Skocz do zawartości

Wiwarium 81l z Krabami - Geosesarma


jungu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym zaprezentować mój już drugi zbiornik na forum

Tym razem będzie to wiwarium w krabami.

 

Wymiary: 120x45x15cm co daje 81l

Pokrywa PCV z oświetleniem LED i wentylatorami własnej produkcji

- ledy w podwójnych modułach łącznie 30szt +30cm taśmy LED zielonej (łącznie - 30Wat)

Wentylatory (2szt) 12V jeden jako wyciąg, a drugi wpuszczający świeże powietrze.

 

Tło zrobione z pianki do okien, malowane sprayem Ekologicznym firmy Deco color

na czarny mat oraz kilka muśnięć tzw. "suchym pędzlem".

 

Z elektryki:

Grzałka z termostatem 25 Wat

filtr aquael fan micro plus 2,2 Wat

filtr ma tylko na celu zwilżania poprzez deszczownie tła z pianki i nawadniania roślin na niej.

 

Zdjęcia:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Aktualnie są w nim 3 kraby - Geosesarma Vampire 2szt i Geosesarma Red Devil 1szt

Krabów miało być więcej ale niestety nie przetrwały transportu więc planuję dokupić jeszcze 5-6szt

ale albo na wiosnę albo z odbiorem osobistym gdzieś w okolicy Turku, Konina, Kalisza itp.

 

Zapraszam do oceniania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to takie czerwone na tle/szybie?

jest to lampka nocna z logiem firmy, lustrzana plexi z grawerem i podświetleniem na czerwono. Jest ona wmontowana w tło z pianki, rzecz jasna wiwarium jest jako dekoracja w firmie

 

Zdjęcia krabów wrzucę jak tylko się jakieś pojawią, jak na razie w trójkę się chowają i wychodzą na kilka min. dziennie na jedzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym doczepił jakieś roślinki do tła które by sobie zwisały ale tak to super wygląda jedynie ta lampa czerwona

lampka daje naprawdę ciekawy efekt, dam jakieś ładniejsze zdjęcie to będzie lepiej widać efekt w dzień i po zgaszeniu ledów.

Jeśli chodzi o rośliny to mam zamiar dać jakieś pnącza na tło - jakieś szybko rosnące z małymi liśćmi - macie jakieś propozycje ?

 

pierwsza udana fotka mieszkańca.... na razie red devilek bo reszta się chowa

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Bardzo zainteresowało mnie to wiwarium.

Interesuje się krabami od dawna ale jakoś nogdy nie widziałam ładnego lokum dla nich a to jest kozak.

Chciałabym się dowieciec wszystko o wkładnie do tego akwarium.

A mianowicie jak został zrobiony ląd i z czego,

jak woda utrzymuje się w tym "oczku",

na jakiej zasadzie działa filtr,

Co to za roślinki,

Ile działa to wiwarium,

I jeszcze coś ciekawego o tym szkle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak został zrobiony ląd i z czego

Ląd zrobiłem z grysu bazaltowego, dzięki któremu woda szybko i swobodnie przepływa całą szerokość zbiornika.

Dodatkowo na grys dałem ziemię do roślin (do paproci zmieszana z ziemią do iglaków 2:1)

tło zrobione z pianki montażowej do okien, pomalowane farbą akrylową wodorozcieńczalną (klejone na sylikon do akwarium)

jak woda utrzymuje się w tym "oczku",

wody na taki baniaczek wychodzi ok - 8-9 litrów,

Woda musi mieś ciągły ruch i napowietrzanie (deszczownia załatwia sprawę) - inaczej będzie gnić

Niestety poprzez wentylatorki i kaskadę sporawa część wody odparowuje - ok 1,5l dziennie trzeba uzupełnić, jednak dzięki temu zawsze jest dopływ świeżej wody.

na jakiej zasadzie działa filtr

filtrację robi najmniejszy filterek aquael-a który wylot ma przerobiony na deszczownię na całej szerokości tła co daje odpowiednie napowietrzanie i ruch wody. Z filtra wyciągnąłem gąbkę ponieważ nie zależy mi na filtracji mechanicznej.

