienie dla samicy, termometr.

13:00 - umieszczenie w tarliskowym samca, tmp. 30 stopni

14:30 - umieszczenie samicy w tarliskowym

14:30 - 18:00 - silne zaloty samca i bardzo wystraszona samica

19:00 - rozpoczęcie budowy gniazda

21:00 - zniszczenie gniazda przez samicę podczas ucieczki przed samcem (na szczęście gniazdo było dość małe)

23:00 - zgaszenie światła u ryb i spanie ;)

27. listopada:

07:00 - nowe gniazdo przy liściach żabienicy

08:00 - sielanka, nic się nie dzieje

08:30 - wychodzę do kościoła i przed akwarium zostawiam włączoną kamerę. Po godzinie wracam i oglądam w przyspieszeniu całe nagranie. Cały czas samiec budował gniazdo.

10:00 - gniazdo przy żabienicy ok. 7cmX7cm, grubość ok. 1 cm. Samiec nieustannie podpływa do samicy.

10:30 - tarło bojowników.

12:30 - odłowienie samicy

13:00 - samiec jest sam, opiekuje się złożoną ikra i gniazdem

 

 

 

mod.- Edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na 100% tarło. Wiem jak wygląda tarło bojowników, bo nie raz widziałem na żywo u kolegi. Przytulają się i samica drętwieje. Samica ma dużą białą kropkę przy odbycie i żadna ikra nie wychodzi, ale to dopiero początek tarła.

 

 

Edit:

 

 

Huurrrraaa!! Samica wypuszcza ikrę i samiec zanosi do gniazda. Jaka temperatura gdy zakończy się już tarło (jaka dla ikry i narybku)?

 

 

 

mod.- Edytuj posty,pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytuj posty.

A Ty je zgłaszaj, a nie komentuj. :roll:

 

Co do temperatury to daj 26*C.

No właśnie. Moja grzałka w tarliskowym nie ma termostatu. To grzałka AquaSzut. Mogę obniżyć temperaturę, ale muszę włączać i wyłączać grzałkę, a zmiany temperatur dla bojowniczątek są szkodliwe. :( Co robić? Nie kupię raczej nowej grzałki. Mogę ewentualnie wziąć z ogólnego i tą dać tam, ale ta grzałka w tarliskowym ma 15W i zanim nagrzeje w ogólnym 40l wodę do 26-27 stopni to potrwa to wieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzałki: to grzałka aquaszut 15W. Nie mogę ustawić na niej temperatury. Minimalna tmp. jaką osiąga to 22 stopnie, najwyższa to o ile pamiętam 32 stopnie. Nie ma podziałki. Po prostu pamiętam ile było napisane w instrukcji. Uprzedzam, że ta grzałka ma już z 10 lat jak nie więcej, ale tak dobrej grzałki jeszcze nigdy nie miałem. Chodzi bez szwanku. Jedyną wadą jest brak regulowania temperatury. :(

Dodaję też najświeższe fotki :

post-10844-13685166388849_thumb.jpg

post-10844-13685166389154_thumb.jpg

post-10844-13685166389496_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo samica często po tarle lubi rozwalić trochę gniazdo i opiekujący się ikrą samiec jest niezwykle agresywny i właśnie po tarle może nawet zabić samicę. To bardzo ważne, żeby kilka minut po tarle odłowić samicę. Samca odłów dopiero jak małe zaczną pływać poziomo.

 

 

Edit:

 

 

Mija 27 godzin od złożenia ikry. Jeszcze trochę ;). Pierwotniaki już się rozmnożyły w słoiku. Mam już mętną wodę i zielonkawą wodę więc jeszcze trochę i pierwsze jedzonko gotowe ;). Muszę kupić w zoologicznym cysty węgorków (mikro-nicieni). I zastanawiam się nad tymi węgorkami lub zakupem płynnego pokarmu w zoologicznym dla ok. tygodniowych bojowniczątek. Z tego co wiem, to bojowniki lubią wszystko co się rusza, więc chyba się pokuszę o mini hodowlę węgorków ;). Później już jakoś będzie. Jak mi się dochowa chociaż kilka sztuk bojowników, to będę naprawdę mocno happy ;).

 

 

 

 

mod.- No i ostrzeżenie za nieedytowanie postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...