Skocz do zawartości

Zdechła neonka


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj znalazłem martwą neonkę pływającą do góry brzuchem w moim zbiorniku kwarantannowym.

Przedwczoraj padł mi też otosek, ale myślałem, że był słaby i zdechł.

Neonka normalnie jadła, pływała z innymi neonkami, tylko miała trochę duży brzuszek, z tego co sobie przypominam to otosek też miał.

Nie wiem co to za choroba, pewnie jakiś pasożyt, czy niewydolność dróg pokarmowych.

Dołączam zdjęcie, trochę niewyraźnie :/ o neonka miała jeszcze taką jakby białą brodawkę pod pyszczkiem.

Ryby są już w kwarantannie ok tydzień czasu.

Temp. w akwarium to 29*C.

W domu mam tylko lek MFC

Dołączona grafika

Proszę o pomoc, co robić??

 

Edit:

Neonki miały niedawno martwicę płetw, lecz po podniesieniu temp martwica znikła i chyba jeden osobnik miał śladowe ilości ospy rybnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślę, że ta brodawka (o ile biała) to ospa. Ospa może czekać długi czas, aż ryby będą słabsze i wtedy zaatakuje kulokrzęsek. Czasami jak podniesiesz temperaturę to choroba zanika, ale i tak wraca. Opisz dokładniej ryby warunki w akwarium, parametry, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma nic wspólnego może parametry też nie mają co?? Jeśli nie masz np. filtra, napowietrza-cza to kłopoty z rybami i wodą będą na 100%. Wo gule co ja będę tłumaczyć jak ci coś nie odpowiada to .... . To może zmierz parametry tj. kup testy. Napisz o sprzęcie i podaj inne informacje chyba, że nie chcesz pomocy to się nie fatyguj!

NA tym zdjęciu to kształt ryby jest zamazany jak tu można zobaczyć odstające łuski??

 

Wpierw stawiasz diagnozę? po czym szarpiesz się o złą jakość zdjęcia? Bezsens. Wyżej wymienione stwierdzenia piszesz w każdym poście w tym temacie. Jeśli nie ma się filtra i napowietrzacza, to na 100% będzie zgon- nie kłopoty (jak jest zgon to już po kłopotach). Twoje powyższe stwierdzenie jest na miarę Nobla. Przyznaję ostrzeżenie za spam.

mod. SzaraMysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma filtr to przeważnie napowietrzania nie potrzeba. Parametry wody są ważne. Ospa nie objawia się jedną białą kropką tylko wysypem białych kropek, które najpierw atakują płetwy. Od góry widać pofałdowanie rybki. Zapytałem się o odstające łuski a nie napisałem twierdząco. Czytaj ze zrozumieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma filtr to przeważnie napowietrzania nie potrzeba. Parametry wody są ważne. Ospa nie objawia się jedną białą kropką tylko wysypem białych kropek, które najpierw atakują płetwy. Od góry widać pofałdowanie rybki. Zapytałem się o odstające łuski a nie napisałem twierdząco. Czytaj ze zrozumieniem

Spokojnie, czytam! Z ospą nie zawsze tak jest jak piszesz u mnie na molinezji zaczęło się od 1 białej kropeczki ok. 1 - 2 mm na brzuchu, a potem wysypało całą rybę (po 2 dniach).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem to samo na początku. Gdzieś jest mój temat. Rozmawiałem długie minuty z pracownikiem Sery. Twoje rybki mają wewnętrznego pasożyta bądź bakterie, (jeśli łuski nie odstają). Bactoforte S na pewno pomoże. Mi ta tabletka obsadę uratowała. Uważaj tylko na rybki przydenne, krewetki i ślimaki o ile takie masz. Najlepiej kuracje stosuj w osobnym akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,w tym akwarium co są rybki to jest akwatorium kwarantannowe tak więc bez problemu zastosuję te tabletki :D

 

Edit:

Te tabletki można na pół przekroić??

Mogę je zabezpieczyć przed otoskami taką doniczką na roślinki

http://img.archiwumallegro.pl/?163490701

Czy tą tabletkę jakoś rozrobić w słoiku i wlać do wody??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 tabletka na 50 litrów wody. Tabletka rozpuszcza się i barwi wodę na żółto. Koszyczek nic nie da. Dobrze napowietrzaj akwarium. Po 3 dniach podmieniasz 50% wody i obserwujesz rybki. W głównym zbiorniku na razie tego nie stosuj gdyż wybije pożyteczne bakterie. Wszystkie chore rybki, lecz osobno. Możesz także stosować kąpiel intensywną. 2 litry wody akwariowej i w niej rozpuszczasz całą tabletkę. Wpuszczasz rybki na 30 minut, po czym odławiasz i z powrotem do akwarium głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic Ci to nie da. Tabletka uwalnia swoje właściwości bakteriobójcze do wody. Istnieje jeszcze coś takiego jak BaktoTabs. Pokarm leczniczy. Musisz tylko bacznie obserwować, aby krewetki i otoski tego nie jadły. Niezjedzone resztki natychmiast wyciągasz odmulaczem. Krewetki i otoski są niestety bardzo słabe i czułe na przeważnie każdy rodzaj leku w tym także wymieniony przez Ciebie FMC. BaktoTabs także stosowałem i bardzo dobrze się sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...