Co to za roślinki,

większość roślinek przywiozłem z lasu i sadu nieopodal domu - są tam różnie gatunki mchów,

do tego dałem dwie mikro paprocie (jakieś miniaturki)

Planuje na wiosnę dać jeszcze jakieś pnącze na tło z tyłu

Ile działa to wiwarium,

założyłem wiwarium 9 listopada, zdjęcia robione są 23 a teraz ma już ponad miesiąc i ciągle wyrastają w nim jakieś małe roślinki, dołożyłem również rzęsę wodną i krewetki

Wymianę powietrza zapewniają dwa wentylatorki od komputera 12V.

Ogólnie wszystko idzie w dobrą stronę - mchy trochę przez początkowy okres zmarniały, ale widzę że większość zaczyna odbijać na nowo.

Kraby po woli zaczynają przyzwyczajać się do baniaczka bo coraz częściej wychodzą na spacery - jednak jest ich za mała ilość (3szt) i większość dnia spędzają na pół ukryte w kryjówkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy bazalt się nie obsypuje?

Masz może jakieś rady? Co byś zrobił inaczej? Czy wszystko jest ok?

z bazaltem jest ok, troszkę przesypało się przez niego torfu do roślin ale nie brudzi on wody.

 

Jeśli chodzi o rady - to do wentylatorów dałbym dwa oddzielne włączniki - teraz są tak zmontowane ze jeden wdmuchuje świeże powietrze, a drugi służy jako wyciąg. Jednak ten obieg jest wymuszony i niezbyt sprzyja rośnięciu mchów. Obieg powietrza jednak musi być bo wszystko by spleśniało w przeciągu tygodnia - no i ciągle by była zaparowana szyba. Dlatego teraz spróbuję jakąś siatką lub czymś podobnym trochę spowolnić obieg powietrza.

 

Reszta wydaje mi się być ok - chociaż to dopiero niecałe dwa miesiące.

Od początku chciałem zapewnić krabikom odpowiednie warunki

trochę opierałem się na tym artykule:

http://www.krabownia.fora.pl/artykuly,3 ... ,1959.html

 

Tak poza tematem Kupię kraby z gatunku Geosesarma - albo Red devil albo Vampire najlepiej w okolicy Turku - Kalisza - Konina - Koła bo trzy to za mało... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja zadam kilka pytań jeśli można.

 

Jak długo działają wentylatorki? Chodzi o to czy działają całą dobę czy tylko w czasie świecenia światła?

Wspominasz o dwóch włącznikach, czyli jeden wiatraczek niepotrzebny jest? Jeśli tak, to czy na jednym też było by oki? I jeśli byłby jeden to który 'ważniejszy' tłoczący czy wyciągający powietrze ?

Czy w terrarium przy led'ach jest wystarczająca temperatura? Wiadomo temp. wody też ma wpływ na temp. otoczenia ale czy powietrze nie jest za chłodne? Na jakim poziomie utrzymujesz wilgotność? Jeśli coś przeoczyłem to przepraszam.

Jak byś widział krabiki w 'tradycyjnym' terra z przesuwanymi szybami? (Oczywiście przy spełnieniu wszystkich warunków)

 

Tyle na razie z moich pytań ;)

 

 

Ogólnie zbiorniczek całkiem miły dla oka. Sam będę dążył do czegoś podobnego.

Z chęcią obejrzał bym więcej zdjęć krabików ;)

 

 

Pozdrawiam kolegę z 'okolic' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja zadam kilka pytań jeśli można.

 

Jak długo działają wentylatorki? Chodzi o to czy działają całą dobę czy tylko w czasie świecenia światła?

Wspominasz o dwóch włącznikach, czyli jeden wiatraczek niepotrzebny jest? Jeśli tak, to czy na jednym też było by oki? I jeśli byłby jeden to który 'ważniejszy' tłoczący czy wyciągający powietrze ?

