Skocz do zawartości

czy gupik ma martwicę płetw?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjaciółka kupiła wczoraj 4 gupiki (2+2). Wyglądały ślicznie! Wpuściła do akwarium (ok. 60-65l, glonojad, 4 molinezje, 2 gupiki, podstawowy sprzęt, podmiana wody raz w miesiącu). Dziś siedzimy na kawie i patrzymy, a tu jedna samiczka gupika ma zmatowiały kawałek płetwy ogonowej. Wczoraj był ładny, niebieski. Nie jest tak bardzo energiczna jak ta druga samiczka, ale i nie pokłada się. Jedynie płetwa ogonowa nie jest tak mocno rozpostarta jak u drugiej, jest jakby nieco złożona (wczoraj była naprężona). Odłowiłyśmy małą do słoiczka, zrobiłyśmy sesję zdjęciową i pływa sobie u góry akwarium... a my czekamy przy kawie co nam napiszecie. Pomóżcie!

 

ps. Dodam jeszcze, że odłowienie nie było takie proste. Energiczna była! A i na początku słoik jej się nie podobał. Szalała, szalała i w końcu przywykła.

post-11282-13685166369519_thumb.jpg

post-11282-1368516636993_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę niestety po zdjęciach nic niepokojącego, więc w tej kwestii nic nie powiem, ale... jeśli chodzi o zwijanie płetwy -to już dobrze nie wróży. Obserwowałam to kilkukrotnie u sowich gupików a także u Paletek kiedy robiłam porządki w akwarium i zaburzałam równowagę biologiczną. Testy miałam tylko podstawowe, na NO2 i NO3 i te nie niepokoiły mnie za bardzo, przypuszczam jednak, że Amoniak (NH3) był przyczyną składania (a z czasem sklejania) się ogonków (także pozostałych płetw). Nawet w skrajnych przypadkach pomagały natychmiastowe podmiany wody. Przydało by się po 30% co dwa dni i w ciągu tygodnia Gupiczka powinna dojść do siebie.. przy okazji to pomoże na ewentualną pleśniawkę (bo być może to jej początki na ogonku a nie martwica (tak tylko wnioskuję z opisu).

 

Ogólnie dwie rzeczy powinny się w tym akwa zmienić:

1.Podmiany należy robić raz w tygodniu (po 25%) a nie raz w miesiącu.

2.Zbrojnik jest za duży na dane akwarium (minimum to 120l)

(co do molinezji nie wiem- nie znam się)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za porady. Zobaczymy co przyniesie następny dzień. Na razie nie mam pojęcia co z gupikem. Koleżanka poszła dziś do zoologa popytać...

 

Przy okazji, zastanawiam się (i tu jest zadanie dla Moderatorów żeby forumowicze nie przynudzali... i nie męczyli czytających...) dlaczego czytając niemalże każdy post czytam o przerybieniu. Nawet nie wiecie jakie to męczące! Ja rozumiem: gdy rozmawiamy o obsadzie lub przerybienie ma wpływ na coś konkretnego... ale tak żeby zawsze skomentować??? Nie można się powstrzymać? ;)

 

W tym konkretnym przypadku jaki wpływ na chorobę gupika mogą mieć maleńkie molinezje i 5-centymetrowy glonojad? Nie znam się, więc może mi wyjaśnicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie założę, bo ja przerybienia nie mam. ;)

 

Nie zaszkodzi, nie zaszkodzi... ale powiem Ci, że jestem tu nowa i wertuję po różnych postach (czytam bardzo dużo, a nie tylko newsy jak starzy bywalcy) i już mnie muli od pisaniny nie na temat i od czepiania się przerybienia. :( I wiesz ile czasu tracę by wyłuskać treściwe informacje?)

 

ps. Na tamta gubiczkę polecili Healthosan (cóż to właściwie jest??? ), na szybką kąpiel, a teraz okazało się, że wszystkie płetwy były okłaczkowane wokoło. Nie widziałam tego własnymi oczami :shock: tylko słyszałam uchem. A, i gupiczka wciąż w super formie. :) HETEROPOLARIOZA? PLEŚNIAWKI? Nocne moczenie rybki pomoże jeśli to któraś z tych dwóch chorób?

 

Co zrobić z resztą rybek w akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że zakłada się post, ponieważ nie wiadomo jak poradzić sobie z chorobą... A nie po to by dowiedzieć sie czemu bakteryjna a nie grzybiczna.

 

Odpowiedziałem Ci... Chcesz wyleczyć zastosuj to co napisałem Sera baktopur

 

Chcesz troszkę taniej: to zastosuj akryflawine z błekitem metylowym ( firma tropical tym razem: Preparaty: akryflawina + MFC)

 

 

EDIT:

 

Jednoznacznie i w stu procentach sprecyzować rodzaj infekcji i bakterii ja wywołującej można tylko w badaniach mikroskopowych...

 

Jest to dosyć trudna choroba więc jeśli nie jesteś doświadczona nie baw się w mieszanie leków a zastosuj Baktopur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A według mnie zakłada się post i po jedno i po drugie. Po pierwsze by pomóc wyleczyć, po drugie by podzielić się doświadczeniem i poduczyć młodych akwarystów by przez kolejnych 10lat nie zadręczali pytaniami.

 

Ty widać jesteś zwolennikiem "lekarzy mruków", którzy zapiszą specyfik i nie powiedzą na co chorujesz... Ja jednak jestem typem wnikliwym... Ale i tak dzięki za chęć pomocy. :)

 

"trudna choroba", ale czy ona ma jakąś nazwę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładasz post z zapytaniem czy to martwica...

Wiec mówię to jest na razie infekcja, która jak najbardziej może prowadzić do martwicy...

Podaję Ci pełen zestaw leków jaki może tutaj pomóc...

Nie rozumiem czego chciała byś się dowiedzieć ??

Co to jest martwica płetw? Co to jest pleśniawka? Co to jest Ichtiosporidioza - to wszystko w sieci jest szczegółowo opisane...

Bez sensu kopiować. Chyba nie do tego służy forum...

 

Poczytaj czym się leczy infekcje bakteryjne, czym grzybiczne i zrozumiesz dlaczego podałem Ci taki zestaw leków...

 

Myślałem że faktycznie potrzebujesz pomocy, w chorobie ryby ale widzę że bardziej zalezy Ci na rozpisywaniu się...

To forum juz i tak ma bardzo niski poziom więc nie przesadzajmy z tego typu postami...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...