Skocz do zawartości

Wsysany brzuch?


alta27
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Moje rybki cierpią nie wiem na jaką chorobę, objawy są następujące: rybce wsysa się brzuch do środka, trwa to miesiącami, ale postępuje do jej śmierci (wiem to ponieważ już mi zdechły ok. 3 rybki na to). Obecnie w akwarium na to mam chorego 1 neonka i podejrzewam samiczkę ramireza ponieważ zrobiła się trochę blada i jakby zaczęło ją wsysać.

 

Poniżej przedstawiam rysunek jak to mniej więcej wygląda:

Dołączona grafika

 

Wiem że dosyć śmiesznie to wygląda ale naprawdę tak jest rybka na końcu jest wygięta prawie jak podkowa.

Mam 200l akwarium podmieniam 25l wody co 4 dni (odstana 4 dni).

 

Proszę o jakąś radę jak z tym walczyć.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, jeśli możesz podaj:

litraż zbiornika

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas

gatunki i ilość ryb

ilość/rodzaj roślin

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.)

temperatura w zbiorniku

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra)

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane)

zdjęcie chorej rybki

 

Oraz: czym i jak często karmisz rybki.

 

Od razu mówię, że podejrzewam Spironukleozę. Złe warunki hodowlane + zła dieta ryb, mało witamin.

Chróbsko wywołane przez wiciowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

litraż zbiornika :200

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb założony w kwietniu chyba i dojrzewał ok 2 tyg

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas wewnętrzny bio power eheim czyszczę co tydzień, działa 24/7 + kubełek działa tylko w dzień

gatunki i ilość ryb 4 mieczyki, 5 skalarów, 6 razborek klinowych, 5 brzanek, 3 sumiki rekinie, 2 pielęgniczki ramireza i ok 15+ neonków iniesta

ilość/rodzaj roślin huh sam nie wiem, ale same jakieś popularne i mało wymagające

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. podaję co2 w dzień, na noc napowietrzam filtrem, temp 26

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. niżej opisze czym karmię

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.)ph lekko poniżej 7, kh 10, gh 8, innych testów nie robiłem

temperatura w zbiorniku26

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra)odmulam żwirek przy każdej wymianie, kubełek czyszczę co jakieś 2 miesiące

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane)chyba przyszła z pierwszymi rybkami bo 1 neonek był jakby przetrącony ale myślałem że to uszkodzenie mechaniczne

zdjęcie chorej rybki

Dołączona grafika

 

może tego za bardzo nie widać ale brzuch jej się trochę spłaszcza

 

Karmię 3-4 razy dziennie tak że wszystko zostaje zjedzone w minute, staram się 1 karmę na 1 dzień

pokarmy to: tropical "hobby mix", tropical mięsne płatki, tropical granulat i suszona rozwielitka

 

Właśnie sobie czytam o tej chorobie i czy jest jakieś gotowe lekarstwo na to które np. podaje się w kropelkach do jedzenia czy coś w tym rodzaju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje o akwa.

Troszeczkę masz pomieszaną obsadę, ale hmm.. nie o tym mowa.

 

Możliwe, że przyniosłeś ze sklepu zainfekowaną rybkę tzw. nosiciela. Reszta się zaraziła i klops.

 

Właśnie sobie czytam o tej chorobie i czy jest jakieś gotowe lekarstwo na to które np. podaje się w kropelkach do jedzenia czy coś w tym rodzaju

Typowych leków, które można znaleźć w sklepie akwarystycznym niestety nie ma. Albo o nich nie słyszałam :roll:

Ogólnie są dwie szkoły jeśli chodzi o leczenie albo podajemy różne środki do karmy albo kąpiele lecznicze w metronidazolu.

 

Środki do karmy:

- enhepin,

- furazolidon,

- acetarsol,

- trypaflawina,

- fenotiacyn.

 

 

To chyba wszystkie. Jak będziesz miał do czegoś dostęp albo znajdziesz w necie to ktoś na pewno z forumowiczów albo ja napisze Ci jak stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...