Czy w terrarium przy led'ach jest wystarczająca temperatura? Wiadomo temp. wody też ma wpływ na temp. otoczenia ale czy powietrze nie jest za chłodne? Na jakim poziomie utrzymujesz wilgotność? Jeśli coś przeoczyłem to przepraszam.

Jak byś widział krabiki w 'tradycyjnym' terra z przesuwanymi szybami? (Oczywiście przy spełnieniu wszystkich warunków)

 

wentylatorki działają 24h - jak bym je wyłączał na noc to całe akwa było by zaparowane i rozwijała by się pleśń

Wiatraczki oba są potrzebne - tak mi się przynajmniej wydaje bo jest stały obieg powietrza (tylko trochę za mocny), więc albo trzeba by wyłączyć "wyciąg" albo zakryć trochę "nawiew". Na jednym prawdopodobnie było by ok (na "nawiewie"), ale i tak potrzebny by był otwór wentylujący, którym wyleciało by wtłoczone powietrze.

Ledy dają idealne oświetlenie - do tego dałem kilka o kolorze zielonym które poprawia intensywność roślin (są bardziej zielone). Temperatura utrzymuje się w granicy 24-25 stopni (powietrze) i 24 stopnie (woda) - w wodzie jest grzałka - nagrzewa ona wodę, która schładza się oddając ciepło spływając po tle z tyłu nawadniając przy tym mchy.

 

Tradycyjne terrarium było by pewnie wygodniejsze w pielęgnacji roślin i krabów, jak i w komponowaniu wystroju. Do tego ma częściowo sprawę wentylacji załatwioną (siatki u dołu). Mi jednak nie za bardzo podoba się szyba dzielona na środku i dlatego postanowiłem zrobić to w typowym szkle.

 

Będę miał chwilkę to podeślę nowe zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Byłem ostatnio na giełdzie w Łodzi i krabów dokupiłem - jest ich teraz 2 Vampire i 4 Red devil, tylko nadal jest ich za mało, nie sądziłem że w tym wiwarium jest tyle ciekawych zakamarków dla krabów że na zmianę widać max 2 osobniki, reszta tylko czasem się wychyla z norki, ale widać że żyją bo pokarm znika.

 

Planuję dokupić jeszcze ok 6 szt - 4 Vampire i 2 Red Devile, ale to bardziej na wiosnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na giełdzie zoologicznej w Łodzi płaciłem po 8zł za sztukę za red devila, Vampiry były w podobnej cenie, tyle że aktualnie nie mieli.

Na allegro chodzą po 20-24zł za sztukę. Niestety kraby na giełdzie miały kilka urazów i braków np. jeden nie miał dwóch odnóży, a drugi gałki ocznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Czas na kolejną aktualizację - dziś 10 listopad czyli upłynął rok czasu trwania zbiornika.

Co się zmieniło:

Aktualnie nie ma w nim żadnego kraba - nie wiem czy kupiłem jakieś podstarzałe (żyją do 3 lat), u mnie były prawie rok, jednak zakupione były już jako dorosłe więc raczej tym to tłumaczę bo pokarm przyjmowały i przechodziły wylinkę.

Ze zbiornika wodnego zrobiłem wylęgarnie ślimaków dla moich kolcobrzuchów w innym akwarium, do tego pływa w nim kilka krewetek i 5 neonków. (części wodnej jest ok 15l - połowa to grys z ziemią, jednak wody wlewam ok 18-20l)

Kraby planuję jednak mieć dalej więc niedługo zakupię kilka sztuk. Czekam tylko na okazję aby jechać na giełdę ;)

Trochę minęło aż wiwarium się ustabilizowało, teraz robię podmiankę wody - 5l raz na miesiąc. Duża ilość ziemi zapewnia roślinom wszystkich substancji odżywczych więc nic nie muszę nawozić.

Dołożyłem troszkę oświetlenia ledowego - 10W (3W niebieskich 7W zimna biel.

Aktualne fotki:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...